Zabawki dla 4-latka. Kreatywny prezent dla 4-latka

2016-11-02 8:57 Milena Tuzimek
Zabawki dla 4-latka
Autor: thinkstockphotos.com

Zabawki dla 4-latka powinny być dobrze przemyślane. Im starsze dziecko, tym ma większe wymagania w stosunku do gier i zabaw. Pluszaki czy samochody mogą już nie wystarczać, a wręcz nudzić, dlatego najlepiej wybierać zabawki, które zainteresują czteroletnie dziecko na dłużej. Idealny prezent dla 4-latka to propozycje edukacyjne, które rozwijają kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Sprawdźcie nasze propozycje zabawek dla 4-latka!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak rozwija się 4-latek?

Rozwój czteroletniego dziecka jest bardzo intensywny. Maluch w tym wieku już doskonale mówi, zadaje mnóstwo pytań, jest ciekawy świata i wszystko wokół go interesuje. Odróżnia litery od innych kształtów, a czasem potrafi napisać swoje imię. Intensywnie przebiega również rozwój emocjonalny czteroletniego dziecka. Zna ono już wiele swoich zachować i potrafi je nazwać. Jeśli rodzice wcześniej nie uczyli malucha jak sobie radzić z negatywnymi emocjami - teraz jest doskonały moment na tego typu naukę.

Dziecko wieku 4 lat potrafi już sprawnie biegać, skakać i grać w piłkę. Ma mnóstwo pomysłów, a niektóre z nich mogą skończyć się groźnym upadkiem, dlatego warto uśmiadamiać dziecku konsekwencje ryzykownych zachowań. W tym wieku ważne jest ćwiczenie sprawności manualnej u dziecka, dlatego wskazane są wszelkie zabawy, w których aktywne są ręce czterolatka. Tu doskonale sprawdzi się piłka, plastelina, modelina, wycinanki, nawlekanie koralików i inne prace manualne stymulujące rozwój psychomotoryczny dziecka. 

W wieku 4 lat następuje również szybki rozwój intelektualny. Dziecko chętnie poznaje świat, uwielbia eksperymenty, z ciekawością słucha historii o zwierzętach, przyrodzie czy interesujących zjawiskach. 4-latek chętnie czyta książki, już nie wystarcza mu oglądanie obrazków i przewracanie kartek - jak robił to w wieku dwóch lat, ale interesują go wszelkie bajki i opowieści. Dzieci w wieku 4 lat mają zazwyczaj ulubioną książkę, której mogłyby słuchać godzinami. Z czasem często znają ją na pamięć. 

Przeczytaj również: Życzenia urodzinowe dla dziewczynki 

Jak bawią się czterolatki?

Czteroletnie dzieci chętnie poznają świat, ale nadal nie zawsze rozróżniają fikcję od rzeczywistości. Może się więc zdarzać, że siedząc na dywanie z kimś rozmawiają czy mówią do zabawek. To jeden z etapów rozwoju dziecka i trzeba mu pozwolić na kształtowanie wyobraźni. 4-letnie maluchy uwielbiają również zabawy tematyczne podczas, których muszą wcielać się w jakąś rolę. Do najpopularniejszych należą zabawy w sklep, w policjanta, pielęgniarkę, nauczycielkę. Ten rodzaj zabaw pobudza wyobraźnię, zachęca do zdobywania wiedzy i uczy myślenia. Dziecko musi wiedzieć na czym polega dany zawód, aby móc wcielić się w konkretną rolę. Czterolatki uwielbiają również wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe. Warto wiedzieć, że wpływają one na ogólny rozwój dziecka, nie tylko fizyczny. Z kolei wszelkiego rodzaju kolorowanki, wycinanki i zabawy z plasteliną pozwalają ćwiczyć sprawność manualną rąk i wspierają rozwój psychomotoryczny dziecka. 

Przeczytaj również: Sprawność manualna dziecka >>

Zabawki edukacyjne dla 4-latka

Jedną z najpopularniejszych form zabawy dla dzieci są wszelkiego rodzaju puzzle, układanki, kolorowanki i plastelina. Ćwiczą one ręce czterolatka, przygotowując je do nauki pisania, uczą cierpliwości i logicznego myślenia. Na szczególną uwagę zasługują puzzle 3D, które cieszą się coraz większą popularnością. Pobudzają one wyobraźnię przestrzenną i mogą pełnić również rolę dekoracyjną. ustawione w pokoju dziecięcym. Z kolei dla dziewczynek doskonale sprawdzają się zabawy z koralikami czy ciastoliną. Koraliki można nawlekać i tworzyć z nich biżuterię czy obrazki na specjalnych planszach. Jeśli chodzi o wielkość zabawek można powiedzieć, że maleje wraz z wiekiem dziecka. Małe dzieci bawią się większymi zabawkami, ze względów bezpieczeństwa. Jednak wraz z wiekiem ryzyko połknięcia małego przedmiotu maleje, więc i zabawki dla czterolatka mogą być coraz mniejsze. Dziewczynki najczęściej bawią się małymi lalkami, którym można zmieniać ubrania, a chłopcy często składają z niewielkich elementów modele samochodów.

Kolejnym pomysłem na zabawkę lub prezent dla 4-latka są gry planszowe lub układanki, które angażują większą ilość osób. W końcu dla czterolatka zabawa z rodzicami lub dorosłymi jest nadal wielką frajdą. Co więcej taka forma spędzania czasu zacięśnia więzy rodzinne i daje dziecku poczucie, że rodzice również doskonale się bawią. 

Klocki są ponadczasowym pomysłem na prezent dla dziecka. Nie ważne ile maluch ma lat zawsze chętnie sięgnie po klocki. Oczywiście muszą być dostosowane do wieku dziecka, tak aby były bezpieczne. Pomysłem na prezent dla 4-latka mogą być drewniane klocki czy Lego Duplo. Przy kolejnej okazji możemy dokupić kolejny zestaw, rozbudowując kolekcję i dając dziecku nowe możliwości do zabawy. 

Kreatywnym pomysłem na prezent dla 4-latka może być wycieczka na basen, do zoo, do stadniny koni czy na farmę hodowlaną strusi. Dla dziecka ciekawego świata będzie to duże wydarzenie, a jednocześnie inspiracja do zabawy. 

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE