Sprawność manualna dziecka. Zabawy i ćwiczenia dla niemowlaków

2021-12-28 12:24

Sprawność rąk dziecka ma duży wpływ na to, jak szybko stanie się ono samodzielne. Jak wiadomo, niemowlęta uczą się podczas zabaw z rodzicami i wykonywania prostych, codziennych czynności. W jaki sposób pomóc dziecku kształtować sprawność manualną? Jaki wpływ ma sprawność rączek na ogólny rozwój dziecka? Sprawdź, jakie są zabawy i ćwiczenia manualne dla niemowlaków!

Sprawność manualna dziecka
Autor: Getty Images Jak kształtuje się sprawność rąk dziecka

Spis treści

  1. Początki rozwoju sprawności manualnej dziecka
  2. Jaka powinna być pierwsza zabawka niemowlaka?
  3. Zabawy manualne dla półrocznego dziecka
  4. Jakie zabawki, wspierające rozwój manualny dziecka, warto kupić?
  5. Nauka jedzenia sztućcami
  6. Rysowanie kredkami rozwija sprawność manualną dzieci

Kiedy niemowlę zaczyna interesować się otaczającym go światem, szybko nabiera nowych umiejętności. Jedną z nich jest chwytanie, które dzieci chętnie doskonalą podczas zabawy. Ta, jedna z pierwszych umiejętności jest niezwykle ważna dla rozwoju niemowlaka. Teraz dzieli go tylko kilka kroków od nauki jedzenia sztućcami, rysowania czy pierwszych prób pisania.  

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Początki rozwoju sprawności manualnej dziecka

W pierwszych miesiącach życia, zanim niemowlak nauczy się siadać oraz chwytać, będzie chętnie wyciągał rączki w kierunku tego, co go zainteresuje w najbliższym otoczeniu. To najlepszy moment, aby zacząć ćwiczenia paluszków. Jak to zrobić? Na najmłodsze dzieci doskonale działają różnego rodzaju maty sensoryczne. Możliwość dotykania różnych faktur i tkanin jest dla malucha fascynującą, a zarazem edukacyjną zabawą.

Ćwiczenia rączek dziecka można też wykonać za pomocą codziennych przedmiotów. Może to być zgniatanie folii, czy papieru śniadaniowego, oczywiście pod kontrolą rodzica.

Jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka
Dobrze wiedzieć

Jaka powinna być pierwsza zabawka niemowlaka?

Dobrze, aby jedną z pierwszych zabawek niemowlaka była grzechotka, ponieważ przedmioty wydające dźwięki, zachęcają dziecko do potrząsania nimi i mocnego chwytania.

Zabawy manualne dla półrocznego dziecka

Kiedy dziecko umie już siadać i pewnie chwytać przedmioty, możemy wprowadzać coraz więcej zabaw stymulujących rozwój niemowlaka. Umiejętność, której półroczne dzieci szybko się uczą i bardzo ją lubią, jest klaskanie. Najwięcej radości przy tej zabawie sprawia dzieciom samodzielne wydawanie dźwięków. Możesz posadzić dziecko na kanapie lub na kolanach i wspólnie pobawić się w ‘koci-łapci’. Kolejną popularną zabawą paluszkową, w którą bawią się dzieci od pokoleń jest rymowanka ‘Sroczka kaszkę ważyła’. Rymowanka polega na zginaniu i prostowaniu paluszków dziecka, co jest nie tylko doskonałą zabawą, ale też pomaga ćwiczyć uwagę malucha.

Przeczytaj również:

Na czym polega stymulacja wielozmysłowa?

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Dobrze wiedzieć

Jakie zabawki, wspierające rozwój manualny dziecka, warto kupić?

Na prawidłowy rozwój rączek rocznego dziecka wpływają korzystnie takie zabawki jak układanie dużych drewnianych klocków czy turlanie dużej piłki. Świetnym pomysłem na zorganizowanie maluchowi czasu podczas wakacyjnego plażowania jest zabawa wiaderkiem i łopatką. Budowanie piaskowych zamków ćwiczy precyzję ruchów. Kiedy dziecko skończy roczek, chętnie poćwiczy sprawność paluszków, bawiąc się zabawkowym pianinkiem, dużymi puzzlami lub plasteliną. Pamiętaj, aby zawsze zademonstrować dziecku, jak należy się bawić danym  przedmiotem.

Nauka jedzenia sztućcami

Drugie półrocze życia dziecka to czas stopniowego rozszerzania diety dziecka. Początkowo maluch może bawić się jedzeniem, chcąc je poznać.  Będzie więc ugniatał, rozsypywał, poznawał faktury i konsystencje, a także próbował nowe smaki. Nie warto zabraniać dziecku zabawy jedzeniem, może to mieć duży wpływ na apetyt dziecka. Kolejnym etapem po zabawie będzie nauka jedzenia sztućcami. To będzie najtrudniejszy element procesu ćwiczenia rączek. Ta umiejętność zazwyczaj przychodzi, kiedy dziecko jest już dość sprawne i zjada stałe posiłki. Aby niemowlak oswoił się z łyżeczką, pokaż mu ją najpierw i pozwól na zabawę np. przesypywanie grochu z jednego pojemniczka do drugiego. Można również kupić zabawkowe sztućce, aby dziecko mogło karmić nimi misia czy lalkę.

Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić i mówić?

Rysowanie kredkami rozwija sprawność manualną dzieci

Jeśli dziecko potrafi chwytać kredkę i wie, że nie służy ona do jedzenia, pozwól mu swobodnie wyrażać zdolności artystyczne. Kup ryzę papieru, kolorowe bloki,  kredki (najlepiej grube, lepiej leżą w małej rączce), mazaki oraz farby. Zwracaj uwagę, aby produkty były nietoksyczne, dozwolone dla dzieci. Pokaż dziecku, jak prawidłowo trzymać kredkę i obserwuj czy po jakimś czasie zaczyna już robić to poprawnie. Zachęcaj dziecko do rysowania także przy innych okazjach np. na spacerze – patykiem po piasku czy śniegu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza