Jak dbać o włosy w trakcie karmienia piersią, by były piękne i nie wypadały?

2022-11-02 15:55

Jak dbać o włosy po ciąży i w trakcie karmienia piersią, by te odwdzięczyły się pięknym wyglądem i nie wypadały garściami? Czy można w ogóle zahamować proces wypadania włosów? Po jakie kosmetyki i zabiegi profesjonalne sięgać, gdy nie jesteśmy zadowolone z kondycji naszej fryzury? Na wszystkie te pytania odpowiadają nasi eksperci od włosów!

włosy
Autor: Getty Images Jak wyprostować włosy bez używania prostownicy?

Z wypadaniem włosów, a dokładnie z łysieniem telogenowym, w czasie karmienia piersią i po zakończeniu laktacji zmaga się około 90 proc. młodych mam. I chociaż z reguły jest to proces całkowicie naturalny, spowodowany m.in. gwałtownym spadkiem poziomu estrogenów po porodzie, często budzi on dużo niepokoju i obaw. Wspólnie z naszymi ekspertami postaramy się odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz w jaki sposób dbać o nasze włosy w okresie karmienia piersią i po jej zakończeniu.

Spis treści

  1. Jak przebiega naturalny cykl życia włosa?
  2. Jak ciąża i karmienie piersią wpływają na kondycję włosów?
  3. Czy karmienie piersią wpływa na wypadanie włosów?
  4. Jak dbać o włosy po ciąży i w trakcie karmienia piersią?
  5. Jak zadbać o włosy w czasie laktacji?
  6. Jak zadbać o włosy po zakończeniu karmienia piersią?
  7. Co zrobić, jeśli nic nie pomaga i włosy nadal wypadają?
Co dzieje się z włosami po ciąży?

Jak przebiega naturalny cykl życia włosa?

Na początku jednak, aby lepiej zrozumieć jak w ogóle wygląda cykl życia włosa, omówmy jego 3 fazy, które trwają od 5 do 8 lat.

  • I tak, pierwszą fazą jest tzw. faza wzrostowa (anagenowa), w której standardowo powinno znajdować się około 90 proc. włosów.
  • Kolejną jest faza katagenu, jest to okres przejściowy, w którym dochodzi do zahamowania wzrostu włosa i przygotowania do jego wypadnięcia.
  • Ostatnią jest faza telogenowa trwająca od 2 do 4 miesięcy i sprawiająca, że mieszek włosowy kurczy się, odpoczywa, a na następnie zaczyna tworzyć nową łodygę, wypychając tym samym starą.

Zobacz: Olejek musztardowy – twoje włosy będą po nim rosnąć jak szalone!

Jak ciąża i karmienie piersią wpływają na kondycję włosów?

Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży i karmienia piersią ze względu na zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej schemat ten zostaje zaburzony. Nawet 9-krotny wzrost poziomu progesteronu i 8-krotny estrogenu spowodowany pracą łożyska sprawia, że włosy nie przechodzą w fazę telogenową, a tym samym przestają wypadać. - Często podkreśla się, że kobiety w czasie ciąży mają piękne, gęste i bujne włosy. I jest to prawda. Dzieje się tak z powodu estrogenu, który wydłuża fazę anagenową, tym samym zmniejsza liczbę włosów w fazie telogenowej z 10% do 5%. Jest w tym jednak pewien haczyk. Ponieważ w momencie, kiedy dochodzi do porodu i łożysko opuszcza macicę, a poziom hormonów zaczyna gwałtownie spadać, cykl życia włosa wraca do normy. Konsekwencją tego jest to, że praktycznie w tym samym momencie 60% włosów z fazy pierwszej wchodzi w fazę drugą i po około 3 miesiącach te zaczynają wypadać - wskazuje Edyta Halijasz-Tomczuk - ekspert chemii fryzjerskiej marki Sens.Us.

W efekcie włosy, które powinniśmy stracić w trakcie ciąży zaczynają wypadać razem, z tymi które utracilibyśmy normalnie przez co skala problemu wydaje się ogromna. Dodatkowe niepokoje może budzić fakt, że pierwsze symptomy łysienia poporodowego często zauważa są dopiero pomiędzy drugim a szóstym miesiącem od urodzenia dziecka. Z tego względu pojawia się pytanie, czy karmienie piersią może mieć na nie wpływ?

Przeczytaj także: Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Na czym polega zabieg?

Czy karmienie piersią wpływa na wypadanie włosów?

Do tej pory nie udało się potwierdzić, aby laktacja odgrywała znaczącą rolę w procesie wypadania włosów. Badanie opublikowane w The Journal of the European Academy of Dermatology jasno wskazuje, że nie ma na to wpływu, a za całą sytuację odpowiadają powstałe w tym czasie wahania hormonalne. Oczywiście nie bez znaczenia jest dieta młodej mamy, zmęczenie czy pojawiający się stres, które szczególnie w pierwszych miesiącach życia malucha mogą być największe. - Pamiętajmy, że łysienie poporodowe, jest czymś zupełnie naturalnym, jednak to w jaki sposób będziemy o siebie dbać po urodzeniu dziecka oraz w czasie laktacji, może bezpośrednio wpłynąć na to jak szybko zaczną powstawać tzw. “baby hair” oraz w jakim stanie będzie nasz organizm. Dlatego pamiętajmy o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały oraz o odpowiedniej ilości wypoczynku. Pozwólmy, aby nasze ciało się zregenerowało i odzyskało pełną równowagę - dodaje Halijasz - Tomczuk.

Przeczytaj: Jak szybko zapuścić włosy - sposoby na piękną długą fryzurę

Jak dbać o włosy po ciąży i w trakcie karmienia piersią?

Pielęgnacja też ma znaczenie. Zarówno w czasie ciąży jak i okresie karmienia piersią zwracajmy uwagę na pielęgnację skóry głowy oraz włosów. Będzie to miało szczególne znaczenie na późniejszym etapie. - Przede wszystkim zwracajmy uwagę na składy wybieranych kosmetyków. Szampony powinny być oparte na łagodnych substancjach myjących, a maski czy odżywki zawierać wysoko w składzie substancję nawilżające i kondycjonujące, np. proteiny roślinne, keratynę pochodzenia roślinnego, miód czy kwas hialuronowy - wskazuje Sylwia Strzępka - stylista, ekspert marki Sens.Us oraz instruktor w Akademii Hairversity.

Jak zadbać o włosy w czasie laktacji?

  1. Oczyszczaj włosy i skórę głowy delikatnymi szamponami.
  2. Podczas mycia masuj skórę głowy opuszkami palców po to, aby poprawić jej mikrokrążenie. Przełoży się to pozytywnie na mieszki włosowe.
  3. Przed nałożeniem maski/ odżywki dokładnie odsącz włosy ręcznikiem (kiedy nałożymy maskę na włosy mocno ociekające wodą, możemy rozrzedzić ją aż do 70 proc., więc znacznie zmniejszyć się jej działanie).
  4. Maskę/odżywkę przed spłukaniem, trzymaj na włosach od 10 do 20 minut.
  5. Po spłukaniu maski/ odżywki, nałóż na włosy produkt bez spłukiwania oraz mleczko termoochronne, lub inny produkt wzmacniający, który najlepiej działa na twoje włosy.
  6. Rozczesuj włosy szczotką z miękkim włosiem.
  7. Susz włosy ciepłym, ale niegorącym powietrzem.
  8. Na koniec nałóż kroplę serum zabezpieczającego (chroni włosy przed wnikaniem zanieczyszczeń z powietrza oraz promieniowaniem UV).
  9. Nie zapomnij również o prawidłowej diecie, suplementacji i odpoczynku.

Polecamy także: Makijaż dla mam - TOP 5 produktów do łatwego i trwałego make-upu

Warto wiedzieć

Domowe sposoby to jednak nie wszystko, zarówno w czasie ciąży jak i laktacji, możemy wspomóc nasze włosy profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w salonach fryzjerskich. - W przypadku profesjonalnych zabiegów, idealnie sprawdzą się te typowo regeneracyjne (z zastosowaniem np. sauny parowej) i nawilżające. Należy tylko zwrócić uwagę, aby produkty użyte w ich czasie, opierały się na naturalnych składnikach, niezawierających substancji szkodliwych - wspomina Stylistka.

Jak zadbać o włosy po zakończeniu karmienia piersią?

  1. Kontynuuj zalecenia z okresu ciąży oraz karmienia piersią dotyczące podstawowej pielęgnacji włosów.
  2. Pomyśl o lekkim skróceniu włosów. Nie tylko nowa fryzura poprawi twoje samopoczucie, ale także cebulki włosów będą mniej obciążone.
  3. Używaj wcierek i ampułek zawierających w składzie keratynę roślinę (na poprawę kondycji włosów) lub takich, które zapobiegają wypadaniu włosów i przyspieszają wzrost nowych (sprawdzą się tu produkty z szałwią lekarską, oligoelementami i wyciągiem z pokrzyw).
  4. Pamiętaj o zbilansowanej diecie i odpowiedniej suplementacji.
  5. Unikaj chemicznych, mocno wpływających na strukturę włosa zabiegów. Zamiast tego poproś o usługę typowo regeneracją, która odżywi i wzmocni włosy.
  6. Po zakończeniu karmienia warto także skonsultować się z trychologiem, który oceni w jakiej kondycji znajduje się skóra naszej głowy oraz wskaże, jak dodatkowo wzmocnić strukturę włosa.

Polecamy: Wcierki do włosów - kiedy stosować, jakie wybrać, na co pomagają wcierki do włosów?

Co jednak zrobić, kiedy pomimo stosowania odpowiedniej diety, suplementacji oraz pielęgnacji - włosy nadal wypadają?

Co zrobić, jeśli nic nie pomaga i włosy nadal wypadają?

Do tej pory nie udało się opracować metody, która pozwalałaby na całkowite zahamowanie łysienia poporodowego. Z tego względu przyjmuje się, że cały proces powinien zakończyć się do 8 miesiąca od porodu. Gdy jednak tak się nie dzieje i nie zauważamy poprawy, warto sprawdzić co dzieje się w naszym organizmie i skonsultować się z lekarzem oraz trychologiem.

Ważne, aby nie bagatelizować tego i dla pewności zrobić badania krwi i moczu, w kierunku anemii, niedoboru cynku, witamin czy stanu zdrowia tarczycy.

Pamiętajmy, że włosy są niejako papierkiem lakmusowym wskazującym w jakiej jesteśmy kondycji. Dlatego jeśli coś nas niepokoi, sprawdzajmy to zawczasu.

Polecamy: Laminowanie włosów galaretką - co to za zabieg i po co się go robi?

Sprawdź, co wiesz o połogu?

Pytanie 1 z 25
Połóg trwa:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza