Upały, pot i... obtarte uda. Jak je szybko zaleczyć? Znamy sposoby na obtarte uda

2019-12-27 15:06
Upały, pot i... obtarte uda.
Autor: Getty Images

Niektóre osoby mają skłonność do obcierania ud, ale przytrafić się to może prawie każdemu. Boleśnie obtarta skóra na wewnętrznych stronach ud nawet przez kilka dni może utrudniać chodzenie, bo cały czas rany się odnawiają. Jak szybko złagodzić uciążliwe dolegliwość?

Dlaczego obcieramy sobie uda?

Dlatego, że pocimy się w tych miejscach. Gdy uda stykają się podczas stania i chodzenia, ich wewnętrzne strony zaczynają się nadmiernie pocić, a to dodatkowo podrażnia skórę.

Pot może mieć różny skład. W 97 procentach tworzy go woda, ale oprócz niej pot zawiera m.in. sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, kwas mlekowy, amoniak i związki mineralne; ich stężenie zależy od diety, schorzeń, hormonów i innych właściwości organizmu. Niektóre ze składowych potu mogą mieć właściwości żrące. Podrażniona skóra traci swoje ochronne atrybuty i ma podwyższoną temperaturę, jest więc szczególnie podatna na obtarcia.

Obtarte uda: Chłodzić? Nie, obsuszyć

Ochładzanie obtartych ud zimną wodą czy lodem będzie przynosić tylko chwilowe ukojenie. Nie należy też smarować podrażnień żadnymi kremami czy tłustymi maściami, bo skóra musi oddychać. Jest tylko jedna metoda na obtarte uda – trzeba podrażnione miejsca szybko obsuszyć.

Sprawdź: Pierwsza pomoc - otarcie, skaleczenie, krwotok z nosa, drzazga

Domowe sposoby na obtarte uda

Na obtarte uda można też zastosować domowe metody. Pierwszą z nich jest natarcie ran talkiem. Talk jest niezwykle drobny i wnika w każdy por skóry, nadając jej gładką powierzchnię. Teraz stykanie się ud nie będzie już tak bolesne. Przy okazji talk przyspiesza proces gojenia ran.

Nie zawsze mamy w domu talk, ale prawie zawsze dysponujemy mąką ziemniaczaną. Można jej użyć zamiast talku. Mąka ziemniaczana, również niezwykle miałka, w zetknięciu z wilgocią wytworzy na skórze coś na kształt krochmalu, który również będzie sprzyjał wysuszaniu i gojeniu się podrażnienia.

Na czas leczenia obtartych ud warto zadbać o ubiory, które będą separowały uda od siebie. Poza tym, osoby ze skłonnością do obtartych ud powinny zawsze mieć przy sobie pojemnik z talkiem - do kupienia również w niewielkich opakowaniach.

Zobacz także: Ciąża latem - jak przetrwać upały w ciąży?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE