Karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ - złóż wniosek, jeśli jedziesz na wakacje za granicę

2021-05-24 15:18

Jeśli planujesz podróż za granicę, zwłaszcza z małym dzieckiem, pamiętaj, aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będziesz mieć taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych jak obywatele kraju, w którym właśnie gościsz. Jak uzyskać kartę EKUZ?

Bezpieczny urlop z kartą
Autor: Phanie/East News

Prawo do otrzymania karty EKUZ ma każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia i członkowie jej rodziny zgłoszeni przez nią do ubezpieczenia. Aby dostać EKUZ, trzeba złożyć wniosek z dowodem ubezpieczenia w swoim oddziale lub delegaturze NFZ.

Spis treści

  1. Co to jest karta EKUZ?
  2. Jak wyrobić sobie kartę EKUZ?
  3. Jak długo ważna jest karta EKUZ?
  4. Czasem trzeba płacić, mimo EKUZ
  5. Wyjście awaryjne - co jeśli nie masz EKUZ?

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu bez konieczności jego przerywania i powrotu do kraju.

Co to oznacza? Jeśli dziecko dostanie zapalenia ucha albo zarazi się ospą, nadepniesz na jeżowca, rozboli cię ząb, zatrujesz się miejscowym specjałem, wypadnie ci dysk, złamiesz nogę na górskim szlaku – masz takie same możliwości leczenia jak w kraju. Karta daje dostęp do szpitali i przychodni publicznych bez konieczności płacenia za udzieloną pomoc.

Leczenie w placówkach prywatnych za granicą jest płatne.

Czytaj również: Książeczka zdrowia dziecka: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej książeczce

Co trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista, rzeczy potrzebnych na drogę i na pobyt

Jak wyrobić sobie kartę EKUZ?

Formularz wniosku można wziąć w placówce funduszu lub ściągnąć ze strony NFZ: www.nfz.gov.pl.Wnioski o wydanie karty EKUZ można składać:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • pocztą elektroniczną
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

Obecnie nie trzeba składać zaświadczeń potwierdzających prawo do korzystania z karty EKUZ - potwierdzenia te pobierane są z bazy narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego wydanie karty nie wymaga przedkładania żadnych dokumentów, chyba że osoba starająca się o kartę skończyła 18 lat, ale nadal kontynuuje naukę (wówczas potrzebna jest legitymacja szkolna/studencka) lub gdy osoba starająca się o wydanie EKUZ jedzie za granicę do pracy. Jeśli składamy wniosek za kogoś (np. za męża, mamę itd), potrzebne jest upoważnienie.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Karta EKUZ - dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą - jest obecnie ważna 3 lata. Karta wyrobiona dziecku jest ważna do jego 18. urodzin.

Dobrze wiedzieć

Kraje honorujące kartę EKUZ:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania (z Majorką i Wyspami Kanaryjskimi), Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia (z Azorami i Maderą), Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju.

Czasem trzeba płacić, mimo EKUZ

Karta EKUZ nie gwarantuje, że wizyta w publicznej placówce nie będzie nic kosztować. W wielu państwach pobierane są zryczałtowane opłaty (tak samo jak od swoich ubezpieczonych obywateli) za wizytę u lekarza rodzinnego, specjalisty czy leczenie w szpitalu.

W Niemczech pierwsza wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje 10 euro, tyle samo każdy dzień pobytu w szpitalu (do 4 tygodni). We Włoszech należy się liczyć z wydaniem do 36 euro za wizytę. Za to niekiedy może się okazać, że za leki na receptę zapłacisz mniej niż w Polsce.

Koniecznie zbieraj wszelkie rachunki w oryginale, dowody zapłaty itp. Po powrocie do kraju będą one podstawą do starań o zwrot pieniędzy z NFZ.

Wyjście awaryjne - co jeśli nie masz EKUZ?

Gdy zdarzy się nagła podróż, nie zdążysz wyrobić karty i zachorujesz, skontaktuj się ze swoim oddziałem NFZ (telefonicznie, faksem lub przez kogoś bliskiego w kraju). W takiej sytuacji fundusz wystawia certyfikat zastępczy, wysyła go na wskazany adres zagraniczny. Lepiej jednak nie komplikować sobie życia i wyrobić kartę, zwłaszcza że to nic nie kosztuje. Dodatkowo warto wykupić turystycznie ubezpieczenie.

SuperNova w samo południe - Paszporty Covidowe

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza