Książeczka zdrowia dziecka: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej książeczce

2016-04-28 15:41
ksiazeczka zdrowia dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Od 2016 roku, po wielu latach przerwy, książeczka zdrowia dziecka znów jest obowiązkowa. Czy powinnaś zabierać ją na każdą wizytę u pediatry?

Od pierwszego stycznia 2016 roku książeczkę zdrowia dziecka, wraz z dołączoną do niej książeczką szczepień, dostaje każda młoda mama przy wypisie ze szpitala. Nie jest to jednak dokument, który wraz z pozostałymi szpitalnymi papierami można włożyć do szuflady i natychmiast o nim zapomnieć. Prawidłowo i regularnie wypełniana, stanowi swoistą historię zdrowia dziecka, a w razie problemów ze zdrowiem pomaga np. pediatrze łatwiej postawić diagnozę. Jest też obowiązkowa w przypadku konieczności leczenia szpitalnego - trzeba ją okazać wraz ze skierowaniem od lekarza.

Wizyta u lekarza tylko z książeczką! Jak wygląda nowa książeczka zdrowia?

Przez kilkanaście lat książeczki zdrowia dziecka były nieobowiązkowe, dlatego nowo narodzonym dzieciom wydawały je tylko niektóre szpitale (te, którym udało się znaleźć sponsora pokrywającego koszty druku - w zamian za możliwość zareklamowania się na stronach książeczki). Dokumenty te były jednak mało wartościowe ze względu na niewielką ilość miejsca na wpisy i notatki.

Nowa książeczka jest lepiej przygotowana, a wzór jest identyczny dla wszystkich szpitali.

- Na kilkudziesięciu stronach znajduje się miejsce na ułożone w porządku chronologicznym ważne informacje.

Oprócz danych osobowych dziecka, jego płci i numeru PESEL oraz oznaczenia grupy krwi i danych opiekunów, są do niej wpisywane informacje o przebiegu ciąży oraz porodu (i tego, czy odbył się siłami natury, czy wykonane było cesarskie cięcie).

Kilka stron poświęcono na opis stanu noworodka po urodzeniu – wpisuje się tam jego wagę, długość, liczbę punktów w skali Apgar, długość kontaktu „skóra do skóry”, a także sposób, w jaki był karmiony na oddziale noworodkowym.

W dokumencie jest też miejsce na szczegółowy opis stanu dziecka, jakiego dokonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podczas wizyty patronażowej (powinna się ona odbyć między 1. a 4. tygodniem życia), a także relacje z wizyt położnej lub pielęgniarki środowiskowej.

Każda następna wizyta w ramach badań profilaktycznych również będzie dokładnie opisana w książeczce – dla ułatwienia podano w niej również wiek dziecka, w jakim powinna się odbywać, począwszy od 6.-9. tygodnia, aż do 18.-19. roku życia.

W dokumencie przewidziano też miejsce na informacje o stanie uzębienia i jamy ustnej, przebytych chorobach zakaźnych, konsultacjach specjalistycznych, uczuleniach, pobytach w szpitalu. Nowością jest to, że w książeczce lekarz może zapisać także czas trwania zwolnień ze szkolnych zajęć sportowych (wraz z określeniem przyczyny). Dzięki umieszczonym pod koniec książeczki siatkom centylowym wagi i wzrostu można będzie również monitorować, czy malec prawidłowo się rozwija i w porę zapobiec nadwadze lub otyłości.

Czy książeczkę zdrowia trzeba mieć podczas każdej wizyty w przychodni? 

Pojawienie się książeczki nakłada na rodziców ważny obowiązek: trzeba ją mieć przy sobie podczas każdej wizyty
w przychodni – nawet tej nieplanowanej (gdy maluch niespodziewanie zachoruje), aby lekarz lub pielęgniarka
mogli zapisać w niej istotne informacje. Jest też niezbędna w przypadku pobytu dziecka w szpitalu. Trzeba ją też pokazywać u stomatologa. Choć nie jest to obowiązkowe, warto ją zabierać także na wizyty w prywatnych gabinetach i dawać do wypełnienia lekarzowi, który przyjeżdża z wizytą domową.

A co będzie, gdy zapomnisz książeczki? Jej brak podczas wizyty nie może być podstawą do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego – odpowiedni wpis trzeba będzie jednak uzupełnić w trakcie następnej wizyty, na podstawie
karty, która zostaje w przychodni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE