Kraków z dzieckiem. Atrakcje w Krakowie dla dzieci latem - co warto zobaczyć?

2023-06-15 12:22

Kraków i jego okolice to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. To również obszar, gdzie warto wybrać się z dziećmi – na krótką wycieczkę lub dłuższy wyjazd. Co poza Smokiem Wawelskim warto zobaczyć w Małopolsce? Oto krótki, subiektywny przewodnik po ziemi krakowskiej.

Kraków
Autor: Getty images Kraków i okolice - atrakcje dla dzieci

Kraków to doskonały kierunek na wakacyjną wycieczkę z dzieckiem. Dawna stolica Polski i siedziba królów kusi piękną starówką, wspaniałymi zabytkami i legendą o Smoku Wawelskim. Co warto zobaczyć z dzieckiem w Krakowie?

Spis treści

  1. Gdzie z dzieckiem w Krakowie?
  2. Kraków — co robić z dziećmi? Ogrody i parki w Krakowie
  3. Zobacz najbardziej znane zabytki Krakowa na zdjęciach:
  4. Co robić w Krakowie z dzieckiem? Trochę inne place zabaw
  5. Co zwiedzić w Krakowie z dzieckiem? Muzea i wystawy dla dzieci
  6. Kraków - co zobaczyć z dziećmi? Trasy rowerowe i spacerowe 
  7. Wypoczynek nad wodą w okolicach Krakowa

Gdzie z dzieckiem w Krakowie?

Najczęściej odwiedzane atrakcje Krakowa to oczywiście Krakowski Rynek z Katedrą Mariacką, Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu. Znają je niemal wszyscy, to cele praktycznie każdej zorganizowanej szkolnej wycieczki w tym mieście, w okolicy jedzie się zaś zazwyczaj do Wieliczki, aby zobaczyć kopalnię soli, Ojcowa, by podziwiać jego zabytki i przepiękne położenie czy na nieco dalej oddalony od Krakowa zamek w Ogrodzieńcu. Jednak łatwo się domyślić, że Kraków oferuje dużo, dużo więcej.  Jak się okazuje, nawet więcej niż można sobie wyobrazić. Nie tylko samo miasto, ale też, a może przede wszystkim, okolice.

Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik po miejscach może nieco mniej oczywistych, ale zaskakujących, ciekawych lub pięknych. Warto wszystko zaplanować wcześniej i ułożyć plan wyjazdu tak, aby zobaczyć dużo, przeżyć jeszcze więcej, ale także odpocząć i naładować akumulatory na kolejne wyprawy. A gwarantuję - w Krakowie i okolicach można zapewnić dzieciom i niesamowite atrakcje, i stymulację zmysłów, i trening kreatywności, ale także beztroską zabawę i okazję do wyciszenia i odpoczynku.

Kraków — co robić z dziećmi? Ogrody i parki w Krakowie

Leśne Laboratorium Zabaw na Podgórzu to miejsce, gdzie nie znajdziesz kolorowych zjeżdżalni, wymyślnych huśtawek, ani mini siłowni dla dzieci. Twoje dzieci znajdą tu jednak nieco inny świat zabawy, świat, którego prawdopodobnie większość z nich nie zna. Świat, który pozwoli im zorganizować przestrzeń wokół siebie po swojemu, ale tylko z tego, co dała nam natura. Tu można budować szałasy z patyków, przygotowywać stoły i krzesła z pieńków.

A wszystko po to, by potem podać na nich obiad, przygotowany w fantastycznej błotnej kuchni. W końcu piasek, trawa i woda to idealne składniki dziecięcych szaleństw kulinarnych.

  • Adres: Polana Redemptorystów, Kraków Podgórze
  • Godziny otwarcia: b.o.
  • Bilety: Nie

Podobne miejsca w okolicy: Ogród Chwastowy, Ogród nad Sudolem, Leśna Kryjówka w Lesie Witkowickim

Centrum Edukacji Ekologicznej

Symbioza w Centrum Edukacji Ekologicznej to miejsce, gdzie las można poczuć wszystkimi zmysłami. Po prezentowanej tu multimedialnej ekspozycji oprowadzają najmłodszych zwiedzających – poza przewodnikiem – leśne zwierzątka: rzekotka, borsuk lub sowa. One opowiadają o tym, jak żyje las i jego mieszkańcy. Dzieciaki mają okazję poznać działanie ekosystemu, posłuchać, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta, policzyć, ile lat mają drzewa i nauczyć się rozpoznawać ich poszczególne gatunki po kształcie liści. Zwiedzanie wystawy to również swoisty trening uważności. Wystawa jest przeznaczona dla dzieci powyżej szóstego roku życia, ale i nieco młodsze pociechy będą się tu świetnie bawić.

  • Adres: Aleja Żubrowa 15, Kraków
  • Godziny otwarcia: 10-18
  • Bilety: bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja miejsc

Zobacz także: Co się sprawdzi w czasie wycieczki z niemowlakiem?

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jaggielońskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarsza tego typu placówka w Polsce – z 200-letnią historią i tradycjami. To 10 ha powierzchni zapełnionej najpiękniejszymi okazami roślin zielonych oraz kwitnących z całego świata. Miejsce wprost stworzone do tego, aby pokazać dziecku, jak ciekawa, różnorodna i niesamowita jest przyroda. To tu zobaczymy, jak rośnie herbata, kakao i ananas, jak wyglądają sagowce, przekonamy się, że storczyki mają tysiące odmian (w ogrodzie jest ich ponad 500) i że rośliny mogą ze smakiem zajadać owady - kolekcja mięsożernych roślin robi ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających.

  • Adres: ul. Kopernika 27, Kraków
  • Godziny otwarcia: 9-19
  • Bilety: https://ogrod.uj.edu.pl/zwiedzanie/podstawowe-info

Ogrody Wawelskie

Ogrody Wawelskie – XVI – wieczne ogrody przy Zamku Królewskim na Wawelu zostały odtworzone i zrewitalizowane na początku lat 2000. W 2015 r. po ponad 10 latach prac zostały oddane zwiedzającym. To piękne miejsce do odpoczynku, ale także poznawania historii i przyrody. Podczas zwiedzania można poznać dzieje zamku i ogrodów, usłyszeć wiele faktów historycznych, ale także obejrzeć różnorodne gatunki krzewów, kwiatów oraz ziół. Sad, winnica, okazały ogródek zielny i mnóstwo roślin ozdobnych – a to wszystko w centrum miasta.

  • Adres: Wawel 5, Kraków
  • Godziny otwarcia: 9-17
  • Bilety: https://wawel.krakow.pl/godziny-bilety-kasy-rezerwacje-bagaz

Miejski Ogród Zoologiczny

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie usytuowany jest wśród pięknych terenów Lasu Wolskiego. Otaczająca ogród przyroda sprzyja wypoczynkowi, a liczne trasy leśne zapewniają rozrywkę i odpoczynek. W ogrodzie zoologicznym można poznać ponad 250 gatunków zwierząt, w tym wiele ginących: żyrafę Rothschilda, konia Przewalskiego, hipopotama karłowatego, pandę małą, panterę śnieżną, tygrysa amurskiego, wilka grzywiastego, antylopę addaks, szympansy, lemury wari i katta, słonia indyjskiego, kondora wielkiego i pingwiny Humboldta. W ogrodzie działa także mini-zoo, gdzie można spotkać popularne gatunki zwierząt hodowlanych.

  • Adres: ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, Kraków
  • Godziny otwarcia: 9-19
  • Bilety: https://zoo-krakow.pl/ceny-biletow-regulamin-zwiedzania/

Zwierzyniec Kopytkowo

Zwierzyniec Kopytkowo to miejsce niezwykle urokliwe. Usytuowane w niewielkiej odległości od Krakowa gospodarstwo agroturystyczne oferuje małym i dużym zwiedzającym sporo atrakcji. Najważniejsze w zwierzyńcu są oczywiście zwierzęta: niezwykle przyjazne kucyki, urocze osiołki, towarzyskie owce, daniele i alpaki, wesołe króliki, a także kury, kaczki i pawie. Można je pogłaskać, przytulić i nakarmić, albo zwyczajnie poobserwować. Na miejscu jest też plac zabaw i teren do grillowania. Właściciele organizują też pokazy miodobrania oraz wyrobu świec z wosku pszczelego.

  • Adres: Izdebnik 6, 34-144 Izdebnik
  • Godziny otwarcia: 9-18
  • Bilety: https://www.zwierzyniec-kopytkowo.pl/oferta

Zobacz najbardziej znane zabytki Krakowa na zdjęciach:

Co robić w Krakowie z dzieckiem? Trochę inne place zabaw

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To miejsce stworzone do nauki przez zabawę i znakomity sposób na rozbudzenie ciekawości dziecka. I to do nauki tak trudnej dziedziny, jaką jest fizyka. Ciekawe interaktywne instalacje pokazują zjawiska z zakresu optyki, mechaniki, akustyki i hydrostatyki. Wielki pryzmat, jakiego ciężko szukać w szkole, fascynująca tarcza Newtona i ogromnych rozmiarów kalejdoskop to tylko wstęp do zabawy. Potem może być już tylko lepiej. Oprócz urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne znajdziemy tam mi. in.: ekspozycję geologiczną Geo-gródek, ekspozycję sensoryczną „Zapachowo”, labirynt i wiele innych atrakcji.

  • Adres: al. Pokoju 68, 31-580 Kraków
  • Godziny otwarcia: 10-21
  • Bilety: https://www.ogroddoswiadczen.pl/godziny-otwarcia-od

Plac Zabaw Galaxy

Plac Zabaw Galaxy w Parku Miejskim w Miechowie to miejsce wyjątkowe, którego nie powstydziłyby się wielkie europejskie stolice. W niewielkim miasteczku dzieci mogą wyruszyć w prawdziwie kosmiczną przygodę, a zabawa tutaj nigdy się nie nudzi. Centrum tego kosmicznego placu zabaw stanowi oczywiście Słońce – wysoka, skomplikowana konstrukcja z mnóstwem zjeżdżalni. Wokół niej znajdziemy stalową kopułę obrazującą Ziemię, księżycową bazę rakietową, planetę obcych oraz stacje międzyplanetarne. Ścieżki linowe, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, tunele i trampoliny zapewnią zabawę na cały dzień. Na miejscu są również dwa place zabaw dla młodszych dzieci z całą masą atrakcji, fontanny, siłownia, ogród Zen z oczkiem wodnym, kącik muzyczny, korty tenisowe i boiska, a także piękne alejki spacerowe.

  • Adres: Park Miejski w Miechowie
  • Godziny otwarcia: -
  • Bilety: nie

Podobne miejsca, które również polecamy: plac zabaw Parku Reduta, plac zabaw w Parku Jordana, drewniany plac zabaw Smoczy Skwer, Słoneczny Park.

Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce

Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce - bardzo ważna zabawa. Zanim zaczniemy zabierać dzieci na wycieczki rowerowe, muszą one nauczyć się jeździć na rowerze, poczuć się na nim pewnie i poznać zasady ruchu drogowego. Dzięki temu będą bezpieczniejsze. A zasad najlepiej uczyć  się "na gorąco" i w czasie zabawy. Miasteczko ruchu drogowego to właściwe do tego miejsce. A to w Wieliczce jest fantastyczne: dzieci stają się tam pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, a infrastruktura pozwala zainscenizować niemal każdy rodzaj sytuacji drogowej. Mamy tu więc skrzyżowania, ronda, przejazdy kolejowe i tramwajowe, jest sygnalizacja świetlna i znaki drogowe, wyznaczone są chodniki, przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Słowem wszystko, co młody rowerzysta może spotkać na swojej drodze.

  • Adres: Jedynaka 5, Wieliczka
  • Godziny otwarcia: 8-22
  • Bilety: nie

Podobne miejsca w okolicy: mini miasteczko ruchu drogowego na Czyżynach, miasteczko ruchu drogowego w Parku Jordana

Zobacz także: Karpacz - atrakcje dla dzieci

Co zwiedzić w Krakowie z dzieckiem? Muzea i wystawy dla dzieci

Muzeum Galicja, wystawa „Szancer, wyobraź sobie!” (UWAGA! Wystawa czynna tylko do 15 lipca 2021). Ta wystawa to prawdziwa perełka, aż szkoda, że już niedługo zniknie z programu muzeum. To nie jest zwykła wystawa prac rysownika. To wejście w świat mistrza ilustracji dziecięcej Jana Marcina Szancera, zanurzenie się w jego pracach i podróż po jego biografii, w której to podróży towarzyszą nam postacie z jego ilustracji. To jak wejście do wnętrza bajki, fascynujące, nietypowe, niesamowite. Dziecko razem z opiekunem zagłębia się w bajkę, niemal wgryza się w nią. Niewiele tam obrazków oprawionych w ramki, zamiast nich przewodnikami po krainie wyobraźni są instalacje 3D, do których możemy wejść. Dziecko staje się częścią bajki, a żeby to jeszcze bardziej urealnić ma do wyboru stroje bohaterów. Cudowne, niezapomniane przeżycie dla dzieci i dorosłych.

  • Adres: Dajwór 18, Kraków
  • Godziny otwarcia: 11-18
  • Bilety: https://galiciajewishmuseum.org/zwiedzanie-muzeum/

Pracownia i Muzeum Wiatrażu

Pracownia i Muzeum Witrażu – to najstarsza tego typu placówka w Polsce, działająca nieprzerwanie od 1902 r. Placówka nazywana jest również żywym muzeum, bo jej atrakcje to nie tylko wystawy. Muzeum tętni życiem, zapraszając zwiedzających nie tylko do podziwiana pięknych witraży, ale przede wszystkim obserwowania artystów przy pracy. Dla dzieci organizowane są w każde sobotnie przedpołudnie niesamowicie zajmujące warsztaty, rozwijające kreatywność i twórcze myślenie. Wizyta rozpoczyna się zwiedzaniem muzeum i podglądaniem artystów w trakcie tworzenia. To wyjątkowe muzeum - tu wszystkiego można dotknąć, a każde narzędzie wypróbować. Następnie dzieci uczestniczą w warsztatach plastycznych – co tydzień przygotowanych w innej tematyce. Poranki przeznaczone są dla dzieci od 5 roku życia, uczestniczą w zajęciach same, bez rodziców, za to pod opieką doświadczonych animatorów.

  • Adres: Krasińskiego 26, Kraków
  • Godziny otwarcia: 11.30-18.00
  • Bilety: https://muzeumwitrazu.pl/bilety/product/sobotnie-poranki-dla-dzieci/

Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa zaprasza wszystkich miłośników i entuzjastów podróży w przestworza – zarówno dorosłych jak i tych nieco młodszych. „Spotkania przy samolocie” to nie tylko możliwość oglądania z bliska statków powietrznych, ale także okazja do posłuchania inspirujących opowieści na temat ich budowy i historii. Zajęcia prowadzi Jan Hoffmann, znawca i popularyzator historii konstrukcji lotniczych, wieloletni kierownik Działu Upowszechniania Muzealiów MLP i spiker Małopolskich Pikników Lotniczych. Z kolei dla przyszłych konstruktorów organizowane są zajęcia modelarskie. „Modelowy zawrót głowy” to warsztaty, na których mają oni okazję zbudować własne modele samolotów i śmigłowców, a także zgłębiać wiedzę na temat statków powietrznych pod okiem specjalistów.

  • Adres: Jana Pawła II 39, Kraków
  • Godziny otwarcia: 9-17
  • Bilety: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/kontakt/

Muzeum Klocków Lego HistoryLand

Muzeum Klocków Lego HistoryLand to wyjątkowe miejsce na mapie dziecięcych atrakcji Krakowa, bo łączy zamiłowanie jego twórców do klocków Lego i do... historii. Eksponaty, które można podziwiać w muzeum powstawały przez wiele lat pod czujnym okiem historyków. Tak zbudowana została miniaturowa (w skali 1:50), interaktywna bitwa pod Grunwaldem, obrona Monte Cassino czy obrona Westerplatte. W muzeum można obejrzeć również osadę  w Biskupinie, Sukiennice, Stocznię Gdańską, Drzwi Gnieźnieńskie czy Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Do ich zbudowania wykorzystano ponad milion części Lego. To ponad 1000 lat historii Polski przedstawione za pomocą niewielkich klocków.

  • Adres: plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
  • Godziny otwarcia: 9-17
  • Bilety: https://historyland.pl/bilety/

Polecamy: Zakopane - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Kraków - co zobaczyć z dziećmi? Trasy rowerowe i spacerowe 

Kraków to także świetna baza wypadowa na trasy rowerowe, spacerowe, a także „wózkowe”. Urokliwe dolinki, przepastne jaskinie, niewielkie skałki i większe wzniesienia to tylko początek. W okolicy możemy zajrzeć do puszczy, przyjrzeć się bobrowiskom i torfowiskom, a  nawet pospacerować po prawdziwej pustyni. A wszystko to w zasięgu maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

Tym, którzy cenią sobie podziwiać piękno przyrody spokojnie i bez nadmiernego wysiłku polecamy: Dolinę Bolechowicką, Dolinę Eliaszówki, Dolinę Szoły, Dolinę Kobylańska, Dolinę Racławki, Dolinę Będkowską, Dolinę Grzybowską i Dolina Minkowską. Warto pospacerować po Pustyni Błędowskiej, podziwiać  Puszczę Dubowską i Niepołomicką, w tej ostatniej odnaleźć bobrowiska.

Tych, którzy lubią zaglądać „do wnętrza ziemi” zachwyca z pewnością Jaskinia Mamutowa i Wierzchowska, a tym, którzy cenią wspinaczkę  Polecamy Skałki Twardowskiego i Zegarowe Skały. Jeśli całą rodziną jesteście amatorami nieco dalszych wypraw w góry można wybrać się na jeden dzień w Beskidy lub Gorce i zdobyć na pieszo lub z niewielką pomocą kolejki linowej Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), Klimczaka (1117 m n.p.m.), Maciejową (815 m n.p.m) lub Górę Żar (761 m n.p.m) z unikanym zbiornikiem wodnym na szczycie.

Zobacz także: 10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku

Wypoczynek nad wodą w okolicach Krakowa

A co robić w Krakowie w upalne dni, kiedy żar leje się z nieba i nawet dzieci nie mają ochoty na wycieczki czy atrakcje? Tak jak w każdym innym zakątku Polski najlepiej wtedy wybrać się nad wodę i tam spędzić radosny dzień pluskając się i budując zamki z piasku. Na terenie miasta mamy do dyspozycji Zalew Nowohucki: pięknie położony, otoczony zielenią zbiornik wodny, czysta plaża, zagospodarowany teren z miejscami do odpoczynku, placem zabaw i tężnią solankową, która daje ochłodę i pozwala podreperować nieco zmęczony organizm. W zalewie jednak nie można się kąpać.

Kąpiele nie są również możliwe w Januszowicach, gdzie kąpielisko ma zostać uruchomione w 2022 r. Miejsce ma jednak swój potencjał: przyciąga piękną plażą, urokliwą wyspa, do której prowadzi molo, licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi wokół, a to tylko początek atrakcji.

Plażę w Januszowicach zdecydowanie warto odwiedzić. Z kolei tym, którzy chcą się popluskać polecam wycieczkę nad Balaton do Trzebini. Oddalony od Krakowa o ok. 50 km zbiornik wodny oferuje wodę pierwszej klasy czystości, urzekające swoim pięknem okolice oraz wiele atrakcji i rozrywek.

Medyczne komplety Poradnika Zdrowie - Małe dziecko w podróży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza