Jak dobrze żyć z DZIADKAMI swojego dziecka?

2014-01-20 12:51

Dziadkowie są dla rodziców wsparciem, służą pomocą i radą. Ich bliskość jest bezcenna dla dziecka. Dlatego już w ciąży zadbaj o dobrą relację z dziadkami twojego maleństwa.

dziadkowie dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dziadkowie - wsparcie dla rodziców
  2. Dziadkowie - źródło bezwarunkowej miłości
  3. Tego nie rób
  4. Daj dziadkom kredyt zaufania
  5. Jak przygotować grunt
  6. Uwaga, problemy!

Kiedy ty i twój partner wchodzicie w nową rolę – rodziców, twoi rodzice i teściowie zostają dziadkami. Bez dziadków życie młodych rodziców byłoby znacznie trudniejsze. Jeśli już teraz postaracie się o dobrą relację z nimi, będą dla was bezcennym wsparciem, gdy pojawi się malec. Unikniecie też niepotrzebnych napięć.

Dziadkowie - wsparcie dla rodziców

Kiedy smyk już się urodzi, poza największą radością na świecie pojawią się też... zmęczenie, niewyspanie i niepokój dotyczący wszystkiego, co związane z bezpieczeństwem i zdrowiem maluszka. Wtedy, jeśli masz dobre relacje z rodzicami i teściami, doświadczysz na własnej skórze, jak cudownym wsparciem mogą być dziadkowie. Wezmą malca na ręce, zajmą się nim, kiedy będziesz marzyła, by się zdrzemnąć, wyjdą na spacer, byś mogła chwilę odetchnąć. Jeżeli im na to pozwolisz, będziesz mogła skorzystać też z ich rodzicielskiego doświadczenia. To, że coś ci doradzają, nie oznacza, że nie doceniają cię w roli mamy. Po prostu wiedzą, jak to jest mieć pod opieką noworodka, i chcą ci pomóc. Nawet jeśli nie lubisz ich rad, wysłuchaj ich. Oni mają prawo ci doradzać, a ty możesz zawsze zrobić po swojemu. Ale może teściowa zaskoczy cię, gdy okaże się, że to właśnie ona umie ukoić malca, któremu dokucza kolka? A twój tata wymyśli sposób, by zabawić dziecko w kolejce do lekarza? Nie zniechęcaj dziadków do pomocy, bo ona na pewno ci się przyda.

Dziadkowie - źródło bezwarunkowej miłości

Dlaczego dziadkowie są tacy ważni w życiu dziecka? Bo dają mu coś bezcennego: całe pokłady bezwarunkowej miłości. W ich ramionach malec może się skryć, kiedy rodzice będą wymagać, zabraniać, nakazywać. Dziadkowie mają więcej czasu i uwagi niż wiecznie zajęci rodzice. Mogą się cieszyć obecnością wnuków, nie obciążając się trudami wychowania – od tego są rodzice. Dlatego bycie z dziadkami to dla maluchów sama radość. I nie ma co się zżymać na to, że dziadkowie pozwalają na więcej niż rodzice. Oni już swoje dzieci wychowali, teraz mogą się cieszyć byciem z wnukami i rozpieszczać ich. Relacja z babcią i dziadkiem daje też malcom poczucie przynależności, własnych korzeni. Dziadkowie odpowiadają o tym, jak dawniej wyglądało życie, wspominają rodzinne historie.

miesięcznik "M jak mama"

Tego nie rób

Jeśli nie chcesz popsuć waszych relacji z dziadkami:NIE PORÓWNUJ BABĆ LUB DZIADKÓW. Rodzice są ci bliżsi niż teściowie, to naturalne, ale dla dziecka wszyscy dziadkowie są tak samo ważni.NIE MÓW PRZY DZIECKU ŹLE O DZIADKACH. Postępując tak, niczego nie osiągniesz, a jedynie zranisz dziecko.NIE NASTAWIAJ MALCA PRZECIW BABCI CZY DZIADKOWI. Pamiętaj, że maluchy uczą się życia obserwując rodziców. To jak ty traktujesz teściów i rodziców, jest dla nich wzorem; tak będą traktować ciebie, gdy dorosną.

Daj dziadkom kredyt zaufania

A co jeśli twoje relacje z rodzicami lub teściami nie są najlepsze? Wtedy w dużej mierze od ciebie zależy, czy dasz im szansę, by nawiązali z dzieckiem silną więź. Nawet jeśli nie przepadasz za teściami, musisz zaakceptować fakt, że dziecko jest także trochę „ich”. Twoje dziecko jest dla nich ważne, a oni są dla maluszka najbliższą rodziną. Dziadkowie mogą się stać najukochańszymi osobami dla maleństwa. Dlatego ułatwiaj kontakt, daj dziadkom kredyt zaufania. To relacja, która należy do dziecka i dziadków, nie musisz jej kontrolować. Nie oczekuj też, że więź ta będzie taka, jak ty to sobie wyobrażasz. To oni są odpowiedzialni za jej budowanie. Ty zajmij się byciem mamą. Może kiedy zobaczysz, z jaką troską teściowa zajmuje się niemowlęciem, jak bardzo się stara, ty także spojrzysz na nią łaskawszym okiem.

Jak przygotować grunt

Rodzice i teściowie staną się dziadkami dopiero po narodzinach malca, ale już teraz możesz zrobić wiele, by stworzyć między wami dobrą atmosferę i przygotować grunt przyszłych relacji.

  • Mów o tym, jak to sobie wyobrażasz. Możesz przemycać te informacje w czasie zwyczajnych rozmów – nie musisz wygłaszać specjalnej przemowy. Powiedz, czego oczekujesz od dziadków, czy chciałabyś, by pomagali wam przy dziecku. „Czy mogłabyś pomóc nam przy pierwszej kąpieli? Stresujemy się nią oboje”, „Mam nadzieję, że będziemy się często widywać po narodzinach maluszka”. Możesz też wspomnieć o tym, co lubiłaś w relacji ze swoimi dziadkami.
  • Dowiedz się, jak oni to widzą. Jeśli z nimi porozmawiasz, będziesz mogła ustalić, czy wasze oczekiwania się zgadzają. Jeśli widzicie to inaczej, warto negocjować. Wyznaczaj granice i szanuj granice. Ty możesz nie zgadzać się na pewne rzeczy (np.by teściowa wpadała codziennie), dziadkowie również mogą nie mieć na coś ochoty (mogą obawiać się zostawania z noworodkiem, ale chętnie zajmą się kilkumiesięcznym smykiem). Lepiej teraz powiedzieć wprost, na co się nie zgadzasz, niż  reagować złością, gdy coś będzie działo się nie po twojej myśli.
  • Zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ. Nie możesz dorosłym ludziom mówić, jak mają mówić do niemowlęcia, jakie zabawki mu kupować, jak się z nim bawić. To oni budują tę relację, a ty musisz im na to pozwolić, także dla dobra dziecka.
  • Jako mama masz prawo wyznaczać zasady, których dziadkowie muszą przestrzegać. Powiedz więc wprost, że nie chcesz, by ktoś palił przy maluszku czy dawał mu słodycze. Wytłumacz, że te rzeczy szkodzą dziecku i nie możesz się na nie zgodzić.

Uwaga, problemy!

Czasem relacja z dziadkami przynosi nie tylko radość, niekiedy pojawiają się trudności i napięcia. W pewnych sytuacjach musicie reagować. Z pewnością przyda się poważna rozmowa, jeśli dziadkowie:

  • Przekraczają granice. Gdy dziadkowie robią to już teraz, w czasie ciąży, będą to również robić, gdy pojawi się dziecko. Jeśli np. krytykują cię, negują wasze decyzje, źle mówią o twoim partnerze, pora na reakcje. Warto przypomnieć, że oboje jesteście dorośli i powinni to zakceptować, nawet jeśli nie podoba im się wasz styl życia.
  • Podważają wasz autorytet jako rodziców. Zdania „Co ty tam wiesz”, „Niejedno dziecko wychowałam i wiem, że robisz błąd” lub negowanie twoich decyzji w obecności dziecka, jest niekorzystne zarówno dla waszych relacji, jak i dla samego malucha. Dla niego mama i tata są najważniejsi i smyk czuje się bezpiecznie, gdy widzi, że rodzice wiedzą, co robią. Dziadkowie muszą przyjąć, że to wy dowodzicie.
  • Łamią zasady. Podają mleko, mimo że malec ma skazę białkową, karmią słodyczami, choć prosiłaś, by tego nie robili, sadzają dziecko przed telewizorem. Powiedz wprost, że na to się nie zgadzasz. Przypomnij zasady obowiązujące w waszym domu. Jeśli dziadkowie nie chcą się do nich stosować, zapowiedz, że nie będziesz zostawiała z nimi dziecka. Zanim jednak wysuniesz taką groźbę, zastanów się, czy zasada, której nie przestrzegają, jest na tyle ważna (np. dotyczy zdrowia maluszka), by utrudniać dziadkom kontakt z wnukiem. Może nie warto kruszyć kopii o drobne rzeczy?

GDY POJAWI SIĘ KONFLIKT, SPÓJRZ NA NIEGO Z DYSTANSU. Ty pewnie też nie jesteś bez wad. Pomyśl, jak mogłabyś przyczynić się do poprawienia stosunków. Gdy zdecydujesz się na rozmowę, staraj się mówić łagodnie i spokojnie, tak by jej wynikiem była poprawa relacji, a nie jej zerwanie. Dziadkowie są dla dziecka ważni; rodzice muszą docenić ich pozycję i traktować ich z szacunkiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza