Nadopiekuńcza mama: sprawdź, czy nią jesteś [7 oznak]

2015-04-01 13:53
Nadopiekuńcza mama
Autor: thinkstockphotos.com Nadopiekuńczość, choć powodowana miłością, może wyrządzić dziecku krzywdę.

Nadopiekuńcza mama jest skoncentrowana na dziecku, roztacza nad nim nadmierną opiekę, nie pozwala na popełnianie błędów. Nadopiekuńczość to błąd wychowawczy, który negatywnie wpływa na rozwój dziecka i jego przyszłe życie. Zastanów się, czy nie jesteś nadopiekuńczą mamą – im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym łatwiej będzie ci skorygować swoją postawę wobec dziecka.

Jeśli zauważasz u siebie symptomy nadopiekuńczości, jak najszybciej zmień zachowania, które zaburzają rozwój dziecka. Nadopiekuńcza mama chce dobrze, ale nieświadomie krzywdzi swoje dziecko. Macierzyństwo to wychowanie dziecka i rozsądna opieka nad nim, a nie kontrola.

Nadopiekuńcza mama czyli jaka?

Nadopiekuńczość jest z pozoru łagodną formą krzywdzenia dziecka, ale ma bardzo destrukcyjny wpływ na jego życie. Nadopiekuńcza mama chce chronić dziecko przed wszelkimi niepowodzeniami, uważa, że nie poradzi sobie ono z porażką, smutkiem, niepowodzeniem. Uniemożliwia mu popełnianie błędów i potknięć, tym samym nie pozwalając na wyciąganie z nich wniosków. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziecko jest odrębną jednostką, ma swoje własne życie, zainteresowania, cele, a kiedyś odejdzie. Efektem takiego wychowania jest dziecko, które boi się samodzielności, nie wierzy w siebie, nie wie, co lubi i czego chce, ma poczucie bezradności, czuje się gorsze od rówieśników lub przeciwnie – lepsze.

Nadopiekuńczość dotyczy matek dzieci w każdym wieku, a często nie kończy się na osiągnięciu przez dziecko dojrzałości. Nadopiekuńcze mamy, przyzwyczajone do ciągłej opieki i kontroli, próbują nadmiernie ingerować w życie już dorosłych dzieci. Powoduje to problemy w życiu dziecka, które nierzadko wymagają długotrwałej i trudnej terapii psychologicznej.

Nadopiekuńcza mama: dopuść do dziecka innych ludzi

Uważasz, że tylko ty możesz zajmować się dzieckiem? Nie pozwalasz partnerowi na mycie, przewijanie czy przebieranie malca, z niechęcią myślisz o zostawieniu dziecka pod opieką taty, babci czy opiekunki? Nie wyobrażasz sobie kilkudniowego wyjazdu bez dziecka, wolałabyś też nie posyłać go do przedszkola? Niestety, to klasyczne objawy nadopiekuńczości. Podobnie jak ciągła kontrola. Jeśli już pozwolasz komuś innemu na opiekę nad dzieckiem, ale często dzwonisz z pytaniami o dziecko, nie możesz się rozluźnić, a w końcu zdenerwowana wracasz wcześniej do domu, jesteś nadopiekuńczą mamą. Takie zachowanie uniemożliwia zbudowanie więzi między dzieckiem a ojcem i innymi członkami rodziny, zaburza rozwój społeczny dziecka.

Nadopiekuńcza mama: nie układaj dziecku życia według swojego planu

Wiesz już, na jakie studia pójdzie dziecko, jaki będzie wykonywać zawód? Próbujesz wyznaczać zainteresowania dziecka, zapisując je na konkretne zajęcia bez konsultacji z nim? Nie wyobrażasz sobie, żeby w przyszłości wykonywało np. niskopłatny czy mało prestiżowy zawód? Popełniasz błąd, narzucając dziecku wymyślony przez siebie plan. Może to zaburzyć jego całe dorosłe życie i sprawić, że nie tylko nie będzie wiedziało czego chce, ale nie będzie umiało też podjąć żadnej decyzji.

Dobrze wiedzieć

Nadopiekuńcza mama wykonuje za dziecko wszystkie obowiązki

Kilkulatek powinien być stopniowo wdrażany do domowych obowiązków, uczyć się wynosić naczynia do kuchni, sprzątać zabawki, rozwieszać pranie. Dziecko od początku wie, że każdy ma swoje zadania w domu, co sprawia, że czuje się potrzebne, pewne siebie, ma poczucie sprawczości. Jeśli nie przyzwyczaisz dziecka do domowych czynności, trudno ci będzie nakłonić nastolatka do sprzątania, prania czy przygotowywania nawet najprostszych posiłków.

Nadopiekuńcza mama uważa, że jej dziecko wymaga wyjątkowego traktowania

Nadopiekuńcza mama za problemy dziecka obwinia otoczenie: kolegów, nauczycieli, wychowawców. Uważa, że nie dostrzegają oni, że dziecko jest wyjątkowo delikatne i wrażliwe, potrzebuje specjalnego traktowania, innych wymagań, nie powinno być karcone i krytykowane. Zawsze znajduje usprawiedliwienie złego zachowania dziecka.

Nadopiekuńcza mama nie stawia dziecku granic

Nie wyznacza zasad i nie egzekwuje konsekwencji – dziecko powinno mieć jasno ustalone, co wolno, a czego nie, i móc odczuć konsekwencje przekroczenia granic. Jeśli nadopiekuńcza mama pozwala dziecku na bezkarne bicie innych dzieci, niszczenie przedmiotów czy oglądanie telewizji bez ograniczeń, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i ma poczucie, że wszystko mu wolno.

Nadopiekuńcza mama rządzi dzieckiem

Taka mama ustala z kim dziecko może się przyjaźnić – dobiera dziecku kolegów, ogranicza kontakty z rówieśnikami, którzy według niej nie nadają się na znajomych dziecka. Często ingeruje w zabawy dziecka z rówieśnikami, w przypadku każdej sprzeczki czy przepychanek od razu wkracza i rozdziela dzieci, nie pozwalając im na samodzielne rozwiązanie konfliktu. Przez to zahamowany zostaje proces uspołeczniania dziecka, staje się ono niepewne siebie, nieśmiałe, lub przeciwnie – egoistyczne, przekonane o swojej wyjątkowości, agresywne.

Nadopiekuńcza mama próbuje przeżyć życie za swoje dziecko

Nadopiekuńcza mama uważa, że jej pomoc w nauce jest niezbędna – sprawdza codziennie, co jest zadane, odrabia z dzieckiem lekcje, pakuje je na następny dzień, pilnuje terminów zajęć dodatkowych. Takie postępowanie jest normalne w przypadku pierwszoklasisty, który dopiero wdraża się do obowiązków szkolnych. Później dziecko powinno radzić sobie coraz bardziej samodzielnie, mimo że początkowo będzie popełniać błędy, na przykład zapomni spakować przyborów czy odrobić zadania. Jednak to nauczy je odpowiedzialności i obowiązkowości. Niedopuszczalne jest wyręczanie dziecka i np. wykonywanie za nie prac plastycznych, bo dziecko nieładnie rysuje. Dziecko dowiaduje się, że oszukiwanie jest w porządku, ale nie uczy się sumiennej pracy i godzenia się z własnymi ograniczeniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza