Nadopiekuńcza mama: sprawdź, czy nią jesteś [7 oznak]

2021-11-24 12:58
mama i syn
Autor: Getty Images Czy jesteś nadopiekuńczą matką?

Nadopiekuńcza mama jest skoncentrowana na dziecku, roztacza nad nim nadmierną opiekę, nie pozwala na popełnianie błędów. Nadopiekuńczość to błąd wychowawczy, który negatywnie wpływa na rozwój dziecka i jego przyszłe życie. Zastanów się zatem, czy nie jesteś nadopiekuńczą mamą...

Jeśli zauważasz u siebie symptomy nadopiekuńczości, jak najszybciej zmień zachowania, które zaburzają rozwój dziecka. Nadopiekuńcza mama chce dobrze, ale nieświadomie krzywdzi swoje dziecko. Macierzyństwo to wychowanie dziecka i rozsądna opieka nad nim, a nie kontrola.

M jak mama - Jak przetrwać okres dojrzewania dziecka?

Nadopiekuńcza mama czyli jaka?

Nadopiekuńczość jest z pozoru łagodną formą krzywdzenia dziecka, ale ma bardzo destrukcyjny wpływ na jego życie. Nadopiekuńcza mama chce chronić dziecko przed wszelkimi niepowodzeniami, uważa, że nie poradzi sobie ono z porażką, smutkiem, niepowodzeniem. Uniemożliwia mu popełnianie błędów i potknięć, tym samym nie pozwalając na wyciąganie z nich wniosków.

Nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziecko jest odrębną jednostką, ma swoje własne życie, zainteresowania, cele, a kiedyś odejdzie. Efektem takiego wychowania jest dziecko, które boi się samodzielności, nie wierzy w siebie, nie wie, co lubi i czego chce, ma poczucie bezradności, czuje się gorsze od rówieśników lub przeciwnie – lepsze.

Dowiedz się: Naukowcy alarmują - kobietom, które chcą być idealnymi mamami częściej grozi depresja

Nadopiekuńczość dotyczy matek dzieci w każdym wieku, a często nie kończy się na osiągnięciu przez dziecko dojrzałości. Nadopiekuńcze mamy, przyzwyczajone do ciągłej opieki i kontroli, próbują nadmiernie ingerować w życie już dorosłych dzieci. Powoduje to problemy w życiu dziecka, które nierzadko wymagają długotrwałej i trudnej terapii psychologicznej.

Nadopiekuńcza matka - zobacz 7 symptomów nadopiekuńczości w GALERII PONIŻEJ

Jaką będziesz mamą?

Pytanie 1 z 16
Wolny czas lubisz spędzać:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza