Nawet co trzecia matka cierpi na depresję poporodową. "Pandemia zbiera żniwo"

2022-03-21 11:17

Statystyki dotyczące depresji poporodowej rosną lawinowo, a jako przyczynę eksperci wskazują pandemię. Co ciekawe, ryzyko depresji poporodowej jest większe u kobiet, których dzieci wymagały opieki na oddziale intensywnej opieki noworodka.

Depresja poporodowa występuje nawet u co trzeciej matki?
Autor: Getty images

Podczas pandemii, liczba przypadków depresji poporodowej u młodych matek wyraźnie wzrosła. Badania przeprowadzone w USA w pierwszym półroczu pandemii pokazały, że depresja poporodowa dotknęła jedną na trzy matki.

To duża zmiana w stosunku do sytuacji w tym kraju przed wybuchem pandemii. Wówczas depresja poporodowa - jak się szacuje - dotyczyła 1 na 8 Amerykanek.

Czytaj też: Właśnie te kobiety są najbardziej zagrożone depresją poporodową. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Depresja poporodowa u co trzeciej młodej matki

Problem depresji poporodowej - jak wynika z amerykańskich danych - dotyczy już 1/3 rodzących. Wyniki badania opublikowanego na łamach pisma „BMC Research Notes” pokazują, że analiza dotyczy danych zbieranych od lutego do lipca 2020 roku, a więc na początku pandemii. Badanie objęło 670 kobiet.

Okazało się, że zdecydowanie częściej depresja poporodowa wystąpiła u kobiet, które silnie obawiały się zachorowania na COVID-19. Co wyjątkowo zszokowało badaczy, nawet 1 na 5 kobiet dotkniętych depresją poporodową w tej grupie miała myśli dotyczące samookaleczania. 

Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej zwiększało się u kobiet, które karmiły swoje dzieci mlekiem modyfikowanym (nawet o 92%). Eksperci zwracają uwagę na fakt, że mogło mieć to związek z lockdownem i niedostępnością mleka modyfikowanego na rynku (a na pewno z obawa o tę dostępność wśród młodych mam).

Wyjątkowo duże ryzyko wystąpienia depresji poporodowej miały także te mamy, których dzieci wymagały leczenia na oddziale intensywnej opieki noworodka. Im dłuższy pobyt był konieczny - tym ryzyko wyższe.

Czytaj też: Jak pokonać lęki na początku macierzyństwa? Oto rady mam, którym się to udało

Test: Czy masz depresję?

Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza