Ułatwienia przy zakładaniu firmy

2019-03-06 11:38

Prowadzenie własnego biznesu wydaje się trudne i skomplikowane, ale tak naprawdę takie nie jest. Zwłaszcza, że obecnie młoda mama, która chce założyć firmę może liczyć na wiele ułatwień. Opowiada o nich Katarzyna Łodygowska, prawniczka i autorka bloga matkaprawnik.pl.

Praca
Autor: Getty images

Czy to prawda, że młode mamy mogą liczyć na ułatwienia przy zakładaniu firmy?

Tak, obecnie nowi przedsiębiorcy mają dużo łatwiej. Chodzi zarówno o uproszczenie niektórych procedur, jak i o pewne ulgi. Przede wszystkim, przez pierwsze 2 lata od założenia firmy płacimy mniejszy ZUS. To jest ułatwienie stare jak świat, ale dodatkowym trikiem, który można wykorzystać, aby po tym czasie złagodzić przejście w tryby płacenia normalnych stawek ZUS jest zarejestrowanie działalności nie pierwszego dnia danego miesiąca, lecz np. drugiego czy trzeciego. Przepisy mówią, że muszą minąć pełne 24 miesiące od założenia firmy, więc jeśli założymy firmę, płacimy mniej przez 24 miesiące i np. 28 dni.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Czytaj:

Rozpoczęcie działalności na urlopie

Wsparcie dla mam - wywiad z minister Andżeliką Możdżanowską

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Jak jeszcze możemy zaoszczędzić?

30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym możesz skorzystać z tzw. ulgi na start w składkach ZUS przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Uprawnienie to polega na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Można skorzystać z „ulgi na start” jeśli spełnione są poniższe warunki:

  • jest się osobą fizyczną
  • podejmuje się działalność po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej
  • nie wykonuje się na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym osoba wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy  czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności

Czytaj:

Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Dwie finansowe wskazówki na start!

Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Po skończonym 6 miesięcznym okresie „Ulgi na start” można rozpocząć korzystanie z 24 miesięcy tzw. małego ZUS-u (okres preferencyjny z opłacaniu składek). To nie wszystko, ułatwieniem istniejącym od zeszłego roku jest też prowadzenie działalności nierejestrowanej. To takie podjęcie działalności na próbę. Przepisy nie określają żadnych limitów czasowych, jednak warunkiem jest limit przychodów.

Prowadzenie działalności nierejestrowej jest możliwe, jeśli pułap przychodów nie przekracza połowy płacy minimalnej. W momencie, gdy go przekroczymy, musimy zarejestrować firmę. Warto pamiętać, że prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów.

To wszystko oznacza jednak, że przy dobrych układach, jeśli nie pracujemy na etacie, możemy przez 2,5 roku płacić o wiele niższe składki: najpierw prowadząc działalność nierejestrową, a potem – gdy firma się rozkręci i zacznie przynosić większy dochód – skorzystać z „Ulgi na start”, a potem z dwuletniego okresu preferencyjnego.

czytaj:

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?

A co ułatwieniami procedur, o których Pani wspomniała?

Najważniejsza chyba dotyczy ZUS–u. Od ubiegłego roku procedury związane z płaceniem składek są dużo łatwiejsze. Po pierwsze robi się jeden przelew, a nie kilka, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla pracodawcy. Nawet prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymagało kiedyś przesyłania kilku przelewów, co powodowało opóźnienia i pomyłki.

Teraz każdy przedsiębiorca ma jedno indywidualne konto, na które przelewa pieniądze. Wprowadzono też zasadę, że płatności są księgowane na najstarsze zaległości, co też zmniejsza problemy, gdy czegoś zapomnimy lub popełnimy błąd. 

W ogóle mówiąc o ZUS–ie warto też wspomnieć, że istnieje możliwość założenia własnego konta w systemie PUE, dzięki czemu mamy wgląd (przez internet) np. do swoich składek, otrzymywanych świadczeń, możliwość złożenia dokumentów drogą elektroniczną czy umówienia się na wizytę. Przez system można zadać też pytanie ZUS–owi. Konto można założyć przez internet, ale w ciągu 7 dni trzeba się zgłosić do placówki z dowodem osobistym, aby potwierdzić swoją tożsamość.

Czytaj:

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Co jeszcze może Pani doradzić przedsiębiorczym mamom ?

Żeby weszły na stronę polskabezgotowkowa.pl. Można tam uzyskać informacje na temat otrzymania bezpłatnego terminala płatniczego. Warto też przygotowując się do założenia działalność sprawdzić też portal rządowy biznes.gov.pl. No i - odwagi! Myślę, że każda mama, która założyła działalność może powiedzieć, że się bała. Ja również to czułam. Warto próbować, bo wiele w naszym życiu może zmienić się na korzyść.

Czytaj:

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Podnoś swoje kompetencje

 

Katarzyna Łodygowska - prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Studia Podyplomowe: Zarządzanie Środkami Unijnymi dla Przedsiębiorców oraz Partnerstwo Publiczno – Prywatne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Prawo Zamówień Publicznych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Prywatnie - szczęśliwa mama dwóch pięknych dziewczynek: Heleny i Alicji. Założyła stronę matkaprawnik.pl będąc w ciąży i obserwując,  że setki kobiet takich jak ona szukają w internecie wiarygodnych informacji prawnych dotyczących prawa pracy, opieki okołoporodowej, macierzyństwa i wszelkich aspektów z tym związanych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza