Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

2019-02-28 16:43

Myślałaś może, że własny biznes będzie wyglądał jak obrazki ze stocków – siedzisz przy laptopie, pijesz pyszne latte, a twoje maleństwo grzecznie bawi się tuż obok ciebie? I pracujesz tylko 3 godziny dziennie? Choć takie zdjęcia widzimy na instagramie, to są one tylko bajką, o której już dzisiaj możesz zapomnieć.

Mama z dzieckiem
Autor: Getty images

Własna firma to masa plusów – elastyczny czas pracy i możliwość rozwoju projektów, które ci się podobają. Często możliwość pracy zdalnej, ogromny rozwój i dni niepodobne jeden do drugiego. Jeśli nie lubisz monotonii i chcesz realizować własne pasje – załóż własny biznes! Jednak zanim pełna optymizmu i ideałów zarejestrujesz własną firmę, przygotuj się na kilka wyzwań, które mogą zburzyć idealny obrazek przedsiębiorczej mamy ze zdjęć na portalach społecznościowych.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Spis treści:

  1. Opieka do dziecka
  2. Samodyscyplino przybywaj!
  3. Idź własnym rytmem, nie porównuj się do innych
  4. Cały czas jesteś w pracy
  5. Pensja co miesiąc?
  6. Dyrektor, marketingowiec i sprzedawca w jednym
  7. Nie poddawaj się

Opieka do dziecka

Jeżeli jesteś mamą, to masz dziecko. I temu dziecku trzeba zapewnić opiekę. Jeśli jest starsze i chodzi to szkoły lub przedszkola, to właściwie masz to ogarnięte. Pod warunkiem, że dużo nie choruje. Jeśli jest młodsze – wyzwaniem całej rodziny (nie tylko mamy) jest znalezienie mu dobrej opieki.

Chociaż moje dzieci już są w szkole podstawowej, to nie umiem pracować, kiedy dziewczynki mają dzień wolny od nauki. Kiedy córki były młodsze, przychodziła do nas niania, nawet na 2-3 godziny, zależnie od potrzeb, abym ja mogła w skupieniu pracować, a dzieci miały właściwą opiekę i uwagę.

Czytaj:

Wsparcie dla mam - wywiad z minister Andżeliką Możdżanowską

Ciąża - dobry czas na naukę

Praca z dzieckiem „przy boku” jest bardzo nieefektywna i frustrująca. Nie jesteś ani na 100% w pracy, ani nie poświęcasz swojej uwagi dziecku. Możesz spróbować tak pracować, kiedy na przykład są ferie lub dziecko jest przeziębione, ale na dłuższą metę to nie działa. Czy wyobrażasz sobie, że rozmawiasz właśnie z ważnym klientem, a twój maluch głośno domaga się włączenia bajek? Albo uparcie pokazuje ci najnowszą budowlę z klocków, kiedy ty masz wideokonferencję i musisz się na niej skupić?

Czytaj:

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Samodyscyplino przybywaj!

Mamy często pracują z domu; przynajmniej początkowa faza własnej firmy to praca z własnej kuchni czy sypialni. Taka praca niesie dużo wyzwań i wymaga ogromnej samodyscypliny. Co z tego, że nikt nie widzi jak ty pracujesz?

Jeżeli w czasie pracy będziesz prowadzić długie rozmowy telefoniczne z koleżankami, nastawiać pranie, sprzątać mieszkanie - bo taki bałagan po poranku został, albo wieszać pranie - bo takie piękne słońce, akurat wyschnie zanim skończę pracę – okaże się, że dzień upłynął, a Ty w ogóle nie zajęłaś się zadaniami, nad którymi miałaś pracować.

Wyznacz sobie godziny na pracę zawodową, choćby to miało być tylko 2 godziny dziennie na początek i niech będą to godziny, podczas których zajmujesz się wyłącznie swoją firmą. Choćby nie wiem co!

Czytaj również:

Biznes w sieci - czy warto go prowadzić?

Idź własnym rytmem, nie porównuj się do innych

Obserwujesz biznesy znajomych, którzy chętnie dzielą się sukcesami w mediach społecznościowych. Kolega właśnie negocjuje kontrakt w Madrycie, a koleżanka uruchamia już trzeci kurs on-line w ciągu ostatnich miesięcy. Nie porównuj siebie ani swojego biznesu do nich. Nie wiesz jak dużo czasu i wysiłku wkładają w swoją pracę. Może nie mają dzieci i mogą pracować po 16 godzin na dobę?

Jeżeli ty możesz przeznaczyć tylko 2 godziny dziennie na swój biznes – na początek - dobre i to! Weź tylko pod uwagę to, że twój biznes będzie rozwijał się wolniej niż biznes znajomych, których obserwujesz na facebooku. Albo przeciwnie, chcesz wystartować pełną parą, masz plany i strategię na szybki rozwój i nie chcesz zwalniać tempa – super. Tylko będziesz pracować o wiele więcej, niż gdybyś była na etacie. Przynajmniej na początku.

Czytaj:

Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Cały czas jesteś w pracy

Kiedy mój mąż wraca z pracy, wszystkie zawodowe sprawy zostawia za drzwiami firmy. Ja, mimo że wyłączam komputer o określonej godzinie – cały czas jestem w pracy. Nowe pomysły pojawiają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach, a telefon dzwoni wtedy, gdy Twój klient ma coś ważnego do omówienia. Twoje wakacje też mogą wyglądać trochę inaczej – musisz zdecydować, czy wyjedziesz i odetniesz się od wszystkiego na 2 tygodnie, czy zdecydujesz się być dostępna dla klientów?

Czytaj:

Rozpoczęcie działalności na urlopie      

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?      

Skąd się biorą w firmie pieniądze?               

Pensja co miesiąc?

Przede wszystkim, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, gorąco cię namawiam do tego, byś miała osobne konto firmowe i osobiste. Nie dopuść do tego, by finanse osobiste i firmowe mieszały się na wspólnym koncie. Ustal w jakiej wysokości pensję będziesz sobie co miesiąc przelewać na konto prywatne.

No właśnie, czy na pewno co miesiąc dostaniesz pensję? To oczywiście zależy od efektów twojej pracy, ale również od klientów, którzy terminowo (bądź nie) będą płacili ci za usługi i produkty. Kiedy prowadzisz firmę – każdy miesiąc może być inny. Zdarzają się miesiące lepsze i gorsze, więc zaplanuj finanse bazując na dłuższym (uśrednionym) okresie czasu.

Czytaj:

Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Dyrektor, marketingowiec i sprzedawca w jednym

Zakładając firmę, prawdopodobnie zaczniesz działać w pojedynkę. Na twojej głowie będzie zarządzanie finansami, zamawianie usług czy materiałów do własnej produkcji. Będziesz sprzedawać i reklamować swoją działalność. Przed tobą sporo nauki.

Nawet jeśli od razu lub po pewnym czasie, zdecydujesz się na zatrudnienie specjalistów lub zlecenie niektórych działań na zewnątrz, to ostatecznie ty będziesz podejmować decyzje co robić i jak robić. Będziesz potrzebowała mieć wiedzę z różnych dziedzin, nawet takich, które wydają ci się mało atrakcyjne i którymi nigdy nie chciałaś się zajmować. 

Czytaj: Ułatwienia przy zakładaniu firmy

Mama zakłada własną firmę          

Nie poddawaj się

Mam nadzieję, że nie zniechęciłam cię do własnego biznesu. To, o czym pisałam nie musi się zdarzyć w twoim biznesie, ale warto byś miała świadomość, że takie wyzwania mogą się pojawić. Własna firma to mnóstwo pracy, ale i mnóstwo frajdy. A to, co dzisiaj wydaje się trudnością i wyzwaniem, może okazać się katalizatorem działań i kamieniem milowym rozwoju Twojej firmy. Odwagi, przedsiębiorcza mamo!

Joanna Gotfryd - współzałożycielka portalu mamopracuj.pl i Fundacji Mamo Pracuj. Od 7 lat pomagam mamom znaleźć równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym i spełniać zawodowe marzenia. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek i miłośniczka górskich wędrówek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza