Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne?

Zaburzenia związane z odczuwaniem przez kobietę bólu w trakcie stosunku seksualnego są problemem dość często omawianym w gabinetach seksuologów. Gdy współżycie wiąże się z przykrymi doznaniami, trudno o utrzymanie satysfakcjonującego życia seksualnego i dobrych relacji w związku. Dziś przybliżymy najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych związanych z seksem.

Odczuwanie bólu podczas seksu może bardzo poważnie wpływać na jakość życia seksualnego pary: może obniżać ochotę na seks, zmniejszać podniecenie obojga partnerów, a nawet całkowicie odebrać przyjemność z seksu i zniechęcić do zbliżeń. Ważne jest, by w przypadku zaistnienia takiego problemu udać się do specjalisty i zbadać możliwe przyczyny dolegliwości bólowych. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u ginekologa, który wykluczy anatomiczne przyczyny odczuwania bólu. Następnym - wizyta u psychologa/seksuologa, który oceni, czy przyczyny mogą tkwić w sferze psychiki. Odczuwanie bólu może być związane z istnieniem zaburzenia, którego właściwe zdiagnozowanie będzie pierwszym krokiem w kierunku skutecznego leczenia.

Ból podczas seksu: dyspareunia

Dyspareunia jest zaburzeniem seksualnym związanym z odczuwaniem mniej lub bardziej silnego bólu podczas stosunku. Informacje przekazywane przez pacjentki zgłaszające się do seksuologa, dotyczące rodzaju odczuwanego bólu, nie są jednoznaczne: ból podczas seksu bywa opisywany jako piekący, szczypiący, ostry, tępy, rozpychający. Dyspareunię można podzielić na powierzchowną (spowodowaną np. stanami zapalnymi pochwy i sromu lub zbyt słabym nawilżeniem podczas stosunku) oraz głęboką (gdzie przyczyną mogą być stany zapalne narządów miednicy mniejszej, torbiele, endometrioza, tyłozgięcie macicy itd.). Dyspareunia może mieć także podłoże psychiczne, wtedy mówimy o dyspareunii psychogennej. Wiąże się ona z przykrymi i urazowymi doświadczeniami dotyczącymi sfery seksualnej, takimi jak doświadczenie gwałtu lub molestowania, a także może być powiązana z wychowaniem w rygorystycznej religijnie rodzinie, z zaburzonymi relacjami w związku, zaburzeniami lękowymi lub negatywną postawą wobec własnej seksualności.

>> Zobacz także: Nie masz ochoty na seks? Zobacz, jaka może być tego przyczyna >>

Ból podczas seksu: pochwica

Zaburzenie to dotyka głównie młode kobiety, dopiero zaczynające współżycie seksualne. Według badań prof. Zbigniewa Lew-Starowicza dotyczy ok. 2,3 proc. kobiet.

Pochwica to silny, odruchowy, obronny skurcz mięśni wejścia do pochwy i innych mięśni okolicy dna miednicy. Skurcz ten uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy lub sprawia, że jest to bardzo bolesne dla kobiety. Pochwica może towarzyszyć stosunkom (lub próbom jego odbycia) od samego początku życia seksualnego kobiety lub po wcześniejszych udanych stosunkach. Może pojawiać się jeszcze przed stosunkiem lub dopiero w trakcie jego trwania.
Pochwica niemal zawsze połączona jest z odczuciem lęku i stanowi jego skutek. Do jej najczęstszych przyczyn należą:

•    lęk przed bólem
•    lęk przed ciążą
•    wcześniejsze urazowe doświadczenia seksualne (zgwałcenie, molestowanie)
•    zmiany chorobowe w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (stany zapalne, owrzodzenia, nadżerki)
•    wychowanie w rygorystycznej rodzinie (napiętnowanie zachowań seksualnych)
•    zaburzenia seksualne występujące u partnera
•    brak akceptacji partnera
•    suchość pochwy (niewystarczająca lubrykacja przed/podczas stosunku).

Pochwicę najczęściej leczy się stosując psychoterapię indywidualną i partnerską, techniki behawioralne (takie jak desensytyzacja - stopniowe odwrażliwianie na ból poprzez trening) oraz wspomagającą farmakoterapię.

>> Czytaj także: Kryzys w związku: jak przetrwać ciężkie chwile? >>

Ból podczas seksu: bolesny orgazm

U niektórych kobiet nieprzyjemne doznania związane z bólem podczas seksu pojawiają się dopiero w momencie szczytowania - nie są obecne na etapie gry wstępnej czy stosunku. Zależnie od przyczyn, ból może być umiejscowiony w okolicy sromu, wejścia do pochwy bądź miednicy. Przyczyny bolesnego orgazmu mogą być bardzo różne: od zaburzeń hormonalnych, poprzez nadwrażliwość łechtaczki, zmiany pozapalne i pooperacyjne, mięśniaki macicy, aż po zmiany w rdzeniu kręgowym. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty celem postawienia konkretnej diagnozy. Zaniechanie leczenia może skutkować głębszymi zaburzeniami, takimi jak anorgazmia (niezdolność do osiągnięcia orgazmu), dyspareunia, pochwica, a nawet całkowite unikanie kontaktów seksualnych z powodu lęku przed bólem. Seksuolodzy podkreślają, że wyeliminowanie przyczyny bólu podczas orgazmu jest jedynym sposobem na pełne wyleczenie.

>> Sprawdź też:  Nie masz ochoty na zbliżenia? Winowajcą może być alergia >>

Polecamy wide: seks w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE