Suchość pochwy po porodzie. Co stosować i jak radzić sobie z bólem?

Suchość pochwy po porodzie to dosyć powszechny problem. W okresie połogu wielu młodym mamom doskwiera problem niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych. Dolegliwość ta najczęściej ustępuje samoistnie. Pomóc mogą preparaty do stosowania doraźnego, przynoszące natychmiastową ulgę. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z suchością pochwy po porodzie.

Okres połogu to prawdziwe wyzwanie dla organizmu młodej mamy. Pierwszych 6 tygodni po porodzie to okres, w którym ciało kobiety intensywnie stara się powrócić do stanu sprzed poczęcia dziecka. Macica oczyszcza się i powoli obkurcza do pierwotnego rozmiaru. Goją się rany krocza, powstałe w wyniku nacięcia oraz drobne pęknięcia i obtarcia. Reguluje się również proces wydzielania hormonów płciowych, co może manifestować się przejściowym występowaniem dodatkowych dolegliwości, min. takich jak problemy z cerą, włosami, wahaniami nastroju oraz nieodpowiednim nawilżeniem okolic intymnych, czyli suchością pochwy po porodzie.

Przeczytaj również: Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny, objawy i leczenie>>

Przyczyny i objawy suchości pochwy po porodzie

Okres następujący po porodzie jest dla każdej młodej mamy czasem ogromnych zmian, również w równowadze hormonalnej organizmu. Dotychczas wysoki poziom estrogenów ulega gwałtownemu obniżeniu. Zwiększa się za to poziom prolaktyny, która odpowiedzialna jest za laktację. Zmiany w ilości wydzielanych estrogenów powodują suchość pochwy po porodzie.

Wzrost poziomu prolaktyny również wpływa negatywnie na nawilżenie pochwy. Objawy są zależne od stopnia nasilenia zaburzeń hormonalnych. Obejmują dyskomfort, pieczenie i swędzenie pochwy i jej zewnętrznych okolic, co prowadzi do pogorszenia ogólnego samopoczucia świeżo upieczonej mamy. Niedostatecznie nawilżenie sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów i występowaniu infekcji. Utrzymujące się objawy uniemożliwiają również współżycie, czyniąc je bolesnym i niesatysfakcjonującym.

Przeczytaj również: Pochwa po porodzie - jak się zmienia i kiedy powraca do stanu sprzed ciąży?>>

Jak radzić sobie z bólem?

W przypadku wystąpienia suchości pochwy po porodzie należy skontaktować się z ginekologiem. Może on przepisać maści i globulki z estrogenami, przeznaczone do miejscowego użytku. Co ważne, preparaty te można stosować nawet w trakcie karmienia piersią. Ulgę przyniosą również żele nawilżające, dostępne bez recepty. Ważną rolę odgrywa w tym okresie odpowiednia higiena intymna. Do mycia należy stosować żele z pałeczkami kwasu mlekowego, przeznaczone specjalnie do higieny okolic intymnych. Aby zapobiec rozwojowi infekcji narządów rodnych, możemy używać również globulki dopochwowe, wspomagające naturalną florę bakteryjną pochwy.

Przez 6 tygodni po porodzie najlepiej jest nie podejmować próby współżycia, ze względu na jeszcze nie w pełni zagojone rany krocza. Gojenie może przyspieszyć stosowanie maści z witamina A, która dodatkowo działa również nawilżająco. Przy pierwszym stosunku od porodu warto wspomóc się lubrykantem. Jeżeli współżycie nadal jest bolesne, niezbędne jest badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz oceni stan pochwy i zdiagnozuje przyczynę bólu.

Przeczytaj również: Przyczyny wystąpienia wystających warg sromowych>>

Polecamy wideo: Połóg czyli czwarta faza porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE