Metody antykoncepcji: tabletki antykoncepcyjne czy prezerwatywa? Sprawdź, co wybierają Polki

2015-02-13 10:41

Prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne? Jakie metody antykoncepcji preferują Polki? Aż 96 procent kobiet wśród najpopularniejszych wymienia prezerwatywę, natomiast pigułki antykoncepcyjne - 86 procent. Takie dane przedstawiają wyniki sondażu "Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji". Na jakie jeszcze pytania dotyczące metod antykoncepcji odpowiadały Polki i do jakich wniosków prowadzą ich odpowiedzi? 

Długotrwałe metody antykoncepcji
Autor: _shutterstock|Shutterstock|photos.com Długotrwałe metody antykoncepcji to najbardziej skuteczny i najmniej szkodzący organizmowi kobiety sposób zapobiegania ciąży.

Spis treści

  1. Metody antykoncepcji: jesteśmy świadome, ale zdarzają się błędy
  2. Najskuteczniejsze są długotrwałe metody antykoncepcji
  3. Skuteczne zapobieganie ciąży wynika z wiedzy
  4. Polecamy wideo: Hormonalne metody antykoncepcji

10 lutego 2015 roku ogłoszono wyniki sondażu "Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji". Czego kobiety oczekują od stosowanych metod antykoncepcji? 90 procent pań biorących udział w sondażu odpowiedziało, że skuteczności. Jednocześnie duża część z nich wybiera te, które jej nie gwarantują. 65 procent kobiet wskazało, że pierwszą metodą antykoncepcji, którą wybrały w życiu, była prezerwatywa. Obecnie używa jej 36 procent respondentek. 18 procent ankietowanych wybrało początkowo tabletki hormonalne. Jako aktualną metodę antykoncepcji wskazuje je 21 procent kobiet. Tymczasem wskaźnik Pearla, dzięki któremu określa się skuteczność metod antykoncepcji, wskazuje, że w przypadku prezerwatywy wynosi on od 3 do 7. Za niezawodną metodę uważa się tylko taką, której wskaźnik wynosi do 2 - co oznacza, że spośród stosujących ją kobiet 2 na 100 zachodzą w ciążę. W przypadku tabletek hormonalnych wygląda to znacznie lepiej. W zależności od ich rodzaju wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,7. Bez wątpienia Polki stawiają na krótkotrwałe metody antykoncepcji. Pozostałe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością.

>> Zobacz, czego nie wiedziałaś o antykoncepcji, a co na pewno cię zaskoczy

Metody antykoncepcji: jesteśmy świadome, ale zdarzają się błędy

Aż 65 procent Polek biorących udział w sondażu odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 3 lat nie planuje rodzić dziecka lub w ogóle nie zamierza już mieć potomstwa. Ponad połowa kobiet jako metodę antykoncepcji wybiera tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne lub pierścienie. Przyznają jednak, że zdarzają im się błędy. Przede wszystkim, zapominają czasem o wzięciu pigułki lub źle zakładają plaster czy pierścień. A to skutkuje zdecydowanie mniejszą skutecznością danej metody antykoncepcji. Dlatego najlepiej wybierać takie metody antykoncepcji, które działają długoterminowo i nie trzeba cały czas ich kontrolować.

>> Przeczytaj, na czym polega działanie długotrwałych metod zapobiegania ciąży

Najskuteczniejsze są długotrwałe metody antykoncepcji

Oprócz wspomnianej wcześniej skuteczności, Polki oczekują, by środki antykoncepcyjne wywoływały jak najmniej działań niepożądanych - 70 procent odpowiedzi - i by nie wpływały negatywnie na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości - 68 procent. Tak działanie mają właśnie długotrwałe metody antykoncepcji. Są to środki hormonalne, ale zawierają ich niewiele i umożliwiają błyskawiczny powrót do płodności po zaprzestaniu ich stosowania. Co więcej, bez problemu mogą z nich korzystać kobiety karmiące piersią.  Podczas konferencji posondażowej wypowiadali się na temat antykoncepcji eksperci.

>> Zobacz, co o zaletach antykoncepcji długotrwałej mówi ginekolog dr Grzegorz Południewski

Prof. Skrzypulec-Plinta, ginekolog-położnik, kierownik Katedry Zdrowie Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mówiąc o środkach długoterminowych wskazała na takie metody antykoncepcji jak: implant podskórny czy system wewnątrzmaciczny w kształcie litery T. Do tego rodzaju antykoncepcji należą również: domięśniowy zastrzyk długodziałający i wewnątrzmaciczna wkładka miedziana. Oczywiście, przed wyborem którejkolwiek z metod długotrwałego zapobiegania ciąży należy dokładnie ustalić to z ginekologiem. Niektóre kobiety będą musiały z nich zrezygnować. Można słuchać porad koleżanek lub czytać o antykoncepcji na forach internetowych, ale zawsze najważniejsza będzie konsultacja z lekarzem. To on powinien podjąć decyzję co do wyboru odpowiedniego środka dla konkretnej kobiety.

>> Przeczytaj, jakie metody antykoncepcji są najbezpieczniejsze dla karmiącej mamy [wypowiedź ginekologa]. 

Skuteczne zapobieganie ciąży wynika z wiedzy

Na konferencji podkreślono również, jak ważna jest odpowiednia edukacja związana ze sferą seksu, również z tematem dostępnych metod antykoncepcji. W Polsce działa Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, prowadząca specjalny telefon zaufania, lekcje w szkołach, posiadająca dostęp do materiałów edukacyjnych na swojej stronie internetowej. Serwis dla gimnazjalistów i maturzystów edudu.pl na swojej stronie internetowej również umieścił filmy z zakresu edukacji seksualnej.

Według ekspertów biorących udział w konferencji posondażowej, najskuteczniejszą i najbardziej przyjazną organizmowi kobiety metodą antykoncepcji jest antykoncepcja długoterminowa. Dzięki niej kobieta sama może zadecydować, kiedy chce powiększyć rodzinę.

Polecamy wideo: Hormonalne metody antykoncepcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza