Nie masz ochoty na zbliżenia? Winowajcą może być ALERGIA

2014-05-21 16:24 Katarzyna Stańczyk
Brak ochoty na seks
Autor: thinkstockphotos.com Alergia znacząco przyczynia się do obniżenia popędu seksualnego. Jeśli to odczuwasz, udaj się do lekarza!

Zaczerwieniony nos, uciążliwy katar i napady kichania to nie jedyne objawy alergii. Należy do nich dodać również oziębłość seksualną. Jeśli cierpisz na alergię, a w ostatnim czasie najchętniej odwracasz się do męża plecami, nie doszukuj się oznak kryzysu w związku, tylko połącz fakty.

Trzeba sobie uświadomić, że alergia jest poważnym schorzeniem. Stereotypowo kojarzy się jedynie z cieknącym nosem, nieustannym katarem, zajętymi zatokami i brakiem ochoty na jakąkolwiek aktywność. To jednak poważniejsza choroba, która nieleczona może doprowadzić do rozwoju astmy - groźnej choroby układu oddechowego.

Wielu alergików w okresie pylenia czuje się fatalnie. Nie ma ochoty na wyjścia towarzyskie, rezygnuje z aktywności fizycznej, chętnie za to zamyka się w czterech ścianach. I w sobie - w czasie alergii znacząco obniża się forma psychiczna. To może szybko doprowadzić do zaniku ochoty na spędzanie czasu z mężem bądź partnerem, a w konsekwencji do oziębłości seksualnej.

- Wiąże się to po pierwsze z samym przebiegiem choroby. Sezonowe, gwałtowne nasilenie alergii powoduje, że nasze zmysły są otępione, zapchany nos nie czuje praktycznie zapachu, a powonienie to zmysł, który ma bardzo istotny wpływ zarówno na pociąg, jak i doznania seksualne – mówi Anna Golan, warszawska seksuolog i psychoterapeuta. – Po drugie ochotę na seks mogą też osłabiać przyjmowane doraźnie leki antyhistaminowe, których skutkiem ubocznym często jest długotrwałe, dokuczliwe uczucie senności.

W Polsce wielu ludzi wciąż bagatelizuje alergię, wychodząc z założenia, że to okresowe schorzenie, które samo minie. Jeśli masz objawy alergii i stałaś się oziębła seksualnie, to zamiast męczyć siebie i partnera, lepiej udać się do lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE