Chodzenie bez stanika - jak na piersi wpływa brak biustonosza?

2020-08-18 13:34 Kinga Żebrowska
Chodzenie bez stanika - jak na piersi wpływa brak biustonosza?
Autor: Getty Images

Coraz więcej kobiet, szczególnie latem, całkowicie rezygnuje z noszenia stanika na co dzień. Duża grupa z nas zdejmuje go zawsze od razu po przyjściu do domu. W związku z tym nasuwają się pytania - czy chodzenie bez biustonosza jest w ogóle zdrowe? Czy wpływa na jędrność i wygląd piersi? Jakie ma korzyści? Kiedy lepiej nie rezygnować z założenia stanika?

Spis treści

  1. Źle dobrany stanik
  2. Stanik a grawitacja
  3. Noszenie stanika w nocy
  4. Wpływ biustonosza na sutki
  5. Kiedy nie rezygnować z noszenia stanika?

Źle dobrany stanik

Jest zmorą wielu kobiet. Ucisk fiszbin, zbyt małe miseczki czy zbyt duży push-up to częste problemy powodujące dyskomfort podczas noszenia biustonosza. Jest to też najpopularniejszy powód rezygnacji z zakładania tej części garderoby. Decyzja ta jest znacznie lepsza niż męczenie się w niewygodnej bieliźnie. Dowiedziono, że ucisk fiszbin nie powoduje raka piersi, jak kiedyś sądzono, ale ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Zbyt ciasny stanik negatywnie wpływa na krążenie krwi i limfy. Ponadto może okazać się, że po zdjęciu stanika bolące plecy magicznie przestaną doskwierać. Źle dobrana bielizna wpływa bowiem na postawę ciała i sprzyja garbieniu. Ponadto staniki są często wykonane ze słabej jakości materiału, które np. nie przepuszczają powietrza, mogą powodować odparzenia, a nawet rozwój grzybicy.

Stanik a grawitacja

Producenci i zwolennicy noszenia biustonoszy zwracają uwagę na fakt, że zapobiegają one działaniu grawitacji na kobiece piersi. Twierdzą, że to dzięki stanikowi piersi wolniej stają się „obwisłe”. Niestety, prawda jest nieco inna. Za opadanie piersi odpowiadają w dużej mierze nasze geny i wiek. Skóra i tkanka łączna z czasem wiotczeją. Swoją rolę odgrywa również ciąża. To nie karmienie piersią wpływa na późniejszy stan piersi, a rozwój gruczołów u kobiety ciężarnej. Rzadko zdarza się, że biust po ciąży i karmieniu piersią wraca do pierwotnego stanu.

Noszenie lub nienoszenie stanika nie ma zaś udowodnionego wpływu na zjawisko „obwisania” piersi. Co ciekawe, mięśnie klatki piersiowej bez biustonosza mogą napinać się bardziej bo nie są cały czas wyręczane przez bieliznę. Dzięki temu biust może wydać się nawet pełniejszy niż podczas noszenia push-upów.

Noszenie stanika w nocy

Jest odradzane przez specjalistów. Nie ma udowodnionych żadnych korzyści dla zdrowia. Powoduje jedynie dyskomfort i ucisk piersi, może też utrudniać odpływ chłonki.

Istnieją badania naukowe mówiące o zwiększeniu ryzyka guzów sutka, lecz składa się na to wiele czynników. Sam sen w staniku nie doprowadzi do raka, ale jest po prostu niewygodny i niewskazany. Poza tym może powodować odparzenia, a także ułatwiać rozwój drobnoustrojów, które mnożą się w ciepłym i wilgotnym środowisku jakim jest uciśnięta i spocona skóra pod biustonoszem.

Stanik w nocy może przesuwać się, a tym samym wbrew tezie, że ujędrnia biust, prowadzi w niektórych przypadkach nawet do jego zniekształceń.

Wpływ biustonosza na sutki

Często kobiety skarżą się na podrażnione sutki, które są bardzo delikatną strukturą naszego organizmu. Dzieje się tak przez zły materiał z jakiego wykonany jest biustonosz lub nieprawidłowo dobrany rozmiar miseczki. Długotrwałe drażnienie sutków może doprowadzić do ich zaczerwienienia lub mikrouszkodzeń. W jednym z przeprowadzonych badań dowiedziono, że u kobiet nienoszących stanika sutki znajdowały się o 5-7 mm wyżej niż u pań zakładających biustonosz codziennie. Wizualnie te kilka milimetrów może sprawić, że piersi wydadzą się bardziej sterczące, a co za tym idzie jędrne.

Czytaj: Operacja plastyczne piersi po ciąży i laktacji

Kiedy nie rezygnować z noszenia stanika?

• Duże piersi

Kobietom z obfitym biustem nie zaleca się rezygnowania z noszenia biustonosza. Jego brak prowadzić może do bólów pleców czy samych piersi. Duży biust, który nie jest podtrzymany przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pierś opadając na skórę poci się i powoduje dyskomfort. Dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie miękkich biustonoszy niezawierających fiszbin lub braletki. Podtrzymują one biust, niepowodując jednocześnie nieprzyjemnego ucisku.

• Uprawianie sportu

Podczas uprawiania sportu powinno być nam przede wszystkim wygodnie. Podskakujące piersi nie są niczym przyjemnym. Stanik ograniczający ruchy jest również zdecydowanie złym pomysłem podczas wysiłku fizycznego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sportowych staników, które dobrze podtrzymują biust nawet wśród najbardziej aktywnych pań. Są doniesienia, że przy najbardziej dynamicznych sportach więzadła wieszadłowe sutka bez dobrego zabezpieczenia mogą ulec nawet zerwaniu. Nawet jeśli na co dzień rezygnujesz z noszenia biustonosza, gdy idziesz na fitness lub pobiegać załóż wygodny sportowy stanik, aby uniknąć ewentualnego bólu a nawet kontuzji.

• Karmienie piersią

Prawidłowo dobrany i podtrzymujący piersi stanik dla kobiety karmiącej jest bardzo istotną częścią garderoby. Wielkość biustu podczas ciąży zwiększa się, tak samo jak jego ciężar. Dlatego też biustonosz musi być dobrze dobrany, nierozciągający się i nieuciskający piersi. Nosi się go także w nocy, aby podtrzymać piersi i móc stosować wkładki laktacyjne. W ciąży warto zainteresować się tym tematem i znaleźć stanik idealny dla siebie. Niektórzy odradzają te zawierające fiszbiny, ale wszystko zależy od własnych preferencji.

Noszenie stanika lub rezygnacja z niego powinny być indywidualną decyzją każdej kobiety. Jeśli nie wyobrażasz sobie niezałożenia biustonosza to postaraj się zadbać o jego jakość i dobre dobranie. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie w ciepłe dni, są biustonosze bez fiszbin. Są przewiewne, a jednocześnie nie powodują zakłopotania z powodu np. prześwitujących sutków. Decyzja zależy tylko i wyłącznie od Was i tego co lubią Wasze piersi.

Czytaj: Piersi w ciąży: jak zmieniają się piersi na poszczególnych etapach. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE