Wypadanie włosów po ciąży, czyli łysienie poporodowe. Przyczyny

2012-02-09 12:52

Wypadanie włosów po ciąży, czyli tzw. łysienie poporodowe to problem hormonalny i musi przez to przejść każda młoda mama w połogu. Nie bój się, że zostaniesz łysa. Na głowie mamy średnio 100–150 tys. włosów i nawet jeśli stracisz ich jedną trzecią, różnica nie będzie widoczna. Problem z wypadanie włosów zniknie sam 6–9 miesięcy po porodzie, bo wtedy cichnie burza hormonalna.

Łysienie poporodowe czyli wypadanie włosów po ciąży
Autor: _photos.com|photos.com Łysienie poporodowe

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny wypadania włosów po porodzie?
  2. Jak zmniejszyć łysienie poporodowe?

Kiedy zazwyczaj zaczyna się wypadanie włosów po ciąży?

Łysienie poporodowe czyli wypadanie włosów po ciąży zaczyna sie około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. U niektórych kobiet proces ten trwa krótko i nie jest specjalnie dokuczliwy. Innym włosy wypadają garściami. Do roku po porodzie wszystko powinno wrócić do normy. Potrwa to trochę dłużej, jeśli karmisz piersią, bo wtedy w organizmie jest wyższe stężenie prolaktyny – hormonu, którego zbyt duża ilość też jest przyczyną wypadania włosów. Warto wiedzieć, że stres nasila produkcję prolaktyny nawet u kobiet, które nie karmią piersią – dlatego okres wypadania włosów trwa dłużej także u kobiet cierpiących na depresję poporodową.

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Jakie są przyczyny wypadania włosów po porodzie?

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwsza to faza wzrostu (inaczej anagen), która trwa od 2 do 6–8 lat. W tej fazie znajduje się 90 proc. włosów, które mamy na głowie. Faza druga, katagen, to okres przejściowy, trwający około dwóch tygodni. W tym czasie włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia (jego koniec odrywa się od brodawki znajdującej się w mieszku włosowym i przesuwa bliżej powierzchni skóry). Trzecia faza, telogen, to czas spoczynku mieszka włosowego. Trwa od 2 do 4 miesięcy – w tym czasie kurczy się on i odpoczywa. Potem mieszek powiększa się, gdyż zaczyna tworzyć się w nim nowy włos. Wypycha on stary, który wypada.

Podczas ciąży proces ten wygląda nieco inaczej. Poziom estrogenów jest podwyższony, przez co mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu. Włosy nie wypadają, a więc jest ich więcej. Dwa, trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenu, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Możesz stracić od 20 do 30 proc. włosów. Wśród nich są te, które nie wypadły podczas 9 miesięcy ciąży, i te, które wypadłyby właśnie teraz – dlatego masz wrażenie, że ubywa ci ich w ekspresowym tempie.

Przeczytaj również: POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie >>

Jak zmniejszyć łysienie poporodowe?

Dla poprawy kondycji włosów i dla lepszego samopoczucia możesz próbować wzmocnić włosy. Co ci pomoże?

  • dieta, bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Szczególnie cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź i żelazo, a także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż – bogate w witaminę B
  • pielęgnacja włosów - podczas mycia głowy masuj szamponem włosy przez dwie, trzy minuty, aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć w łodygę włosa. Po myciu koniecznie nałóż odżywkę. Jeśli po jej spłukaniu włosy są splątane i trudno się rozczesują, możesz wmasować w nie balsam wygładzający. Raz, dwa razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę odżywczą. Gdy już wmasujesz ją w mokre włosy, owiń głowę ciepłym ręcznikiem i pozostaw go na kwadrans.
  • ampułki wzmacniające włosy - metoda skuteczna, choć długoterminowa. Trzeba je co 2–3 dni wcierać w skórę głowy, a pełna kuracja trwa trzy miesiące.
  • preparaty witaminowo-mineralne - oczywiście jeśli nie karmisz piersią. Zawierają one kompleksy witamin i składników mineralnych wzmacniających włosy, a przy okazji także skórę i paznokcie. Nie kupuj ich jednak, jeśli stosujesz już jakieś preparaty dla młodych mam, by przypadkowo nie przedawkować witamin.

Czytaj także: Gorączka a karmienie piersią: jak obniżać gorączkę bez konieczności odstawienia dziecka od piersi? >>

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza