Problem anoreksji zaczyna się już w podstawówce. Jako matki, możemy temu zapobiec

2022-05-19 15:49

Nawet nie wiesz, jak ważna jest rola matki w budowaniu poczucia własnej wartości córki. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza teraz, gdy, problem depresji i zaburzeń żywieniowych u dzieci i młodzieży jest coraz częstszy! Co możesz zrobić dla samoakceptacji swojej córki? Oto 9 rad, które mogą zdziałać cuda, a są bardzo łatwe do wdrożenia w życie.

mama i córki
Autor: Getty Images Jak można budować samoakceptację przyszłej kobiety?

Coraz więcej, coraz młodszych nastolatków choruje na anoreksję. Szacuje się, że może ona dotyczyć 0,8 do 1,8 proc. populacji dziewcząt poniżej 18. roku życia. Problem może zaczynać się już w szkole podstawowej. Chorują także chłopcy, ale znacznie rzadziej niż dziewczynki. 

Trochę inaczej sprawa ma się z bulimią. Rzadko dotyczy ona dzieci poniżej 12. lat, a szczyt zachorowań przypada na 15.-24. rok życia. 

W obydwu tych chorobach, kluczową rolę odgrywa środowisko i samooakceptacja nastolatek. To plus z punktu widzenia rodziców, bo mamy spory wpływ na to jak będzie się ona kształtowała. Ale i wyzwanie, bo jak twierdzą psychologowie, kompleksy córek są często odzwierciedleniem braku samoakceptacji u ich matek. 

Przeczytaj także: Ortoreksja - gdy zdrowe odżywianie prowadzi do choroby

Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Uśmiechnięta depresja - problemy, których nie widać

Jak pomóc podnieść córce poziom samoakceptacji? Zobacz 9 rad w naszej GALERII:

Jak pomóc bliskiej osobie z anoreksją?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza