Wychowywanie nastolatka nie jest proste, o czym prędzej czy później przekona się każdy rodzic. Według ekspertów, dziecko w wieku -nastu lat, bez względu na to, czy jest chłopcem, czy dziewczyną - może znakomicie poradzić sobie z przygotowywaniem posiłków (i wcale nie chodzi o zrobienie sobie kanapki czy oderwanie kawałka zamówionej pizzy).
Kiedy dziecko powinno nauczyć się gotować?
Już w przedszkolu dzieci uczą się samodzielnego przygotowywania kanapek, surówek a czasem nawet bezpiecznego używania takich kuchennych narzędzi jak mikser.
Dawniej, w szkole, na zajęciach ZPT, około piątej klasy podstawówki, uczniowie przygotowywali już nie tylko sałatki, ale również potrawy na ciepło. Być może, część rodziców pamięta popularną dawniej książkę Nastolatki gotują autorstwa Sabiny Witkowskiej, w której znajdowały się przepisy nie tylko na proste, ale i trudniejsze w przygotowaniu potrawy.
Aktualnie, to, kiedy dziecko nauczy się gotować, zależy od rodzica. I oczywiście od samego nastolatka - ponieważ podczas gdy jedni mogą odkryć, że mają do tego smykałkę, a inni - że dwie lewe ręce.
Jedno jest pewne: umiejąc przygotowywać proste potrawy, nastolatek nie wejdzie w dorosłość jako osoba, która nie potrafi nic usmażyć czy ugotować.
Przygotowania jakich potraw warto nauczyć nastolatka?
Większość nastolatków bardzo lubi dania, których... nie muszą robić sami. A jednak nastoletni wiek to dobry czas na to, by nauczyć dziecko samodzielnego przygotowywania posiłków na ciepło.
Na liście potraw w serwisie cafemom.com, z których przygotowaniem nastolatek nie powinien mieć problemu, znalazły się:
- jajecznica,
- kurczak z warzywami z patelni,
- makaron z sosem bolońskim,
- nadziewane mięsem lub warzywami tacos lub tortille,
- warzywa smażone z ryżem,
- ryba smażona lub z piekarnika,
- zupa (np. pomidorowa),
- quesadillas,
- chili con carne,
- domowa pizza.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że domowe jedzenie jest dużo zdrowsze od tego, które można kupić w sklepie lub zamówić przez telefon. Z drugiej strony - ich przygotowywanie wymaga nieraz sporo cierpliwości i czasu. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że samodzielność w przygotowywaniu ulubionych, prostych potraw z pewnością zaprocentuje w przyszłości, nawet jeśli będą to dania, których nie ma na powyższej liście.
I jeszcze jedno: mieć w domu nastolatka, który potrafi gotować to prawdziwy skarb. Wtedy rodzice mają więcej czasu by poodpoczywać w młodzieżowym stylu swych pociech.
