Bunt dwulatka to pikuś. Zobacz, jak przygotować się na nastolatka w domu

2025-03-06 15:52

Okres dojrzewania dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica. Psycholog Magdalena Zimoń radzi, jak zawczasu zbudować silną relację z dzieckiem, by przetrwać burzliwy okres nastoletniego buntu. Kluczem jest zaufanie, zainteresowanie i akceptacja.

Bunt dwulatka to pikuś. Zobacz, jak przygotować się na nastolatka w domu

i

Autor: Getty Images Bunt dwulatka to pikuś. Zobacz, jak przygotować się na nastolatka w domu

"Małe dziecko, mały kłopot. Duże dziecko, duży kłopot" – to popularne powiedzenie wśród rodziców nastolatków. Czy da się przygotować na okres buntu i zachować bliską relację z dorastającym dzieckiem? Zdaniem psycholog Madaleny Zimoń, jak najbardziej. Ekspertka, w odpowiedzi na pytanie rodzica 10-latki, radzi, by działać długofalowo i skupić się na 5 kluczowych aspektach.

Zadbaj o te rzeczy, a zaowocują, gdy dziecko będzie nastolatkiem

  1. Zaufanie to podstawa: "Zaufanie to fundament relacji z dzieckiem" – podkreśla Magdalena Zimoń. Powinno ono działać w obie strony i stanowić podstawę silnej więzi. Dziecko, które ufa rodzicowi, chętniej będzie się z nim komunikować, również w trudnych momentach.
  2. Zainteresuj się życiem dziecka: Nie chodzi tylko o pytania o oceny w szkole. Prawdziwe zainteresowanie to bycie obecnym w życiu dziecka, zwracanie uwagi na jego emocje, pasje, relacje z rówieśnikami i wszystko, co sprawia mu radość. "Dziecko powinno czuć, że dla rodzica jest ważne w każdym aspekcie" – mówi psycholog.
  3. Rozmawiajcie codziennie: Nie tylko o obowiązkach! Ważne są rozmowy na różne tematy: o znajomych, zainteresowaniach, ważnych sprawach. "Warto rozmawiać o wszystkim i pokazać dziecku, że z zainteresowaniem słuchamy tego, co ma do powiedzenia" – radzi Magdalena Zimoń.
  4. Zapewnij o swoim wsparciu: Dziecko potrzebuje wiedzieć, że może na ciebie liczyć w każdej sytuacji. "Cokolwiek się stanie, ja zawsze cię wesprę" – te słowa, wypowiedziane wprost, dają poczucie bezpieczeństwa i budują zaufanie. Nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko o tym wie, warto regularnie o tym przypominać.
  5. Akceptuj dziecko takim, jakie jest: Każde dziecko jest inne i ma prawo do bycia sobą. Rodzic powinien podążać za dzieckiem, a nie oczekiwać, że dziecko będzie spełniać jego oczekiwania. "Pełna akceptacja to klucz do budowania zdrowej relacji" – podkreśla ekspertka.

Te pięć punktów to fundament silnej i zdrowej relacji z dzieckiem, która pozwoli przetrwać burzliwy okres dojrzewania. Warto o nie zadbać zawczasu, by budować więź opartą na zaufaniu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu.

A wy dodalibyście coś do tej listy?

Czy twoja córka wkracza w wiek dojrzewania?
Pytanie 1 z 9
Ile lat ma twoja córka?
M jak Mama Google News