Działanie narkotyków - jak uchronić dziecko przed uzależnieniem? Dowiedz się jaki wpływ mają narkotyki na organizm

2011-03-30 12:32
Jak narkotyki działają na organizm
Autor: photos.com

Każdy narkotyk może powodować silne uzależnienie i każdy rodzić ma nadzieję, że jego dziecko nigdy nie zacznie się narkotyzować. Zagrożenie jest jednak wysokie, ponieważ dziecko na swojej drodze będzie spotykało różne towarzystwo i może ulegać jego wpływom. Łatwiej będzie przekonać ci dziecko o szkodliwości narkotyków i używać rzeczowych argumementów jeśli sama poszerzysz swoją wiedzę na temat działania narkotyków.

Leki uspokajające i nasenne, marihuana, amfetamina, kokaina, ekstazy, LSD, kleje, rozpuszczalniki, grzyby halucynogenne, kokaina czy heroina - narkotyki to współczesnie powszechny problem społeczeństwa. Kuszące działanie tych preparatów może wzbudzić ciekawość dziecka. Ważne aby jak najwcześniej uświadomić mu ich szkodliwe działanie. Informować je o możliwości uzależnienia, stanach depresyjnych czy przypadkach śmiertelnych w przypadku przedawkowania narkotyków. Rzeczowe i konkretne wyjaśnienie dziecku działania narkotyków sprawi, że zda sobie sprawę z tego jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą ich zażywanie.

Poniżej prezentujemy działanie narkotyków i wpływ na zdrowie po długotrwałym przyjmowaniu preparatów. Narkotyki dzielimy na trzy grupy: rozluźniające, pobudzające i halucynogenne.

Działanie narkotyków - narkotyki rozluźniające

  • marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia). Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
  • heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania). Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
  • leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane). Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym. Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Działanie narkotyków - narkotyki pobudzające

  • amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki). Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność. Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
  • kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami). Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice. Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Działanie narkotyków - narkotyki halucynogenne

  • ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie). Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
  • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie). Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice. Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
  • grzyby halucynogenne (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia). Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
  • kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów). Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk. Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza