Działanie narkotyków - jak uchronić dziecko przed uzależnieniem? Dowiedz się jaki wpływ mają narkotyki na organizm

2011-03-30 12:32

Każdy narkotyk może powodować silne uzależnienie i każdy rodzić ma nadzieję, że jego dziecko nigdy nie zacznie się narkotyzować. Zagrożenie jest jednak wysokie, ponieważ dziecko na swojej drodze będzie spotykało różne towarzystwo i może ulegać jego wpływom. Łatwiej będzie przekonać ci dziecko o szkodliwości narkotyków i używać rzeczowych argumementów jeśli sama poszerzysz swoją wiedzę na temat działania narkotyków.

Jak narkotyki działają na organizm
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Działanie narkotyków - narkotyki rozluźniające
 2. Działanie narkotyków - narkotyki pobudzające
 3. Działanie narkotyków - narkotyki halucynogenne

Leki uspokajające i nasenne, marihuana, amfetamina, kokaina, ekstazy, LSD, kleje, rozpuszczalniki, grzyby halucynogenne, kokaina czy heroina - narkotyki to współczesnie powszechny problem społeczeństwa. Kuszące działanie tych preparatów może wzbudzić ciekawość dziecka. Ważne aby jak najwcześniej uświadomić mu ich szkodliwe działanie. Informować je o możliwości uzależnienia, stanach depresyjnych czy przypadkach śmiertelnych w przypadku przedawkowania narkotyków. Rzeczowe i konkretne wyjaśnienie dziecku działania narkotyków sprawi, że zda sobie sprawę z tego jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą ich zażywanie. Poniżej prezentujemy działanie narkotyków i wpływ na zdrowie po długotrwałym przyjmowaniu preparatów. Narkotyki dzielimy na trzy grupy: rozluźniające, pobudzające i halucynogenne.

Działanie narkotyków - narkotyki rozluźniające

 • marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia). Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
 • heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania). Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
 • leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane). Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym. Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Działanie narkotyków - narkotyki pobudzające

 • amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki). Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność. Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
 • kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami). Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice. Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Działanie narkotyków - narkotyki halucynogenne

 • ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie). Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
 • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie). Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice. Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
 • grzyby halucynogenne (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia). Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
 • kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów). Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk. Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza