Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

2013-01-23 11:19

Coraz więcej dzieci, i to coraz młodszych sięga po narkotyki. Jak wynika z badań, środki odurzające stają się wśród młodzieży bardziej popularne niż alkohol i to głównie od nich młodzi ludzi się uzależniają. Dlatego wiedza na temat objawów zażywania narkotyków przez pociechy jest dla rodziców niemal obowiązkowa. Zaczynamy.

Na początek warto ustalić jedno: nie można zakreślić jednego portretu dziecka, które sięga po narkotyki. Może nim być zarówno uśmiechnięte i lubiące imprezowanie dziecko, jak i zamknięte w sobie, bardzo grzeczny - wzorowy uczeń. Nie pokusimy się również o jednoznaczną odpowiedź, dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki. Przyczyn może być wiele i nie są one jednoznaczne: może potrzebują ich do zyskania szampańskiego humoru, zagłuszenia niepokojów, pokonania stresu czy osiągania jak najlepszych wyników w nauce. Jedno jest pewne - rodzice powinni być czujnymi obserwatorami i umieć wychwycić objawy zażywania środków odurzających.

Narkotyki - sprawdzaj swoje dziecko!

Nie zrozum nas źle, ale czasem warto być nadgorliwym, podejrzliwym rodzicem, który nie do końca dowierza swojemu dziecku. Tak, tak, niekiedy w wychowaniu pociechy warto stosować zasadę "ograniczonego zaufania". Oczywiście, młody człowiek ma prawo do prywatności czy intymności. Ale też rodzic ma prawo (a nawet obowiązek) do zapewnienia mu bezpieczeństwa za wszelką cenę. A właśnie w przypadku zażywania narkotyków mówimy o uchronieniu dziecka przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia, a nawet życia. Dlatego niekiedy warto ignorować uwagi innych, że swojemu dziecku trzeba ufać i oszczędzać mu ciągłych kontroli. O wiele lepiej przyznać tym "życzliwym doradcom" rację, po uprzednim sprawdzeniu dziecka niż potem mówić "niczego nie widziałam", "nie zdawałam sobie sprawy".

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Najlepiej, gdy rodzice mają świetny kontakt z dzieckiem. Wtedy wykrycie ewentualnego zażywania narkotyków przez pociechę jest łatwiejsze. Mama, która dużo czasu spędza z dzieckiem i sporo z nim rozmawia na różne tematy, lepiej zrozumie, czy np. dziwne zachowanie syna lub córki to efekt złych ocen, sprzeczki z sympatią, a może rozpoczętej przygody ze środkami odurzającymi. Warto jednak wiedzieć, że dziecko, które zażywa narkotyki, zrobi wszystko, by ukryć to przed dorosłymi. Musisz więc widzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Objawy po zażyciu narkotyków

Generalnie pierwszym symptomem, świadczącym o tym, że dziecko bierze narkotyki, jest nagła ZMIANA ZACHOWANIA, która miewa różne oblicza. Bądź czujna, gdy nastolatek:
- coraz częściej chodzi na imprezy i coraz później z nich wraca;
- zamyka się w swoim pokoju i unika kontaktu z domownikami;
- ma zmienny nastrój i płynnie przechodzi od stanu euforii do silnego smutku;
- więcej śpi niż zwykle lub przeciwnie - mało śpi i kładzie się do łóżka bardzo późno;
- przynosi ze szkoły gorsze stopnie albo wagaruje;
- coraz częściej prosi o pieniądze na różne cele albo wynosi rzeczy z domu;
- podkreśla potrzebę prywatności i np. chce zamykać swój pokój na klucz, nie pozwala używać swojego komputera, czy sprawdzać jego komórki;
- często wietrzy swój pokój, sam pierze swoje ubrania i np. nie pozwala zaglądać do tornistra;
- ma nadmierny apetyt lub brak apetytu;
- buntuje się przeciwko rodzicom i podkreśla swoją "dorosłość" i "samodzielność".

Zmiana zachowania często idzie w parze ze ZMIANAMI W WYGLĄDZIE. Dziecko, które zażywa narkotyki, zwykle:
- zaczyna przesadnie dbać o wygląd i higienę (np. myje zęby kilka razy dziennie) albo przestaje interesować się swoim wyglądem i jest zaniedbane;
- nagle przybiera na wadze lub chudnie;
- często mówi niewyraźnie, nie odpowiada na pytania, wolniej reaguje na polecenia;
- unika kontaktu wzrokowego, bo może mieć niereagujące na światło źrenice (nadmiernie zwężone lub rozszerzone), przekrwione oczy, zaczerwienienie brzegów powiek, nadmierne łzawienie, opadające powieki;
- ma notoryczny katar albo krwawienie z nosa;
- słodko pachnie, tzn. taką woń wyczuwa się na jego ubraniach, a nawet włosach i skórze.

Psycholog Marta Żysko-Pałuba oraz socjolog Mariusz Jędrzejko wytłumaczyli w studiu „Dzień Dobry TVN", w jakim wieku młodzi ludzie najchętniej sięgają po środki odurzające i dlaczego to robią.

Tekst: TTV/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza