Dojrzewanie u nastolatków. Dlaczego sięgają wtedy po substancje odurzające?
Dojrzewanie to prawdziwa zmora rodziców i coś, czego obawiają się już od najmłodszych lat dziecka. W wieku nastoletnim rozpoczynają się gwałtowne zmiany dotyczące wyglądu, budowy ciała, a nawet osobowości. Mniej więcej w okolicy 15. roku życia hormony, takie jak testosteron i estrogen, zaczynają intensywniej pracować i oddziałują nie tylko na ciało, ale również na układ neurologiczny, w tym także na mózg.
To właśnie zmiany zachodzące w mózgu prowadzą do "buntowniczych zachowań": nastolatki są bardzo emocjonalne, szybko i często bez powodu się złoszczą, nie rozumieją racjonalnych decyzji podejmowanych przez opiekunów i nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami. Skutkiem tego są nieustanne awantury, krzyki, a nawet obraźliwe słowa kierowane w stronę rodziców czy też nauczycieli.
To również w tym czasie, nastolatki są bardziej skłonne do podejmowania ryzykownych decyzji i decydują się na działania, które do tej pory były zabronione. Młodzież sięga po papierosy, następnie po alkohol, by w ostatecznie spróbować silnych substancji odurzających, w tym m.in. dopalaczy oraz miękkich i twardych narkotyków. Niestety, młode osoby często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie niosą za sobą takie zachowania — nie kontrolują się i stawiają przede wszystkim na dobrą zabawę.
Skąd wiedzieć, czy dziecko bierze narkotyki? Nie lekceważ tych objawów
Jak powszechnie wiadomo, przyjmowanie narkotyków i innych substancji odurzających może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Im dłużej osoba jest poddana ich działaniu, tym większe ryzyko, że wpadnie w pułapkę nałogu, która może zrujnować całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli w porę wyłapali pierwsze oznaki świadczące o przyjmowaniu przez dziecko substancji psychoaktywnych, i podjęli w związku z tym odpowiednie działania.
Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie Ci na pewno łatwiej zauważyć, jeśli masz z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiacie! Dużo czasu spędzacie razem. Pamiętaj jednak, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać - informują policjanci z Komendy Miejskiej w Katowicach.
Niepokojące sygnały, świadczące o tym, że dziecko może przyjmować narkotyki, mogą się objawiać zarówno w wygladzie jak i w zachowaniu. Należą do nich:
- nagłe zmiany nastroju
- nadmierny apetyt lub jego brak
- zmiana zainteresowań
- pogorszenie sytuacji w szkole (wagary, złe oceny, konflitky)
- niechęć do rozmów
- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzideł, świec zapachowych, odświeżaczy
- napady złości, agresja
- zmiana towarzystwa
- późne powroty do domu lub też ucieczki z domu
- wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów
- zmiana stylu ubierania się
- spadek wagi
- częste przeziębienia, przewlekły katar, krwawienie z nosa
- zaburzenia pamięci
- przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice
- niewyraźna mowa
- słodkawa woń oddechu
- nieprzestrzeganie zasad higieny.
Warto jednak pamiętać, że powyższe oznaki MOGĄ, ale NIE MUSZĄ być oznaką przyjmowania narkotyków. Zanim więc zaczniesz wyciągać wobec dziecka konsekwencje, upewnij się, czy twoje podejrzenia są słuszne.
Substancje odurzające są niebezpieczne. Skutki ich przyjmowania mogą być dla organizmu opłakane
Przyjmowanie narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Substancje takie negatywnie wpływają na psychikę młodego człowieka, prowadząc m.in. do schizofrenii, zaburzeń afektywnych, zaburzeń nastroju czy głębokich zaburzeń depresyjnych. Niejednokrotnie są także pośrednią przyczyną samobójstw.
Nie pozostają także bez echa w kontekście fizyczności: substancje odurzające są przyczyną poważnych zaburzeń pamięci i koncentracji, powodują stany zapalne układu oddechowego, rozregulowują układ krążenia prowadząc do chorób serca, a także negatywnie oddziałują na skórę, przyspieszając procesy starzenia.