Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie? [PORADNIK]

2014-08-25 12:22
Mama w sieci
Autor: thinkstockphotos.com Forum dla mam

Dostęp do internetu pomaga w nauce i może mieć ogromną wartość edukacyjną w życiu dziecka. Jednocześnie może zagrażać jego bezpieczeństwu. Co zrobić, żeby uchronić dziecko przed potencjalnym zagrożeniem? Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, gdy ich pociecha korzysta z internetu?

Dostęp do internetu ma tyle samo plusów, co minusów. Dla każdego dziecka może być źródłem rozrywki oraz wiedzy. Edukacyjne strony internetowe mogą pomagać w nauce i mieć ogromną wartość. Niestety, dzieci korzystające z internetu są też narażone na liczne niebezpieczeństwa: nieodpowiednie treści czy kontakt z obcymi. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, których dziecko korzysta z internetu?

1. Niebezpieczne treści

W internecie nie brakuje niebezpiecznych i niedozwolonych dla dzieci treści. Pornografia, przemoc czy agresja - do tych materiałów można się dostać w bardzo prosty sposób, szczególnie jeśli w komputerze nie ma filtrów dostępu i uprawnień dla najmłodszych użytkowników. Pamiętaj, że zapoznanie się z takimi treściami może pozostawić trwały i nieodwracalny ślad w psychice dziecka!

Porada: Zmień ustawienia przeglądarki, by wszystkie niedozwolone treści były blokowane i filtrowane. Oprócz tego, bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z ciekawymi stronami internetowymi.

- Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie - radzi Policja.pl.

Nie daj się złapać w sieć! Cyberprzemoc - wirtualne zagrożenia dla dziecka >>

2. Publikowanie zdjęć

Nie da się ukryć, że publikowanie zdjęć w sieci stało się jedną z najpopularniejszych rozrywek. Jest to oczywiście szczególnie popularne wśród użytkowników serwisów społecznościowych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw. Plik, która raz zostanie udostępniony na zewnętrznym serwerze nie jest już w pełni pod naszą kontrolą. Może błyskawicznie rozprzestrzenić się w sieci, zostać wykorzystany w niewłaściwy sposób.

Porada: Pamiętaj, żeby nie publikować zdjęć swojego dziecka i je też na to uczulaj. Jeśli chcesz pokazać zdjęcia dziecka rodzinie, która daleko mieszka, korzystaj z narzędzi i platform, które umożliwiają nadawanie dostępu wybranym odbiorcom, a także prowadzą politykę prywatności.

3. Kontakt z obcymi

Dziecko w sieci narażone jest na kontakty z obcymi przez portale społecznościowe lub czaty. Nieświadome zagrożenia dzieci, myśląc, że w sieci zachowają anonimowość, często mogą podać obcym zbyt wiele danych na swój temat.

Porada: Uczulaj dziecko, by uważało na kontakty z zupełnie obcymi ludźmi. Tłumacz dziecku, żeby do internetowych kontaktów podchodziło tak, jak do tych ze świata rzeczywistego. Rozmowę z obcym w sieci musi traktować jak rozmowę z obcym przed blokiem.

Jak uchronić dziecko przed pedofilią w sieci? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza