NARKOTYKI: Jak zrobić test na narkotyki?

2013-01-23 11:53 Marta Nowik

Ostatnio wiele się mówi o zażywaniu przez dzieci narkotyków. W jaki sposób sprawdzić czy problem dotyczy także naszej rodziny? Najlepiej jest wykonać test narkotykowy. Zobacz, w jaki sposób go zrobić i jak odczytywać wyniki?

Jeśli jesteś zaniepokojona zachowaniem swojego dziecka i podejrzewasz, że może ono być pod wpływem narkotyków, zrób test oczny lub kub w aptece test antynarkotykowy.

Narkotyki - jak przeprowadzić test oczny?

Zaświeć dziecku latarką w oczy. Niepokojącym symptomem jest brak reakcji źrenic, tzn. pod wpływem światła nie zwężają się. Albo poruszaj powoli przed oczami dziecka (ok. 20 cm) palcem, by mógł go śledzić. Alarmującym symptomem jest błądzący wzrok.

Krótka ściągawka najbardziej typowych objawów zażycia najpopularniejszych narkotyków:
- marihuana - zaczerwienione oczy, półprzymknięte powieki, problemy z koncentracją i wolne myślenie, niekontrolowany śmiech;
- ekstazy - nadpobudliwość, a nawet agresja, zmienny nastrój i przesadne okazywanie uczuć, odczuwanie na przemian ciepła i zimna;
- amfetamina - szerokie źrenice, szybkie mówienie i nadpobudliwość, bezsenność, brak apetytu.

Test antynarkotykowy

W aptece dostępne są testy wykrywające obecność narkotyków w ślinie lub moczu. Ważne, by mieć pewność, że masz dobrą próbkę do oceny (dzieci mogą np. kupić przez internet mocz innej osoby, która nie zażywała narkotyku). Takimi testami można wykryć pojedynczo lub jednocześnie kilka narkotyków m.in. kokainę, amfetaminę, morfinę, heroinę, marihuanę, haszysz, ekstazy. Uważnie czytaj ulotkę dołączoną do opakowania, bo niektóre narkotyki można wykryć w konkretnych dniach, np. marihuana po 3 godzinach od zażycia aż do maksymalnie 10 dni, zaś morfinę od 7 do 72 godzin.

Dobrze wiedzieć

Niekiedy wystarczającym sygnałem, że dziecko może zażywać narkotyki, jest zaobserwowanie u niego "dziwnych" przedmiotów: papierowych bibułek, małych pudełeczek, fifki lub fajki (często ozdobnej, która ma być niby pamiątką z wakacji czy modnym gadżetem), kolorowe pastylki, znaczki, małe torebeczki foliowe, tubki po kleju, igły, strzykawki, leki bez recepty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE