Narkotyki: nie panikuj, rozmawiaj

2008-07-23 16:15

Masz wrażenie, że z twoim dzieckiem dzieje się coś złego, chociaż nie potrafisz tego określić? Na przykład jeszcze niedawno było ono słabo uczącym się, nieśmiałym uczniem, a teraz stało się gadatliwe, ruchliwe i nadpobudliwe? A może obserwujesz u niego nagły przypływ energii i ku twojemu zdziwieniu uczy się całymi nocami, mało śpi, przestało się objadać słodyczami i fast foodami?

Przyczyną może być amfetamina, jeden z najpopularniejszych narkotyków, zażywanych przez młodzież.

Jeśli masz podejrzenia, że dziecko ma kontakt z narkotykami, nie bój się zdecydowanych reakcji. W każdej aptece znajdziesz łatwe w użyciu testy na obecność narkotyków (w zależności od wersji mogą wykryć jeden lub kilka ich rodzajów), które wykażą już ich śladowe ilości, nawet po kilku dniach od zażycia. Jeśli wynik testu okaże się dodatni, nie panikuj – nie oznacza to jeszcze, że twoje dziecko jest uzależnione.

Sygnały, które powinny niepokoić

Według raportu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z 2007 r., młodzież sięga po narkotyki z ciekawości, z powodu problemów w szkole oraz – co jest nowością – traktując je, jako sposób na odchudzanie.

Dobrze wiedzieć

Multi-Test
Multi-Test to szybki test paskowy wykrywający w moczu obecność 6 narkotyków: marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, morfiny i heroiny.

Po zażyciu narkotyków (wszystkich poza heroiną) źrenice oczu rozszerzają się i nie reagują na światło. Z kolei marihuana powoduje słodką woń oddechu i włosów, przekrwione oczy, chichot, a skutki zażycia amfetaminy to wzmożona aktywność, bezsenność, brak łaknienia, przyspieszony oddech oraz zwiększone wydalanie moczu.

Jednak już takie symptomy jak: nagła zmiana wyglądu czy zachowania, np. apatia lub senność, wybuchy agresji, częste przeziębienia, przewlekły katar, spadek wagi ciała, nagłe wyjścia z domu, pojawienie się nowych znajomych, zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych, wydawanie dużych sum pieniędzy, powinny zwrócić twoją uwagę. Również dziwne przedmioty w plecaku czy pokoju dziecka: szklane fifki, bibułki do skrętów, małe pudełeczka, tabletki z różnorodnymi obrazkami, sreberka – powinny być sygnałem dla ciebie. Podobnie nowe słownictwo typu: bongo, buzować, afgan, feta, gary, pestki, trip itp.

Pamiętaj, że zaufanie w kontakcie z dzieckiem jest podstawą dobrych relacji, ale jednocześnie nie zapominaj, że potrzebuje ono też kontroli i zdecydowanego wsparcia w wyjątkowych sytuacjach.

www.poradnikzdrowie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza