Szpieg z netu

2008-06-12 16:23

Programy typu spyware coraz bardziej zagrażają użytkownikom komputerów podłączonych do Internetu, ale nie tylko.

Programy szpiegujące to aplikacje, które gromadzą informacje na temat użytkowników. Śledzą ich aktywność, preferencje i zainteresowania, by potem odsprzedać te cenne informacje.

Skala problemu

Zależy od tego, w jakim celu używamy komputera. Jeśli tylko w celach rozrywkowych - problem jest poważny, ale nie krytyczny. Sprawa wygląda inaczej, kiedy używamy komputera np. do łączenia się z bankiem, używamy stron wymagających uwierzytelnienia (podania loginu i hasła). Albo kiedy często łączymy się z serwerami firmowymi, aby sprawdzić dane w bazie firmowej. Wtedy informacje mogą trafić w niepowołane ręce.
Nie tylko użytkownicy Internetu narażeni są na niebezpieczeństwa. Programy typu spyware mogą być także dołączane do programów typu freeware i shareware (programy darmowe oraz ograniczone czasowo lub limitem uruchomień).

Typowe objawy

Kiedy powinniśmy stać się czujni i użyć programu zwalczającego programy typu spyware? Oto kilka typowych objawów zainfekowania naszego komputera programem szpiegującym:

  • Widoczne spowolnienie pracy naszego komputera. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednakże może to oznaczać również atak szpiega.
  • Zmiana strony startowej. Łączysz się z Internetem i okazuje się, że twoja ulubiona strona startowa nie jest tą, której oczekiwałeś? Prawdopodobnie została „podmieniona” przez złośliwe oprogramowanie.
  • Na pasku twojej przeglądarki pojawiły się nowe paski narzędziowe.
  • Bez wyraźnej przyczyny na ekranie monitora pojawiają się reklamy.
  • Pulpit twojego komputera został zmieniony.
  • To oczywiście tylko typowe i najczęstsze przyczyny, oznak zainfekowania może być wiele.

Skuteczne działanie

O konieczności montowania aktualnego oprogramowania antywirusowego chyba nikogo nie należy przekonywać. Ale niestety  nie zawsze programy takie są w stanie wychwycić wszystkie zagrożenia typu spyware. Możemy na naszym komputerze wykonać kilka prostych czynności które pomogą chronić nasz system przed infekcją:

  • Zwiększyć poziom zabezpieczeń naszej przeglądarki , tak aby uniemożliwić automatyczne wykonywanie skryptów oraz formantów ActiveX (komponenty służące do uruchamiania aplikacji osadzonych np. na stronach WWW)
  • Regularne „łatanie dziur” naszego systemu poprzez regularną aktualizację zabezpieczeń.
  • Uważne czytanie okien instalowanych programów.
  • Używanie programów służących do usuwania programów typu spyware.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza