Szpieg z netu

2008-06-12 16:23

Programy typu spyware coraz bardziej zagrażają użytkownikom komputerów podłączonych do Internetu, ale nie tylko.

Programy szpiegujące to aplikacje, które gromadzą informacje na temat użytkowników. Śledzą ich aktywność, preferencje i zainteresowania, by potem odsprzedać te cenne informacje.

Skala problemu

Zależy od tego, w jakim celu używamy komputera. Jeśli tylko w celach rozrywkowych - problem jest poważny, ale nie krytyczny. Sprawa wygląda inaczej, kiedy używamy komputera np. do łączenia się z bankiem, używamy stron wymagających uwierzytelnienia (podania loginu i hasła). Albo kiedy często łączymy się z serwerami firmowymi, aby sprawdzić dane w bazie firmowej. Wtedy informacje mogą trafić w niepowołane ręce.
Nie tylko użytkownicy Internetu narażeni są na niebezpieczeństwa. Programy typu spyware mogą być także dołączane do programów typu freeware i shareware (programy darmowe oraz ograniczone czasowo lub limitem uruchomień).

Typowe objawy

Kiedy powinniśmy stać się czujni i użyć programu zwalczającego programy typu spyware? Oto kilka typowych objawów zainfekowania naszego komputera programem szpiegującym:

  • Widoczne spowolnienie pracy naszego komputera. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednakże może to oznaczać również atak szpiega.
  • Zmiana strony startowej. Łączysz się z Internetem i okazuje się, że twoja ulubiona strona startowa nie jest tą, której oczekiwałeś? Prawdopodobnie została „podmieniona” przez złośliwe oprogramowanie.
  • Na pasku twojej przeglądarki pojawiły się nowe paski narzędziowe.
  • Bez wyraźnej przyczyny na ekranie monitora pojawiają się reklamy.
  • Pulpit twojego komputera został zmieniony.
  • To oczywiście tylko typowe i najczęstsze przyczyny, oznak zainfekowania może być wiele.

Skuteczne działanie

O konieczności montowania aktualnego oprogramowania antywirusowego chyba nikogo nie należy przekonywać. Ale niestety  nie zawsze programy takie są w stanie wychwycić wszystkie zagrożenia typu spyware. Możemy na naszym komputerze wykonać kilka prostych czynności które pomogą chronić nasz system przed infekcją:

  • Zwiększyć poziom zabezpieczeń naszej przeglądarki , tak aby uniemożliwić automatyczne wykonywanie skryptów oraz formantów ActiveX (komponenty służące do uruchamiania aplikacji osadzonych np. na stronach WWW)
  • Regularne „łatanie dziur” naszego systemu poprzez regularną aktualizację zabezpieczeń.
  • Uważne czytanie okien instalowanych programów.
  • Używanie programów służących do usuwania programów typu spyware.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza