Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być …

Objawy kolki u niemowlaka to przede wszystkim wielogodzinny głośny płacz, którego nic nie jest w stanie uspokoić, a także prężenie i podkurczanie nóżek. Jak rozpoznać objawy kolki u niemowlaka i co robić, gdy dziecko mocno płacze?
Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?
Kolka u niemowląt nie jest groźna, ale spędza sen z powiek młodym mamom. Niemowlę boli brzuch, żałośnie płacze, a jego krzyk sprawia, że rodzicom kraje się serce. Co zrobić, gdy atak kolki dopadnie twoje niemowlę?
Jedna z kwestii, która wywołuje strach rodziców to ząbkowanie u dziecka. Wyrastanie mleczaków wcale nie musi być nieprzyjemne dla niemowlaka. Niemiłe objawy towarzyszące ząbkowaniu można skutecznie łagodzić.
Wysoka temperatura to zwykle sygnał choroby. Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w odbycie i kiedy podać dziecku leki na gorączkę? Jak to zrobić bezpiecznie? Rozmawiamy o tym z dr. n. med. Markiem Pleskotem, specjalistą pediatrą.
Co zrobić, by młodsze dziecko nie zaraziło się od starszego rodzeństwa? Twój przedszkolak znów wrócił do domu z gorączką i kaszlem. Ale to nie oznacza, że niemowlak też musi być chory.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt rzadko występuje, ale czasem się zdarza. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych mogą być poważne: utrata słuchu lub wzroku, porażenia nerwów, uszkodzenia narządów czy upośledzenie umysłowe. Dlatego trzeba zapobiegać zapaleniu opon mózgowych, stosując szczepienia ochronne.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - to brzmi groźnie. Jednak skóra atopowa występuje u niemowląt coraz częściej i trzeba nauczyć się z tą chorobą żyć. Jak rozpoznać AZS u niemowlaka? Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt.
Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Przeczytaj, po czym poznać, że kupka noworodka wygląda właściwie? Kiedy kolor, zapach, konsystencja, czyli wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia powinien cię skłonić do wizyty u lekarza?
Przeziębienie, któremu towarzyszą katar, kaszel i gorączka to coś, co przydarza się praktycznie każdemu dziecku. Dzieci chorują i zarażają się od siebie. Ochrona niemowlęcia, gdy jeden lub kilkoro domowników jest przeziębionych jest trudnym zadaniem, szczególnie, gdy na infekcję cierpi mama. Jak zmniejszyć ryzyko, że dziecko także się zarazi?
Kiedy dzieci płaczą, najczęściej szeroko otwierają buzię i wydają głośny krzyk. Okazują tak strach, ból, frustrację, głód, zmęczenie i wiele innych emocji. Zdarza się jednak, że płaczą z zamkniętą buzią. Powód nie zawsze jest oczywisty. Ale taki płacz czasami oznacza infekcję.
O zaparciu u niemowlęcia nie świadczy niska częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę nie może zrobi kupy i ma zaparcie?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.