Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być przyczyną poważniejszego ...

Seks po porodzie jest ważny dla waszych wspólnych relacji. Ale budzi też wiele obaw i lęków, także gdy chodzi o współżycie po cesarskim cięciu. Kiedy można uprawiać seks po porodzie przez cesarskie cięcie? Przeczytaj albo posłuchaj, czy współżycie seksualne jest bezpieczne po cesarce.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie jest częstą chorobą u niemowląt. Na szczęście, ponieważ gdy się przytrafi, skutki bywają bardzo poważne. Podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie opon mózgowych u dziecka, jakie są jego objawy i jak leczyć zapalenie opon mózgowych u niemowląt.
Pokrzywka u dzieci ma zwykle podłoże alergiczne. Wysypka uczuleniowa w postaci pokrzywki pojawia się zwykle na twarzy występującej symetrycznie na obu policzkach, za uszami, w zgięciach łokci i kolan. Co to jest pokrzywka u dzieci i jakie są jej objawy?
Trzydniówka u dzieci zdarza się dość często – to łagodna choroba wieku dziecięcego. Głównym objawem są skoki temperatury u dziecka, innych objawów choroby nie widać. Sprawdź, jak postępować, gdy dziecko ma trzydniówkę i czy z tą chorobą trzeba iść do lekarza?
Trzydniówka to wirusowa choroba, którą przechodzi większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Pierwszym objawem trzydniówki, czyli rumienia nagłego, jest bardzo wysoka gorączka, która utrzymuje się - jak wskazuje nazwa - trzy dni. Po niej pojawia się wysypka.
Rumień zakaźny to choroba wieku dziecięcego objawiająca się czerwoną wysypką na policzkach dziecka. Czerwone policzki u niemowlaka pojawiają się jako pierwszy objaw rumienia zakaźnego. Przeczytaj albo posłuchaj, czym jest rumień zakaźny, jak przebiega i jak się go leczy? 
Znamiona mogą występować na ciele niemowlaka od urodzenia lub pojawić się na skórze w dowolnym momencie życia malucha. Niektóre znamiona są niegroźne i z czasem same znikają, inne natomiast wymagają konsultacji lekarskiej. Sprawdź, jak wyglądają najpopularniejsze znamiona niemowlęce.
Sapka u noworodka czy niemowlaka jest często mylona przez rodziców z katarem. Jednak jeśli twoje dziecko ciężko oddycha, ale nosek nie jest zatkany i nic z niego nie cieknie, to najprawdopodobniej nie jest to katar, a sapka niemowlęca. Przeczytaj, co to jest sapka u noworodka, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób pomóc dziecku, by ułatwić mu oddychanie!
Ospę wietrzną, wbrew pozorom, mogą złapać nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym, ale także niemowlęta. Jakie są objawy ospy u niemowlaka i jak się ją leczy?
Mówi się, że lepiej, gdy niemowlakowi jest za chłodno niż za gorąco. I to jest prawda. Przegrzanie organizmu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje niż jego wyziębienie – szczególnie w przypadku niemowląt. Jakie są objawy przegrzania niemowlaka i czym to grozi?
Zaparcia w czasie rozszerzenia diety dziecka to częsty problem. Zwłaszcza starsze niemowlęta, po rozszerzeniu diety o kolejne produkty żywnościowe, mogą mieć problemy z oddawaniem stolca. Dowiedz się, jak postępować, gdy półroczne niemowlę ma zaparcia. Jakie są sposoby na zatwardzenie u niemowlaka?
Zatwardzenie u niemowlaka rozpoznasz po tym, że dziecko płacze podczas wypróżniania się, a efektem tego cierpienia jest jedynie mała zbita kupka. Zatwardzenie nawet u tak małego dziecka należy jak najszybciej pokonać. Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj sposoby na zaparcia u niemowlaka, które pomogą ci szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.