Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być przyczyną poważniejszego ...

Gorączka przy ząbkowaniu to częsty objaw. Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, w dziąśle powstaje stan zapalny, który może wywołać podwyższoną temperaturę. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić. Sprawdź, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?
Jak zmierzyć temperaturę dziecka, aby pomiar był wiarygodny? Gorączki nie powinno się lekceważyć, dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na zmierzenie gorączki u malucha, który nie zawsze chce współpracować z rodzicem.
Wysoka temperatura to zwykle sygnał choroby. Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w odbycie i kiedy podać dziecku leki na gorączkę? Rozmawiamy o tym z dr. n. med. Markiem Pleskotem, specjalistą pediatrą.
Drobne zaczerwienienie pod pieluszką bardzo szybko może przerodzić się w spory kłopot. Jednak mimo że statystycznie odparzenia pieluszkowe przydarzają się niemal każdemu niemowlęciu, twoje dziecko mieć ich nie musi - a przynajmniej nie muszą być tak bolesne i uciążliwe. Wystarczy tylko wiedzieć, jak skutecznie zapobiec odparzeniom i jak sobie z nimi poradzić, jeśli pojawią się mimo odpowiedniej profilaktyki.

Materiał sponsorowany

Gorączka u niemowlaka powoduje rozdrażnienie malucha, dlatego zawsze martwi rodziców. Gdy jest wysoka, trzeba ją obniżyć, dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić. Oto najskuteczniejsze sposoby na gorączkę u niemowlaka. Jak zbić gorączkę u niemowlęcia?
Krople do nosa na katar zawierają substancje czynne (np. chlorowodorek oksymetazoliny), które zmniejszają obrzęk błon śluzowych. Lekarz przepisze je niemowlęciu tylko w ostateczności, gdy przeziębione dziecko z powodu obrzęku śluzówek nie może jeść ani spać.
Groźne powikłania po katarze u dziecka to np. zapalenie ucha albo zapalenie zatok. Chociaż katar u niemowlaka to z pozoru niegroźna dolegliwość, to jednaka koniecznie trzeba go leczyć, aby uniknąć takich właśnie powikłań po katarze. Jakie mogą być powikłania po katarze u dzieci? jak im zapobiegać i jak je leczyć?
Zespół Patau (trisomia 13) jest jednym z najcięższych zespołów wad wrodzonych. Może się na niego składać nawet kilkadziesiąt różnych objawów. Zespół Patau wynika z nieprawidłowej liczby chromosomów, a konkretnie z obecności dodatkowej kopii chromosomu 13 w komórkach ciała dziecka . 
Wady wrodzone u płodu to wszelkie nieprawidłowości anatomiczne, chromosomowe, molekularne, które powstają jeszcze w czasie ciąży. To wady genetyczne i te, spowodowane infekcjami mamy, zażywaniem przez nią niektórych leków, alkoholu itd. Jakie są najczęstsze wady rozwojowe płodu?
Katar alergiczny u niemowlaka jest szczególnie uciążliwy. Niemowlę nie potrafi bowiem samo wydmuchać noska, a tym samym usunąć zalegającej w nim wydzieliny. W jaki sposób dbać o zakatarzony nosek alergika? Zobacz poradnik dotyczący kataru alergicznego u niemowlaka!
Katar po szczepieniu występujący u niemowlaka nie jest typową reakcją poszczepienną. Może się jednak pojawić, dlatego często odczytywany jest przez rodziców jako niepożądany odczyt poszczepienny. Co więc jest przyczyną nieżytu nosa u maluszka, który został zaszczepiony na którąś z groźnych chorób?
Jak dbać o chore dziecko? Niezależnie od tego, czy maluszkowi dokucza gorączka, biegunka, kaszel, czy katar, jedno jest pewne: chore dziecko wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Przeczytaj albo posłuchaj, na co trzeba zwrócić uwagę i jak dbać o chorego niemowlaka, by szybko wrócił do zdrowia.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.