Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być przyczyną poważniejszego ...

Biegunka u niemowlaka to jedna z niewielu dolegliwości, przy której diagnozę mogą postawić sami rodzice. Jak postępować, kiedy w pieluszce co rusz pojawia się wodnista kupa? Kiedy trzeba odwiedzić lekarza podczas biegunki u niemowlaka?
Dziwne objawy u noworodka mogą zaniepokoić niejednego rodzica. Czy jednak sine rączki, opuchnięte oczy czy nagłe wzdrygnięcia u noworodka muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś poważnego? Najczęściej nie. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak powinien zachowywać się i wyglądać noworodek.
Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?
Herbatkę z kopru to sposób na kolkę niemowlęcą stosowany przez wiele mam. Myślą, że pomoże ona maluchowi i uśmierzy jego ból. Jak się okazuje, nieświadomie mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Czy podawać dziecku herbatkę z kopru? Czy herbatka koperkowa jest szkodliwa?
Rotawirusami niemowlęta i dzieci mogą zarazić się dosłownie wszędzie – w domu, w żłobku, przedszkolu, czy podczas zabawy z rówieśnikami. Zakażenie rotawirusowe jest najczęstszym powodem hospitalizacji niemowląt i dzieci także i teraz, podczas pandemii COVID-19. Ograniczenie niemowlętom i dzieciom dostępu do źródeł rotawirusów i szybkie rozpoznanie zakażenia w trwającym w Polsce stanie zagrożenia epidemicznego jest priorytetowe. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak dużo my: rodzice i opiekunowie dzieci, wiemy o rotawirusach.

Materiał partnerski

Krzyk mózgowy to groźnie brzmiący termin i tak też w rzeczywistości jest – problem pojawia się w związku z poważnymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Krzyk mózgowy, szczęśliwie, występuje niezwykle rzadko, bywa on jednak dość często mylony z nieutulonym płaczem, który może pojawić się np. po szczepieniu. Czym więc charakteryzuje się krzyk mózgowy i jak odróżnić go od płaczu dziecka spowodowanym innymi przyczynami?
Bezdech afektywny, jak każdy bezdech stanowi jedną z najbardziej budzących u rodziców lęk dolegliwości. Nie wszystkie jednak rodzaje bezdechu rzeczywiście stanowią zagrożenie życia dziecka. Problemem, który w rzeczywistości nie jest tak poważny, jak mogłoby się wydawać, jest bezdech afektywny.
Leczenie mlecznych zębów u dzieci jest bardzo ważne. Wczesna diagnostyka próchnicy na zębach mlecznych, może zapobiec późniejszym problemom z zębami stałymi. Dlatego gdy na ząbku dziecka zaobserwujesz przebarwienia czy zmiany struktury zęba, nie zwlekaj z wizytą u dentysty - zwłaszcza, że obecnie leczenie zębów może być całkowicie bezbolesne.
Zaczerwienienie na skórze niemowlęcia potrafi urosnąć do rangi problemu. Jak rozpoznać, czy jest to zwykłe podrażnienie, czy może objaw alergii? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny powstania zaczerwienienia na skórze niemowlaka.
Gazy u niemowlaka wywołuje nadmiar powietrza w jelitach. Wzdęcia u dziecka objawiają się m.in. płaczem po jedzeniu, prężeniem się i przykurczaniem nóżek. Przyczyny gazów jelitowych u niemowlaka mogą być różne, począwszy od kolki jelitowej, poprzez niestrawność, pasożyty układu pokarmowego, uchyłkowatość jelit aż po stres.
Maść majerankowa to jeden z najpopularniejszych leków dla dzieci. Sprawdza się, gdy malec ma katar i jest przeziębiony. Jak stosować maść majerankową i od jakiego wieku?
Objawy ząbkowanie są trudne do przeoczenia i nieuniknione. Ząbkowanie to nieodłączny element rozwoju dziecka. Przebiega w różny sposób, ale często bywa nieprzyjemnym i bolesnym procesem. Sprawdźcie, jak wyglądają objawy ząbkowania i jak można pomóc niemowlakowi w tym czasie.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.