Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być …

Anoreksja kojarzona jest zwykle z nastolatkami i młodymi dorosłymi, w praktyce jednak może ona występować u zdecydowanie młodszych dzieci, w tym nawet i u… niemowląt. Co sugerować może zaburzenia odżywiania u niemowlaków i dlaczego czasami to my sami przyczyniamy się do rozwoju takich zaburzeń?
Młoda mama opublikowała na Instagramie błagalny apel do wszystkich, aby nie całowali cudzych dzieci po tym, jak jej córeczka poważnie się rozchorowała po kontakcie z wirusem opryszczki. Zwróciła przy tym uwagę na to, że wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i chorując na opryszczkę najlepiej izolować się od nich!
Babcie często pośrednio biorą udział w wychowywaniu naszych dzieci, radzą też jak je leczyć. Niestety, wiele tych rad dotyczących leczenia dziecka nie ma potwierdzonej skuteczności i okazują się zwykłymi mitami. Oto lista tych najpopularniejszych babcinych sposobów na przeziębienia i choroby, które można włożyć między bajki.
Jądra chłopca powinny zstąpić z jamy brzusznej do moszny już w trakcie życia płodowego, jednak co roku wnętrostwo czyli niezstąpienie jąder diagnozuje się u kilku tysięcy chłopców pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Nieleczone wnętrostwo może prowadzić do niepłodności oraz nowotworów jąder.
Dziwne objawy u noworodka mogą zaniepokoić niejednego rodzica. Czy jednak sine rączki, opuchnięte oczy czy nagłe wzdrygnięcia u noworodka muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś poważnego? Najczęściej nie. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak powinien zachowywać się i wyglądać noworodek.
Anemii u niemowlaka można skutecznie zapobiegać, choć niemowlęta na różnych etapach swojego życia mają skłonności do niedoborów żelaza. Zwłaszcza wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową. Czy wiesz, kiedy istnieje szczególne ryzyko pojawienia się tych problemów?
Ospę wietrzną, wbrew pozorom, mogą złapać nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym, ale także niemowlęta. Jakie są objawy ospy u niemowlaka i jak się ją leczy?
O zaparciu u niemowlęcia nie świadczy niska częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę ma zaparcie i nie robi kupy?
Wady postawy powstają latami i równie dużo czasu potrzeba, by się ich pozbyć. Ich źródłem mogą być błędy popełnione jeszcze w okresie niemowlęcym. Czego nie należy robić, by dziecko nie miało w przyszłości krzywego kręgosłupa albo płaskostopia?
Rodzice często nie zwracają uwagi na pierwsze sygnały niedosłuchu u dziecka. Często nie wiedzą nawet, co może być pierwszą oznaką choroby. A przyczyn ubytków słuchu jest bardzo dużo. Warto je poznać, by wiedzieć,  kiedy należy zgłosić się do specjalisty – sugeruje Alina Butkiewicz, kierownik wrocławskiego ośrodka Polskiego Związku Głuchych.
Ząbkowanie zaczyna się zwykle w 6. miesiącu życia – dziecko powinno mieć wówczas choć jeden ząbek mleczny. Gorzej, kiedy dziecko przekracza 6. miesiąc życia, a później 7. i 8., a ząbkowania... nie ma. Co zrobić, gdy dziecko nie ząbkuje? Jakie są przyczyny późnego ząbkowania?
Pielęgnacja uszu niemowlaka sprawia rodzicom czasem sporo problemów. Nic dziwnego skoro wokół tego tematu narosło wiele mitów. Czas je odczarować. Przeczytaj, jak pielęgnować uszy niemowlaka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.