Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być …

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - to brzmi groźnie. Jednak skóra atopowa występuje u niemowląt coraz częściej i trzeba nauczyć się z tą chorobą żyć. Jak rozpoznać AZS u niemowlaka? Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt.
Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Przeczytaj, po czym poznać, że kupka noworodka wygląda właściwie? Kiedy kolor, zapach, konsystencja, czyli wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia powinien cię skłonić do wizyty u lekarza?
Przeziębienie, któremu towarzyszą katar, kaszel i gorączka to coś, co przydarza się praktycznie każdemu dziecku. Dzieci chorują i zarażają się od siebie. Ochrona niemowlęcia, gdy jeden lub kilkoro domowników jest przeziębionych jest trudnym zadaniem, szczególnie, gdy na infekcję cierpi mama. Jak zmniejszyć ryzyko, że dziecko także się zarazi?
Kiedy dzieci płaczą, najczęściej szeroko otwierają buzię i wydają głośny krzyk. Okazują tak strach, ból, frustrację, głód, zmęczenie i wiele innych emocji. Zdarza się jednak, że płaczą z zamkniętą buzią. Powód nie zawsze jest oczywisty. Ale taki płacz czasami oznacza infekcję.
O zaparciu u niemowlęcia nie świadczy niska częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę nie może zrobi kupy i ma zaparcie?
Kolka u niemowląt pojawia się najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia, choć może przytrafić się i u noworodka między trzecim dniem a trzecim tygodniem życia. Choć kolka u dzieci występuje stosunkowo często, lekarze nadal nie odkryli przyczyn wywołujących ataki kolki. Poznaj proste sposoby na kolkę u dzieci. Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka?
Rzadka kupka u niemowlaka wcale nie musi być powodem do zmartwienia. Przeczytaj a dowiesz się, jak rozpoznać, czy to fizjologicznie luźna kupka niemowlaka, czy już biegunka u dziecka? A jeśli biegunka, to jak sobie są nią poradzić?
Witaminę D3 powinno otrzymywać każde niemowlę. Niektórzy rodzice małych dzieci zauważają jednak, że podczas jej suplementacji dziecko boli brzuszek. Czy przyczyną bólów brzucha u dziecka może jest witamina D3? Jakie są objawy jej nadmiaru?
Opieka nad niemowlęciem jest wymagająca, ale oprócz niej rodzice muszą stawiać czoła wielu, niekiedy niezręcznym sytuacjom, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia. Jedną z nich są właśnie pocałunki dawane maluchom przez osoby bliskie i przyjaciół. To zdjęcie to najlepszy dowód, że warto, mimo dyskomfortu, zwalczać takie zachowania.
Gazy u niemowlaka mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. Niestety maluch nie powie nam, że boli go brzuszek, ale zakomunikuje to głośnym płaczem. Przyczyn gromadzenia się gazów jest bardzo wiele. Tych 6 sposobów może jednak pomóc skutecznie się ich pozbyć. Sprawdź, który zadziała u twojego malucha.
Rodzic powinien zwracać uwagę na zmiany w wyglądzie ciemiączka malucha. Różnica czasami jest niewielka, jeśli nie przyjrzymy się dokładniej okolicom główki malucha. Ciemiączko powinno zaniepokoić zarówno, gdy jest zapadnięte, jak i gdy jest wybrzuszone. Medyczka pokazuje różnicę, którą warto znać.
Babcie często pośrednio biorą udział w wychowywaniu naszych dzieci, radzą też jak je leczyć. Niestety, wiele tych rad dotyczących leczenia dziecka nie ma potwierdzonej skuteczności i okazują się zwykłymi mitami. Oto lista tych najpopularniejszych babcinych sposobów na przeziębienia i choroby, które można włożyć między bajki.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.