Kiedy zbijać gorączkę? Pediatra podkreśla, że nie tylko wysokość temperatury się liczy

2024-10-14 13:37

W sezonie infekcyjnym gorączka to problem, z którym rodzice spotykają się nagminnie. Bijemy się wtedy w myślach, kiedy podać lek przeciwgorączkowy, by nie zaburzyć walki organizmu z chorobą. Znany w sieci pediatra przychodzi nam z pomocą. Co ciekawe podkreśla, że nie tylko wysokość gorączki ma znaczenie przy decyzji o podaniu leku. Co jeszcze?

Kiedy zbijać gorączkę? Pediatra podkreśla, że nie tylko wysokość temperatury się liczy

i

Autor: Getty images Kiedy zbijać gorączkę? Pediatra podkreśla, że nie tylko wysokość temperatury się liczy

Istnieje cała plejada chorób okresu dziecięcego, w których gorączka jest w zestawie symptomów. Do tego dochodzą różne sezonowe infekcje wirusowe, które też mogą objawiać się gorączką. Każdy rodzic ma więc w swoim orężu leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Zwykle w takich sytuacjach podajemy paracetamol lub ibuprofen. Pytanie, które się jednak w tym momencie zawsze nasuwa, czy podawać lek od razu, gdy maluch ma delikatnie podniesioną gorączkę, czy lepiej poczekać? Odpowiedzi na to pytanie udzielił na swoim profilu znany na Instagramie pediatra Wojciech Feleszko.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Pediatra wymienia trzy korzyści gorączki

Pediatra postanowił na to pytanie odpowiedzieć posiłkując się przykładem gadów w przyrodzie. Otóż zwierzęta te celowo podnoszą swoją temperaturę ciała, wystawiając je na słońce, bo w ten sposób szybciej zwalczają infekcje. Analogiczną funkcję gorączka spełnia też w organizmie człowieka.

Ewolucja celowo wyposażyła nas w podwyższanie temperatury ciała, dlatego że wpływa to niekorzystnie na namnażanie się wirusów, a więc jest ich mniej. Wypływa też korzystnie na funkcję komórek układu odpornościowego, a zatem lepiej się bronimy, kiedy temperatura ciała jest wyższa. Po trzecie wreszcie gorączka jest związana zawsze też z wydzielaniem pewnych substancji, mediatorów w ciele człowieka, które sprawiają, że mamy ochotę położyć się do łóżka i nie marnujemy energii, którą powinniśmy przeznaczyć na walkę z drobnoustrojem na jakieś bezsensowne czynności

- tłumaczy.

W którym momencie zacząć zbijać gorączkę u dziecka?

W tym momencie rodzi się jednak pytanie, kiedy tę temperaturę ciała zacząć zbijać u dziecka? Pediatra podkreśla w tym miejscu, że ważne są dwie rzeczy. Pierwsza to oczywiście wysokość gorączki. Rekomenduje wdrożyć lek, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza.

Drugą jednak ważną rzeczą, którą rodzic powinien brać pod uwagę, przy decyzji o podaniu leku przeciwgorączkowego jest zachowanie dziecka.

Jeżeli dziecko bardzo źle się czuje, jeżeli widzą Państwo, że dziecko nie ma ochoty stać, jest płaczliwe, marudne, no to wówczas z powodów humanitarnych sięgnijmy po lek przeciwbólowy czy przeciwgorączkowy. Natomiast jeśli dziecko jest w miarę sprawne, to poczekajmy troszkę ze zbijaniem temperatury, bo jak powiedziałem, lepiej się wyleczyć z infekcji, kiedy temperatura będzie wyższa

– rekomenduje.

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: