3 patenty na kolkę prosto od pielęgniarki noworodkowej. Naprawdę działają

2023-09-29 12:23

Znana na TikToku pielęgniarka neonatologiczna podzieliła się trzema niezawodnymi patentami, które pomagają przy kolkach niemowlęcych. Jej nagranie obejrzało już ponad dwa miliony osób. Komentarze pod filmem mówią same za siebie – te sposoby naprawdę działają!

3 patenty na kolkę prosto od pielęgniarki noworodkowej. Naprawdę działają
Autor: Getty Images 3 patenty na kolkę prosto od pielęgniarki noworodkowej. Naprawdę działają

Kolki niemowlęce to dolegliwość, na którą nie wymyślono jeszcze tak skutecznego leku, który rozprawił by się z nią w kilka minut. Jednak w starciu z nią młodzi rodzice nie są bezsilni i nie muszą skazywać siebie i dziecko na wielogodzinny przejmujący pacz, który najczęściej kolkom towarzyszy.

Swoje patenty na kolkę zdradziła niedawno pielęgniarka neonatologiczna, która prowadzi na Tik Toku profil @enchantednanny. W krótkim filmiku pokazała, jak postępować z maluszkiem, którego dopadły problemy brzuszkowe.

Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Sposoby na kolkę: masaż brzuszka

Pielęgniarka proponuje zacząć od masażu w trakcie drzemki maluszka, który pobudzi układ pokarmowy dziecka do trawienia zalegającego mleka. Masaż ułatwi przemieszczanie się treści pokarmowej, zapobiegając jej zastojom i fermentowaniu.

Na filmie widać, jak kobieta gładzi dziecko po brzuchu, wykonując koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pozwalając przy tym dziecku poruszać się za dłońmi. Widać, że śpiący 4-tygodniowy maluszek odczuwa wyraźną przyjemność z masażu - wyciąga nóżki i pomrukuje z zadowolenia.

- Po takim masażu wygląda na znacznie szczęśliwszego – czytamy w komentarzu do filmu.

Sposoby na kolkę: podkurczanie nóżek

W dalszej części nagrania pielęgniarka pokazuje, jak prawidłowo odwodzić nóżki maluszka, gdy ten podkurcza je z bólu. Wówczas najlepiej wykonać kilka ruchów odwodzących na wysokość bioderek maluszka - w ten sposób rozluźnimy jego brzuszek. Możemy też trzymając nóżki w bioderkach poruszać nimi w kształt ósemek.

Takie ruchy, zdaniem autorki nagrania, pozwalają pozbyć się zalegających gazów i przynoszą ulgę w zaparciach.

Przeczytaj także: 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Sposoby na kolkę: odpowiednie noszenie

Na koniec pielęgniarka pokazuje, w jaki sposób powinno się nosić maluszka przy kolkach. Według niej najlepiej ułożyć go na brzuszku na swoim przedramieniu z główką ułożoną w zgięciu łokciowym. W takim ułożeniu również można wykonać koliste ruchy bioderkami, które będą pobudzać do pracy układ trawienny maluszka.

Mama maluszka przedstawionego na filmie przyznała, że zabrała go do pielęgniarki neonatologicznej, gdy miał zaledwie 4-tygodnie. Odkąd nauczyła się wspomnianego wyżej postępowania, doskonale radzi sobie z problemami trawiennymi swojego dziecka. Nawet teraz, gdy niemowlę ma już 11 miesięcy, stosuje je przy zaparciach lub gazach i nadal działa.

Film obejrzało ponad 2 miliony 200 tysięcy rodziców. Wielu z nich w komentarzach zachwyconych jest skutecznością pokazanej na nagraniu metody.

Przeczytaj: Kolka u niemowląt: przyczyny, zapobieganie i sposoby walki z kolką