Dysplazja stawów biodrowych. Kontrola bioder niemowlęcia

2015-01-12 10:46

Dysplazja stowów biodrowych u niemowlaka to sytuacja, w której stawy biodrowe dziecka nie są do końca wykształcone w chwili przyjścia na świat. Dlatego w pierwszych tygodniach życia nowowrodka konieczna jest kontrolna wizyta z dzieckiem u lekarza ortopedy.

Bioderka pod kontrolą
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Stawy biodrowe niemowlaka
  2. Dysplazja stawów biodrowych niemowlaka
  3. Dysplazja stawów biodrowych niemowlaka: prosta diagnoza
  4. Leczenie dysplazji stawów biodrowych niemowlaka
  5. Przyczyny dysplazji stawu biodrowego

Kontrola bioder niemowlaka jest bezbolesna. Lekarz sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder, ocenia długość nóżek, bada stawy, zleca też profilaktycznie wykonanie usg stawów biodrowych u dzieci.

Stawy biodrowe niemowlaka

U większości dzieci stawy biodrowe wykształcają się już w łonie matki. Panewka szczelnie otula główkę kości udowej, a sam staw ma prawidłową ruchomość. Niestety, u niektórych noworodków stawy biodrowe są „niedojrzałe”. Przypadłość ta to dysplazja stawów biodrowych.

Dysplazja stawów biodrowych niemowlaka

Panewka jest płytka i stroma, co powoduje, że główka kości udowej może przemieścić się, a nawet wyskoczyć ze stawu. Jeśli do tego dojdzie, nóżka dziecka porusza się w stawie w ograniczonym zakresie, niemożliwe staje się pełne odchylenie jej na zewnątrz. O dysplazji stawów biodrowych świadczy zmniejszone odwodzenie nóżek czy niesymetryczne ułożenie fałdek pachwinowych u niemowlaka. Ponieważ niewielka dysplazja stawów biodrowych może nie dawać widocznych objawów, dziecko musi zbadać specjalista.

Dysplazja stawów biodrowych niemowlaka: prosta diagnoza

Do ortopedy dziecięcego niemowlę powinno trafić zanim skończy 3 miesiące. Podczas badania ortopeda dziecięcy sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder u niemowlaków, ocenia długość nóżek, dotykiem bada stawy biodrowe. Obecnie, nawet gdy nic nie wzbudza podejrzeń, zleca się profilaktycznie wykonanie USG stawów biodrowych u dzieci. To badanie jest całkowicie bezpieczne, można je wykonywać noworodkom. Coraz częściej zastępuje ono zalecane kiedyś badanie rtg.

>> Jak wygląda badanie stawów biodrowych niemowlaka?

Jeśli lekarz stwierdzi, że niedorozwój stawów biodrowych u niemowlaka jest nieznaczny, zaleca jedynie odpowiednią pielęgnację niemowlaka, co daje szansę na samoistny zanik wady. Ale niewłaściwe postępowanie może pogorszyć stan dziecka. Groźne jest zwłaszcza krępowanie nóg niemowlęcia małymi śpiochami, owijanie ciasno w kocyk itp. Niemowlę powinno swobodnie ruszać nóżkami, co umożliwia ubranko-worek, zastępujące śpiochy. Na kilka godzin dziennie dziecko warto też kłaść na brzuszku w pozycji „żabki”.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych niemowlaka

Jeżeli dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka zostanie stwierdzona, nie można zwlekać, ale od razu należy rozpocząć leczenie. Wadę trzeba skorygować, zanim niemowlę podejmie próbę chodzenia, bowiem u dziecka, które staje na nogi, stawy są narażone na znacznie większe obciążenia. Wzrasta ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego i jego zmian zwyrodnieniowych oraz skrócenia nogi. Brak diagnozy i leczenia w pierwszych miesiącach życia dziecka często kończy się operacją, której efekty wcale nie są pewne.

Przyczyny dysplazji stawu biodrowego

Przyczyny dysplazji stawu biodrowego u dzieci nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo jedynie, że na jej powstanie może wpływać podobna wada u rodziców. Być może powodem dysplazji stawu biodrowego u niemowlaka są zaburzenia hormonalne u matki w okresie ciąży, powodujące wiotkość więzadeł stawowych u dziecka. Przyczyną wady może też być pośladkowe ułożenie płodu w macicy oraz sam przebieg porodu (zwłaszcza manipulacje, wymagające prostowania nóżek dziecka).

miesięcznik "Zdrowie"