Ten sposób jest najwiarygodniejszy. Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecku?

2022-05-23 16:04

Gorączka u niemowlęcia zawsze budzi w rodzicach niepokój. Dziecko jest rozgrzane, ma zlepione od potu włoski i buzię czerwoną od płaczu. Krótko mówiąc: dziecko ma gorączkę. Kluczowa sprawa to określenie, jak bardzo wysoka temperatura gnębi twoje dziecko. Gorączkę u niemowlęcia możesz zmierzyć w różnych miejscach jego ciała, korzystając z różnych rodzajów termometrów.

Ten sposób jest najwiarygodniejszy
Autor: Getty images Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecku?

Gorączka u dzieci sprawia, że rodzice robią się nerwowi. Mierzenie temperatury dziecku wydaje się czynnością prostą, ale to nie do końca prawda. Wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i użytego termometru.Jaki sposób mierzenia jest najbardziej wiarygodny?

Spis treści

  1. Jaki sposób mierzenia temperatury jest najlepszy?
  2. Jak obliczyć prawidłową temperaturę?
  3. Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Jaki sposób mierzenia temperatury jest najlepszy?

Pediatrzy zalecają, by dzieciom do 5. roku życia mierzyć temperaturę w odbytnicy, bo taki pomiar jest najdokładniejszy. Musi on trwać ok. 2 minut. Końcówkę termometru trzeba wcześniej posmarować wazeliną i wsuwać ją bardzo powoli, ostrożnie.

Starszym dzieciom można wkładać termometr pod pachę lub do buzi. Należy pamiętać, by nie mierzyć w ustach zaraz po wypiciu przez dziecko gorącego napoju. Wynik może wprawić nas w popłoch, a będzie nieprawdziwy.

Jak obliczyć prawidłową temperaturę?

Warto wiedzieć, że najwyższa temperatura jest w pupie, niższa pod pachą. Temperatura mierzona w jamie ustnej jest wyższa o 0,3ºC, a w odbytnicy – o 0,5ºC od mierzonej w tym samym czasie pod pachą. Aby uzyskać właściwą wartość, musimy od temperatury zmierzonej w odbytnicy odjąć pół stopnia.

Jeśli dziecko podczas mierzenia temperatury płacze, temperatura jego ciała wzrasta, co powoduje, że pomiar nie będzie wiarogodny. Dlatego przed użyciem termometru musisz uspokoić malca.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

  • Mierzenie temperatury w pupie – termometrem elektronicznym (najlepiej z miękką końcówką). Połóż malca na brzuszku lub na boczku. Pod pupę podłóż na wszelki wypadek pieluszkę tetrową. Końcówkę termometru natłuść tłustym kremem dla niemowląt i delikatnie wsuń dziecku w odbyt (nie za głęboko). Od wyniku odejmij pół stopnia.Uwaga: jeśli podczas mierzenia temperatury malec zaciśnie pośladki albo zacznie wierzgać nogami, wyjmij termometr z pupy – silnie napięte mięśnie pośladków mogą zmiażdżyć delikatną szklaną końcówkę.
  • Mierzenie temperatury na czole – termometrem elektronicznym przykładanym do czoła albo termometrem paskowym wykonanym ze specjalnego tworzywa czułego na zmianę temperatury. Pasek służy do określenia przybliżonej temperatury ciała, z dokładnością do pół stopnia. Zwykle ma dwie strony: matową (którą mierzy temperaturę) i połyskliwą (na której odczytuje się wynik). Trzymając w palcach końce paska, przyciśnij go lekko do czoła dziecka. Wynik ukaże się na pasku po około 15 sekundach.
  • Mierzenie temperatury w uchu – termometrem dousznym na podczerwień (tzw. termoskan). Na termometr załóż jednorazową nakładkę. Potem włącz go, a gdy zasygnalizuje gotowość do pomiaru, delikatnie wsuń go do ucha. Pomiar trwa sekundę i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną temperaturę, co ośrodek termoregulacji zlokalizowany w podwzgórzu.
  • Mierzenie temperatury w ustach – termometrem w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w tarczy ma zamocowany cyfrowy wyświetlacz, a w silikonowej części, którą ssie malec, są czujniki mierzące temperaturę. Wynik wyświetla się po kilkunastu sekundach.

Przeczytaj również: Sposoby na katar u niemowląt

Dobrze wiedzieć

Uwaga: jeśli baterie w termometrze są słabe, czujnik pomiaru może nie pracować właściwie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza