Opryszczka u niemowlaka – jak postępować, gdy niemowlę zarazi się opryszczką

2013-01-09 13:57

Opryszczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus herpes simplex (HSV), która dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i małe dzieci. Jeśli opryszczką zarazi się niemowlak, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie.

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej, może ulokować się w jamie ustnej, nosku oraz na spojówkach. U dzieci, które ssą kciuk, opryszczka może pojawić się również na paluszkach. Chorobę u niemowlęcia może poprzedzić ostre zapalenie dziąseł, wówczas dziecko odczuwa ból w jamie ustnej, ma nieprzyjemny zapach z ust, gorszy apetyt i jest ogólnie rozdrażnione. Może wystąpić gorączka, nawet do 40ºC. By niemowlę nie zaraziło się opryszczką, nie może mieć kontaktu z osobą zarażoną (którą oczywiście należy leczyć). Gdy jednak się zarazi, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, by rozpocząć leczenie. Nie wolno na własną rękę stosować preparatów leczniczych. W łagodniejszych przypadkach stosuje się żele, kremy, leki doustne. Ale jeśli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, niemowlę musi być hospitalizowane, a leczenie polega na dożylnym podawaniu leków. Niekiedy dochodzi do wtórnych zakażeń skóry (pochodzenia bakteryjnego) i wtedy należy podać antybiotyk.

Poznaj domowe sposoby na opryszczkę

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE