Pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci: leczenie

2020-01-14 11:03

Zapalenie płuc u niemowląt  i dzieci to groźna choroba. Mogą ją wywołać bakterie, wirusy, a także grzyby. Szacuje się, że blisko 25-30 proc. zachorowań wywołują pneumokoki. Jak się objawia zapalenie płuc wywołane przez te groźne bakterie i czy w każdym przypadku zapalenia płuc leczenie szpitalne jest konieczne?

Pneumokokowe zapalenie płuc rocznie zabija około 1 mln ludzi na świecie. Blisko 40 proc. przypadków to zachorowania wśród dzieci i niemowląt, a kolejne 40 proc. to zachorowania u osób w podeszłym wieku i chorych na AIDS.

Przeczytaj też: Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) - co to za bakteria?

Pneumokokowe zapalenie płuc - jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie przenikną przez nos czy gardło do dolnych dróg oddechowych. Pojawiają się wtedy duszności, gorączka z dreszczami, kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny i ból w klatce piersiowej.  W przebiegu zapalenia płuc zamiast powietrza w pęcherzykach płucnych pojawia się płyn, który utrudnia oddychanie, czyli wymianę gazową.

Osłuchując małego pacjenta, lekarz słyszy charakterystyczne szmery. Aby potwierdzić rozpoznanie, zleca prześwietlenie. Zwykle jednak stan chorego dziecka jest na tyle zły, że konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Charakterystyczne objawy zapalenia płuc u dzieci to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), dreszcze, ogólne osłabienie, potliwość, kaszel suchy, następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny, ból w klatce piersiowej i duszność. Najczęściej stosuje się antybiotyki o tzw. szerokim spektrum działania, ponieważ pneumokoki nie są wrażliwe na wszystkie leki. Ważne jest także usuwanie wydzieliny za pomocą oklepywania pleców chorego dziecka. Należy to robić kilka razy dziennie przez 5–15 minut.

Pneumokokowe zapalenie płuc - leczenie

W przypadku zapalenia płuc leczenie szpitalne konieczne jest tylko u niemowląt. Jest to spowodowane koniecznością podania niemowlęciu antybiotyku dożylnie - po pierwsze dlatego, że ten sposób podawania leku jest mniej szkodliwy dla przewodu pokarmowego. Po drugie, kuracja dożylna daje większą pewność wyleczenia, bo niemowlak nie potrafi połykać leków. Kuracja trwa od 10 do 14 dni.

Leczenia zapalenia płuc w domu stosuje się przeważnie u starszych dzieci. Wskazaniem do leczenia szpitalnego starszego dziecka zawsze jest ciężki przebieg choroby, objawiający się złym stanem ogólnym i poważną dusznością.

Warto wiedzieć: Kalendarz szczepień 2020 - szczepienia obowiązkowe i zalecane

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE