Ból gardła u niemowlaka - jak go rozpoznać i jak leczyć bolące gardło u maluszka?

2023-02-16 9:51

Ból gardła u niemowlaka może być trudny do wychwycenia - w końcu dziecko nie powie, że boli je podczas przełykania. Ból gardła u niemowlaka może objawiać się m.in. częstym płaczem. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Lekarka bada gardło niemowlaka
Autor: GettyImages Ból gardła u niemowlaka

Ból gardła to zasadniczo problem nieobcy żadnemu człowiekowi – najprawdopodobniej nie ma na świecie osoby, która w swoim życiu nigdy nie doświadczyła tego objawu. Pojawia się on wtedy, gdy dojdzie do stanu zapalnego spowodowanego infekcją wirusową, bakteryjną czy grzybiczą.

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny bólu gardła?
  2. Jakie są objawy bólu gardła u niemowlaka?
  3. Jakie dolegliwości sugerują konieczność wizyty u lekarza?
  4. Jak leczyć ból gardła u niemowlaka
  5. Jak rozpoznać, że niemowlę boli gardło?

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Najczęściej ból gardła wynika z zakażenia wirusowego, które typowo dość szybko – nawet samoistnie – przemija. Nie wolno jednak nigdy z tego powodu bólu gardła całkowicie bagatelizować, ponieważ może on w końcu być wywołany również i przez infekcję bakteryjną, która wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

U starszych dzieci czy u dorosłych ból gardła stwierdzić jest stosunkowo łatwo – w końcu osoby te są w stanie po prostu powiedzieć, że zmagają się z tym problemem. Sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana u najmłodszych pacjentów – niemowlak przecież nie jest w stanie zakomunikować swoim rodzicom, że boli go gardło.

U maluszków leczenie bólu gardła jest z kolei wyjątkowo wręcz ważne – po czym więc można stwierdzić, że ten właśnie problem pojawił się u niemowlęcia?

Czytaj: Wirus RSV groźny dla niemowlaka. Powoduje zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc

Kaszel u małych dzieci

Jakie są objawy bólu gardła u niemowlaka?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że objawy bólu gardła u niemowlaka są po prostu bardzo niespecyficzne. W przebiegu tego problemu dochodzić może bowiem do występowania:

  • długich epizodów płaczu,
  • spadku apetytu,
  • grymaszenia podczas prób karmienia niemowlaka,
  • prób drapania się przez dziecko po szyi,
  • ślinotoku,
  • podwyższonej temperatury ciała (w przypadku typowych, czyli wirusowych zapaleń gardła, u niemowląt występuje niewielkiego stopnia gorączka).

Niemowlak, którego boli gardło, może być także rozdrażniony oraz podejmować próby wkładania sobie swoich rączek do ust. Teoretycznie wydawałoby się, że wymieniona powyżej kompilacja dolegliwości jest na tyle charakterystyczna, że rodzice nie powinni mieć większych trudności z rozpoznaniem bólu gardła u niemowlaka.

W praktyce jednak jest całkowicie inaczej – podobne problemy mogą bowiem występować chociażby w przypadku kolek. Jak więc stwierdzić, że dziecko rzeczywiście cierpi na ból gardła? Rozwiązanie jest jedno – trzeba zajrzeć maluszkowi do jamy ustnej.

Zobacz: Jak skutecznie udrożnić nosek niemowlęcia?

Rodzicom dość często może być trudno stwierdzić, czy śluzówka gardła ich pociechy ma prawidłowy kolor – w razie takich wątpliwości należy udać się do lekarza. Istnieją jednak pewne dolegliwości, które mogą występować w przebiegu zapalenia gardła u niemowlaka i które sugerują potrzebę pilnego udania się z pociechą do specjalisty.

Jakie dolegliwości sugerują konieczność wizyty u lekarza?

Najbezpieczniej jest do lekarza udawać się zawsze wtedy, kiedy to podejrzewamy ból gardła u niemowlaka. Wśród zaś objawów, które wskazują na konieczność zasięgnięcia porady specjalisty, wymienić można:

  • wysoką gorączkę (przekraczającą 38 stopni Celsjusza),
  • zauważalne trudności z oddychaniem,
  • nieukojony płacz,
  • zauważalną niemożność przełykania śliny,
  • całkowitą odmowę przyjmowania przez niemowlę posiłków (co stwarza niebezpieczeństwo odwodnienia),
  • trudności w poruszaniu głową czy otwieraniu ust.

Do lekarza należy udać się również i wtedy, kiedy rodzice zaobserwują u swojego niemowlaka nalot na migdałkach – jego przyczyną może być infekcja bakteryjna, wymagająca zastosowania preparatów dostępnych wyłącznie na receptę.

Jak leczyć ból gardła u niemowlaka

Postępowanie w przypadku bólu gardła u niemowlaka bywa różne w zależności od tego, jaka jest przyczyna problemu. Najczęściej za dolegliwość tę odpowiadają zakażenia wirusowe i wtedy wykorzystywane jest leczenie objawowe – gorączkującym dzieciom podawane są leki przeciwgorączkowe (takie jak ibuprofen czy paracetamol), ważne jest też zwiększenie im podaży płynów (przesuszenie błon śluzowych gardła nasila ból, w związku z czym nawodnienie redukuje ryzyko takiego zjawiska).

Odmienne jest zaś postępowanie w przypadku bakteryjnych infekcji gardła, w których konieczne jest wykorzystywanie antybiotyku. U najmłodszych dzieci ogólnie nie powinno się jednak stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, dlatego też podejrzewając, że malec może cierpieć na ból gardła, konieczne jest po prostu udanie się z nim do specjalisty.

Pomagać niemowlakom zmagającym się z bólem gardła mogą jednak i innego jeszcze rodzaju oddziaływania. Wskazana jest dbałość o nawilżenie powietrza w mieszkaniu – zbyt przesuszone drażni i tak już podrażnione błony śluzowe gardła, dlatego też warto zastosować specjalny nawilżacz powietrza czy po prostu położyć na kaloryferze wilgotne ręczniki.

Ulgę maluszkom przynosić mogą również i inhalacje, które można wykonywać z wykorzystaniem chociażby soli fizjologicznej. Uwagę należy zwrócić też na aspekty dietetyczne – u tych niemowląt, które mają już za sobą rozszerzenie diety, korzyści przynosi zazwyczaj karmienie ich w okresie zapalenia gardła pokarmami o papkowatej konsystencji.

Czytaj: Przeziębienie u niemowlaka - 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Jak rozpoznać, że niemowlę boli gardło?

Przed dokonaniem jakichkolwiek oględzin dziecięcej jamy ustnej należy pamiętać o jednym – o dokładnym umyciu rąk. Dopiero po tym można przystąpić do oceny gardła u niemowlaka. Niepokoić powinno przede wszystkim jej silne zaczerwienienie, oprócz tego o zapaleniu gardła może świadczyć również znaczne powiększenie migdałków czy różnego rodzaju (szczególnie białawe) naloty.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza