To nieprawda, że kolor kataru świadczy o rodzaju infekcji. Co naprawdę oznacza zielony katar, a co żółty?

2023-04-04 9:28

Zielony katar u dziecka, żółty lub przejrzysty - wydzielina może mieć różne barwy, ale nie każda musi od razu budzić niepokój rodziców. Sprawdź, co oznacza zielony katar, a co żółty katar i jaki powinien skłonić opiekunów dziecka do odwiedzenia lekarza.

katar u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Każdy kolor kataru ma inną przyczynę. Zarówno katar zielony, żółty jak i wodnisty oznacza inna infekcję.

Co oznacza zielony katar u dziecka? Katar u dziecka towarzyszy przeziębieniu, grypie i wielu innym infekcjom. Problemy z wydostającą się z nosa wydzieliną są powszechnie znane, jednak katar katarowi jednak nierówny. Wyjaśniamy, co oznacza kolor kataru. Co wywołuje zielony katar, żółty katar lub wodnisty i kiedy pojawienie się kataru u dziecka powinno wzbudzać niepokój?

Sposoby na katar u dziecka

Spis treści

  1. Zielony katar  - częsty objaw u dziecka
  2. Co oznacza katar zielony i katar żółty?
  3. Co oznacza wodnisty katar u dziecka?
  4. Kiedy zielony katar u dziecka wymaga konsultacji?
  5. Jak usunąć zielony katar z noska dziecka?
  6. Aspirator do noska - zalecany przez specjalistów

Zielony katar  - częsty objaw u dziecka

Zielony katar to termin raczej potoczny – wydostawanie się tego rodzaju wydzieliny z nosa fachowo określane jest jako zatokowy nieżyt nosa. A czym jest sam katar? Nadprodukcja różnego rodzaju treści płynnej związana może być zarówno z zapaleniem tkanek jamy nosowej, jak i z ich podrażnieniem przez czynniki alergiczne.

W przebiegu kataru pacjenci mogą się skarżyć nie tylko na ciągły wypływ wydzieliny z nosa. Katarowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak np. zaczerwienienie spojówek, gorączka, ból gardła czy uczucie zatkanych uszu lub utrudniające oddychanie zaburzenia drożności jamy nosowej.

Stwierdzenie takich współtowarzyszących objawów jest niezwykle istotne, ponieważ ich rodzaj – wraz z tym, jakie zabarwienie ma katar – umożliwia rozpoznanie, z jakim rodzajem kataru ma się do czynienia u dziecka.

Czytaj: Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?

Dlaczego katar trwa 7 dni?

Co oznacza katar zielony i katar żółty?

Zielony katar to zawsze objaw infekcji. W pierwszej fazie zakażenia, wydzielina jest wprawdzie lejąca się i przezroczysta, ale w kolejnych fazach, zmienia barwę na zieloną lub żółtą. Zabarwienie kataru świadczy o tym, że organizm rozpoznał infekcję i zaczyna z nią walczyć za pomocą komórek odpornościowych uwalniających enzym o zielonym zabarwieniu. Dlatego zielony czy żółty katar zawsze świadczy o infekcji - nigdy nie jest objawem reakcji alergicznej.

Zielony katar może być efektem infekcjach zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych (ma wówczas ropny zapach i wygląd). Często występuje przy stanach zapalnych zatok, grzybicy, zapalenia oskrzeli.

Katar infekcyjny związany z zakażeniem bakteryjnym rozpoznać można nie tylko po kolorze wydostającej się z nosa wydzieliny. Sugerować istnienie takiego schorzenia mogą również inne występujące u chorego dolegliwości, takie jak kaszel u dziecka, ból głowy czy wzmożona temperatura ciała (w takim przypadku gorączka bywa raczej wysoka, przekracza ona zwykle 38 stopni Celsjusza).

Co oznacza wodnisty katar u dziecka?

Przejrzysty, wodnisty katar jest najczęściej spotykanym rodzajem kataru. Zasadniczo wyróżnia się dwie możliwe jego przyczyny. 

Jak wspomnieliśmy, przejrzysty, wodnisty katar (ewentualnie może on przybierać barwę białawą) jest charakterystyczny dla rozpoczynającej się infekcji wirusowej - jej pierwszego etapu. To właśnie wirusowe patogeny najczęściej odpowiadają za występowanie przeziębień.

Infekcji wirusowej, poza nadprodukcją wydzieliny z nosa, towarzyszyć może kichanie, a także gorączka – podkreślenia wymaga jednak to, że wzrost temperatury w zakażeniach wirusowych jest niewielkiego stopnia (temperatura ciała w ich przebiegu raczej nie przekracza 38 stopni Celsjusza).

Drugą, bardzo częstą przyczyną wodnistego, przeźroczystego kataru jest reakcja alergiczna – w takim przypadku dochodzi do wystąpienia kataru alergicznego (zwanego również katarem siennym lub alergicznym nieżytem nosa).

Problemem podczas takiego wodnistego kataru mogą być znaczne ilości wydostającej się z nosa wydzieliny. U różnych pacjentów alergiczny nieżyt nosa – w zależności od tego, na co są oni uczuleni – pojawiać się może w odmiennych porach roku, najczęściej jednak katar alergiczny występuje w okresie pylenia roślin.

Czytaj: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Kiedy zielony katar u dziecka wymaga konsultacji?

Dość popularne jest powiedzenie, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony trwa natomiast siedem dni. Katar rzeczywiście może mieć tendencję nawet do całkowicie samoistnego ustępowania, niestety nie zawsze tak jest.

Szczególnie groźny może być katar spowodowany infekcjami bakteryjnymi. Zagrożenie w tym przypadku związane jest przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań tego stanu, wśród których można wymienić na przykład zapalenie zatok przynosowych czy też zapalenie ucha środkowego.

Co więc można zalecić rodzicom, u których dziecka pojawi się katar? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pociecha dokładnie oczyszczała nos.

Zaleganie wydzieliny w jamie nosowej nie sprzyja wyzdrowieniu, dlatego też należy nauczyć dzieci, w jaki sposób powinno się wydmuchiwać nos, a tym malcom, które nie są w stanie same tego robić, po prostu pomagać w oczyszczaniu nosa.

Kiedy natomiast udać się do lekarza? W podjęciu takiej decyzji pomagać rodzicom może obserwacja występujących u ich potomka dolegliwości.

Konieczna jest wizyta u lekarza, jeżeli zielony katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni lub współwystępujące objawy nasilają się: dziecko gorączkujące, znacznie osłabione i doświadczające trudności związanych z niedrożnością jamy nosowej zdecydowanie powinno zostać zbadane przez lekarza.

W takiej sytuacji może zaistnieć konieczność zastosowania u małego pacjenta leków dostępnych na receptę, np. antybiotyków.

Odwiedzić pediatrę czy lekarza rodzinnego powinno się również w każdej sytuacji, w której rodzice doświadczają jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia ich dziecka. Jeżeli są one bezzasadne, to specjalista najzwyczajniej będzie mógł uspokoić opiekunów, może być jednak również i tak, że dziecku rzeczywiście będzie potrzebne leczenie.

Czytaj: Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra - jaka jest między nimi różnica?

Jak usunąć zielony katar z noska dziecka?

Zanim zaczniemy usuwać katar z nosa dziecka, warto rozrzedzić wydzielinę, np. solą fizjologiczną lub wodą morską, aby ułatwić odsysanie. Katar można usunąć aspiratorem kataru lub gruszką. Gruszka i aspirator znacznie się od siebie różnią, chociaż oba rozwiązania mają swoich zwolenników.

Tradycyjna gruszka składa się z miękkiego pojemnika z końcówką, które dostępne są w różnych rozmiarach. W miarę jak dziecko wzrasta koniecznością jest kupowanie nowych, które będą pasować do wymiarów otworków w nosie.

Jej stosowanie jest proste, a siła ssania zależy od tego, jak bardzo ściśniemy ją przed wprowadzeniem do jamy nosowej. Czynność odsysania wymaga pewnej wprawy, ponieważ łatwo jest wprowadzić końcówkę zbyt głęboko do jamy nosowej, uszkadzając jej śluzówkę, dlatego większość pediatrów odradza stosowanie gruszki.

Warto pamiętać, że u małych dzieci nie powinno się stosować leków na katar bez konsultacji z lekarzem. Działanie popularnych kropli może okazać się zbyt silne, ponieważ nadmiernie wysuszają delikatną śluzówkę – utrwalają problem. Dlatego lekarz, zapisując tego rodzaju leki, zleca zwykle również kupno preparatów osłonowych.

Do tego celu można użyć dostępnych w aptece bez recepty sprayów zabezpieczających. Te, które w składzie zawierają farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek i witaminę E będą łagodzić podrażnienia, nawilżać i wspomagać regenerację błony śluzowej nosa.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko oczyszczania nosa? Poważna rozmowa o banalnym katarze z otolaryngologiem

Aspirator do noska - zalecany przez specjalistów

Aspiratory kataru chwalone są przez wiele mam, gdyż uważają je za skuteczniejsze rozwiązanie. Ponadto są specjalnie zaprojektowane, aby rozmontowanie i czyszczenie poszczególnych elementów było jak najprostsze, co ma szczególne znaczenie w trakcie infekcji.

Aspiratory do noska posiadają wymienne końcówki, przystosowane rozmiarem do otworów nosowych, oraz rodzaju wydzieliny.

Elektryczne aspiratory kataru same wytwarzają siłę ssania, podczas gdy tradycyjne modele – wymagają użycia siły własnych płuc. Odsysanie za pomocą elektrycznych aspiratorów jest jeszcze prostsze, ponieważ odciągacz generuje stałą siłę ssania, w odróżnieniu od gruszki czy aspiratorów wdechowych.

Chociaż czynność dla wielu dzieci jest nieprzyjemna i wymaga powtarzania wielokrotnie w ciągu dnia, to warto zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające bezpieczne udrażnianie noska.

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza