Sposoby na przeziębienie u niemowlaka - jak poprawnie inhalować niemowlę?

Inhalacja niemowlaka, przeziębienie u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Inhalacja niemowlaka udrażnia nos i ułatwia oddychanie.

Jak łagodzić przeziębienie u niemowlaka. Gdy niemowlę ma katar i trudności z oddychaniem, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Istnieją jednak domowe sposoby na przeziębienie, które pozwalają szybciej pozbyć się infekcji. Sprawdź, jak poprawnie inhalować niemowlę.

Inhalacja to doskonały domowy sposób zarówno na przeziębienie u dziecka (katar, zatkane zatoki, kaszel), jak i poważniejszą chorobę (np. zapalenie oskrzeli). Wykonując inhalację niemowlaka, nie tylko usprawniamy pracę jego układu oddechowego, ale również przyspieszamy proces leczenia. Poznaj sposoby na przeziębienie u niemowlaka.

Spis treści:

    1. Jakie są rodzaje inhalacji dla niemowlaka?
    2. Jak zrobić niemowlakowi inhalację ziołową?
    3. Jak inhalować niemowlaka solą kuchenną lub fizjologiczną?
    4. Jak często inhalować niemowlaka?

Jakie są rodzaje inhalacji dla niemowlaka?

Inhalację niemowlaka można przeprowadzić, wykorzystując parę wodną lub zioła, np. rumianek. Inhalacja z pary wodnej pomaga pozbyć się kataru u niemowlaka oraz przyspiesza leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Takie inhalacje mogą działać również jak nawilżacz powietrza, ale jeśli mamy problem z suchym powietrzem w domu, bezpieczniej jest zainwestować w specjalne urządzenie niż codziennie robić inhalacje wodne.

Sprawdź: Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać? [10 PROPOZYCJI]

Inhalacja z rumianku natomiast doskonale sprawdza się w razie problemów z wysuszoną śluzówką i pomaga nawilżyć powietrze w pokoju dziecka.

Czytaj: Rumianek: na co tak naprawdę działa?

Jak zrobić niemowlakowi inhalację ziołową?

Aby wykonać inhalację niemowlaka, wystarczy do miski wlać wrzącą wodę, dodać do niej ziół, np. rumianku i postawić w pokoju dziecka. Nie powinniśmy jednak oddalać się z pokoju, aby się nie poparzyło. Bezpieczniej jest posadzić sobie malca na kolanach i usiąść tak, by dziecko wdychało unoszącą się parę (uwaga: naczynie musi być w takiej odległości, by unosząca się para go nie oparzyła!). 

Możemy również odkręcić gorącą wodę w łazience, poczekać aż pomieszczenie wypełni się parą i zamknąć się w nim na 5-10 minut z dzieckiem.

Jak inhalować niemowlaka solą kuchenną lub fizjologiczną?

Sola kuchenną możemy inhalować niemowlaka w taki sam sposób jak ziołami, ale zamiast ziół dodać do wody łyżkę soli. Drugi sposób to elektryczny inhalator, który wlaną do niego sól fizjologiczną zmienia w mgiełkę. Można go kupić w aptece (ceny zaczynają się od 120 zł). Niemowlę układamy na swoich kolanach w pozycji półsiedzącej. Roztwór soli fizjologicznej wlewamy do pojemniczka, na rurkę nakładamy maseczkę, po czym zakładamy ją dziecku na buzię i uruchamiamy inhalator. Maseczka powinna być jak najbliżej noska dziecka.

Jak często inhalować niemowlaka?

Inhalacje należy powtarzać 2-3 razy dziennie, jedna powinna trwać do 20 minut. Inhalacje z soli fizjologicznej można wykonywać wieczorem w celu udrożnienia noska, aby maluch mógł swobodnie oddychać podczas snu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Jared Letti
|

Zdecydowanie, jeśli chodzi o
proponowane inhalatory to tylko od polskich firm medycznych, gdzie
masz pewność, że produkt będzie na dobrym jakościowo poziomie. U
mnie model Pro od Sanity, ale ogólnie możesz w sprzedaży znaleźć
kilka dobrych sprzętów z polskiej produkcji.