Typowy objaw ząbkowania, o którym mało się mówi. Oto jak radzić sobie ze ślinową wysypką na buzi

2022-10-25 16:50

Na ból w czasie ząbkowania najlepszy jest żel, na swędzenie dziąseł - chłodny gryzak, a na wysypkę wokół buzi...? No właśnie: zaczerwienienie skóry towarzyszące ząbkowaniu to częsta dolegliwość, na którą nie znajdziesz konkretnego leku. Jak sobie radzić z wysypką spowodowana ślinieniem się w czasie ząbkowania?

Mama wycierająca buzię niemowlęciu
Autor: Getty images To typowy objaw towarzyszący ząbkowaniu, o którym mało się mówi. Zobacz, jak sobie z nim radzić

Zauważyłaś czerwona wysypkę wokół ust dziecka? To na pewno zmiany spowodowane podrażnieniem skóry śliną. Na takie dolegliwości cierpią najczęściej niemowlęta w okresie ząbkowania. Zobacz, co robić, gdy na buzi dziecka pojawiają się czerwone zmiany i jak uniknąć wysypki w czasie wyrzynania się mleczaków.

Spis treści

  1. Co to jest wysypka spowodowana ślinieniem się?
  2. Gdzie pojawia się jest wysypka ślinowa i jak wygląda?
  3. Czy można zapobiec pojawieniu się wysypki spowodowanej śliną?
  4. Jak postępować z podrażnionymi miejscami?
Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Co to jest wysypka spowodowana ślinieniem się?

Wyrzynaniu się zębów towarzyszy obfite ślinienie się - ząbkujący maluch ma wciąż mokrą nie tylko buzię, ale i szyję oraz ubranko w okolicy dekoltu. Nadmierny ślinotok jest typowy dla niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy oraz w czasie ząbkowania.

Niestety, delikatna skóra niemowlęcia nie lubi ciągłej wilgoci i składników zawartych w ślinie, dlatego taki objaw ząbkowania odbija się na jej kondycji.

Czerwona wysypka jest tak naprawdę podrażnieniem skóry śliną, a dokładnie enzymami trawiennymi obecnymi w tej wydzielinie - pierwszy etap trawienia pokarmów odbywa się bowiem w jamie ustnej człowieka właśnie przy udziale śliny.

Gdzie pojawia się jest wysypka ślinowa i jak wygląda?

Wszędzie tam, gdzie dociera ślina dziecka, a więc na jego buzi, najczęściej wokół ust ina policzkach oraz na szyi, gdzie spływa, zwłaszcza w fałdkach skóry, do których nie dociera powietrze.

Wysypka wywołana podrażnieniem śliną ma zwykle postać płaskich lub lekko wypukłych plam, czasem z drobnymi krostkami. Niekiedy skóra w miejscu podrażnienia jest spierzchnięta. Nie jest to groźna dolegliwość, ale nieestetyczna i dokuczliwa - zmiany mogą szczypać i swędzieć.

Czytaj również: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – co mogą oznaczać?

Czy można zapobiec pojawieniu się wysypki spowodowanej śliną?

Aby zapobiec pojawieniu się wysypki, trzeba by wyeliminować kontakt skóry dziecka ze ślina, a to nie jest możliwe w 100 procentach. Można jednak dbać o to, aby dziecko jak najrzadziej miało mokrą buzię. Aby uniknąć podrażnienia warto utrzymywać skórę w czystości i suchości. Szczególną troską należy objąć dzieci aktualnie ząbkujące, bo to one wytwarzają najwięcej śliny.

  • Często wycieraj buzię malca: zawsze miej pod ręką miękką ściereczkę i delikatnie ją osuszaj, starając się nie trzeć skóry
  • Utrzymuj skórę malca w czystości i suchości: wycieraj buzię i fałdy szyi dziecka, zwłaszcza po karmieniu.
  • Używaj śliniaka: zapobiegnie to ocieraniu się mokrego materiału o skórę dziecka, co może prowadzić do nieprzyjemnych otarć i śliny. Zmieniaj śliniaczki, gdy tylko zmoczą się.
  • Nakładaj na buzię krem ​​ochronny, np. wazelinę, która ochroni skórę przed bezpośrednim kontaktem ze śliną.
  • Podawaj dziecku schłodzone gryzaki lub zimną myjkę namoczoną i schłodzoną w lodówce. Chłód zmniejszy ślinotok.
  • Ogranicz podawanie smoczka - mogą sprzyjać wytwarzaniu większych ilości śliny.

Jak postępować z podrażnionymi miejscami?

Jeśli dziecko ma już wysypkę wokół buzi, dwa razy dziennie umyj dotknięte zmianami miejsca ciepłą wodą, bez mydła, a następnie osusz. Nie pocieraj, bo może to podrażniać i tak już uszkodzoną skórę. Nałóż na zmiany cienką warstwę maści ochronnej z witaminą lub wazelinę, które ukoją podrażnienia.

Nie używaj kosmetyków z aromatami i barwnikami, stosuj kremy, których używasz na odparzenia pieluszkowe i podrażnienia.

Idź do lekarza, jeśli wysypka się zaognia lub gdy doszło do zakażenia i pojawiły się zmiany ropne.