Typowy objaw ząbkowania, o którym mało się mówi. Oto jak radzić sobie ze ślinową wysypką na buzi

2022-10-25 16:50

Na ból w czasie ząbkowania najlepszy jest żel, na swędzenie dziąseł - chłodny gryzak, a na wysypkę wokół buzi...? No właśnie: zaczerwienienie skóry towarzyszące ząbkowaniu to częsta dolegliwość, na którą nie znajdziesz konkretnego leku. Jak sobie radzić z wysypką spowodowana ślinieniem się w czasie ząbkowania?

Mama wycierająca buzię niemowlęciu
Autor: Getty images To typowy objaw towarzyszący ząbkowaniu, o którym mało się mówi. Zobacz, jak sobie z nim radzić

Zauważyłaś czerwona wysypkę wokół ust dziecka? To na pewno zmiany spowodowane podrażnieniem skóry śliną. Na takie dolegliwości cierpią najczęściej niemowlęta w okresie ząbkowania. Zobacz, co robić, gdy na buzi dziecka pojawiają się czerwone zmiany i jak uniknąć wysypki w czasie wyrzynania się mleczaków.

Spis treści

  1. Co to jest wysypka spowodowana ślinieniem się?
  2. Gdzie pojawia się jest wysypka ślinowa i jak wygląda?
  3. Czy można zapobiec pojawieniu się wysypki spowodowanej śliną?
  4. Jak postępować z podrażnionymi miejscami?
Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Co to jest wysypka spowodowana ślinieniem się?

Wyrzynaniu się zębów towarzyszy obfite ślinienie się - ząbkujący maluch ma wciąż mokrą nie tylko buzię, ale i szyję oraz ubranko w okolicy dekoltu. Nadmierny ślinotok jest typowy dla niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy oraz w czasie ząbkowania.

Niestety, delikatna skóra niemowlęcia nie lubi ciągłej wilgoci i składników zawartych w ślinie, dlatego taki objaw ząbkowania odbija się na jej kondycji.

Czerwona wysypka jest tak naprawdę podrażnieniem skóry śliną, a dokładnie enzymami trawiennymi obecnymi w tej wydzielinie - pierwszy etap trawienia pokarmów odbywa się bowiem w jamie ustnej człowieka właśnie przy udziale śliny.

Gdzie pojawia się jest wysypka ślinowa i jak wygląda?

Wszędzie tam, gdzie dociera ślina dziecka, a więc na jego buzi, najczęściej wokół ust ina policzkach oraz na szyi, gdzie spływa, zwłaszcza w fałdkach skóry, do których nie dociera powietrze.

Wysypka wywołana podrażnieniem śliną ma zwykle postać płaskich lub lekko wypukłych plam, czasem z drobnymi krostkami. Niekiedy skóra w miejscu podrażnienia jest spierzchnięta. Nie jest to groźna dolegliwość, ale nieestetyczna i dokuczliwa - zmiany mogą szczypać i swędzieć.

Czytaj również: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – co mogą oznaczać?

Czy można zapobiec pojawieniu się wysypki spowodowanej śliną?

Aby zapobiec pojawieniu się wysypki, trzeba by wyeliminować kontakt skóry dziecka ze ślina, a to nie jest możliwe w 100 procentach. Można jednak dbać o to, aby dziecko jak najrzadziej miało mokrą buzię. Aby uniknąć podrażnienia warto utrzymywać skórę w czystości i suchości. Szczególną troską należy objąć dzieci aktualnie ząbkujące, bo to one wytwarzają najwięcej śliny.

  • Często wycieraj buzię malca: zawsze miej pod ręką miękką ściereczkę i delikatnie ją osuszaj, starając się nie trzeć skóry
  • Utrzymuj skórę malca w czystości i suchości: wycieraj buzię i fałdy szyi dziecka, zwłaszcza po karmieniu.
  • Używaj śliniaka: zapobiegnie to ocieraniu się mokrego materiału o skórę dziecka, co może prowadzić do nieprzyjemnych otarć i śliny. Zmieniaj śliniaczki, gdy tylko zmoczą się.
  • Nakładaj na buzię krem ​​ochronny, np. wazelinę, która ochroni skórę przed bezpośrednim kontaktem ze śliną.
  • Podawaj dziecku schłodzone gryzaki lub zimną myjkę namoczoną i schłodzoną w lodówce. Chłód zmniejszy ślinotok.
  • Ogranicz podawanie smoczka - mogą sprzyjać wytwarzaniu większych ilości śliny.

Jak postępować z podrażnionymi miejscami?

Jeśli dziecko ma już wysypkę wokół buzi, dwa razy dziennie umyj dotknięte zmianami miejsca ciepłą wodą, bez mydła, a następnie osusz. Nie pocieraj, bo może to podrażniać i tak już uszkodzoną skórę. Nałóż na zmiany cienką warstwę maści ochronnej z witaminą lub wazelinę, które ukoją podrażnienia.

Nie używaj kosmetyków z aromatami i barwnikami, stosuj kremy, których używasz na odparzenia pieluszkowe i podrażnienia.

Idź do lekarza, jeśli wysypka się zaognia lub gdy doszło do zakażenia i pojawiły się zmiany ropne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza