Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

2014-12-12 19:23 Katarzyna Hubicz
zmiana pieluszki
Autor: Gettyimages

Odparzenia pupy u niemowlaka to bolesna i uciążliwa dolegliwość. Przy odpowiedniej pielęgnacji można ich uniknąć, co jednak, gdy odparzenia pupy u niemowlaka już się pojawiły? Na szczęście są sposoby, dzięki którym można złagodzić odparzenia.

Posłuchaj, jakie są skuteczne sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Odparzenia pupy u niemowlaków to częsta przypadłość. Radzimy jak prawidłowo pielęgnować i przewijać niemowlę, by uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry? Co zrobić, gdy odparzenia już się pojawiłu u niemowlaka.

Odparzenia pupy niemowlaka: dokładne mycie skóry

Przy przewijaniu niemowlaka i zmianie mokrej pieluszki możesz użyć wacików namoczonych w wodzie lub roztworze rumianku (jeśli malec nie jest alergikiem). Gdy dziecko zrobiło kupę, umyj skórę niemowlaka pod bieżącą wodą, używając płynu do mycia. Skórę można też przemyć jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.

Zobacz: Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Delikatne osuszanie pupy niemowlaka

Odparzona skóra pupy niemowlaka narażona jest na nadkażenie bakteriami, dlatego podczas przewijania najbezpieczniej osuszyć ją jednorazowym papierowym ręcznikiem, lekko go przykładając.

Wietrzenie pupy niemowlaka

Jeśli wystąpiło odparzenie pupy niemowlaka to kilka razy dziennie na pół godziny układaj malca na golasa na kocyku rozłożonym na podłodze. Skóra nieowinięta pieluszką nie jest wilgotna i lepiej się regeneruje.

Odparzenie pupy: kąpiel i kremy

Smarowanie kremem na odparzenia pupy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Cienka warstwa preparatu na odparzenia u niemowląt, pieluszkowe zapalnie skóry złagodzi ból. Krem wmasuj go bardzo delikatnie, omijając śluzówki.

materiał partnera
Wypróbuj!

Sudocrem Expert® to krem do pielęgnacji skóry, który dzięki zawartości tlenku cynku działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łągodząco na skórę1. Wmasowuj małe ilości kremu ruchami kolistymi do czasu, gdy na skórze pozostanie cienka, przezroczysta warstwa.

Stosuj w trakcie lub profilaktyce pieluszkowego odparzenia skóry.

Sudocrem Expert®:

  • tworzy barierę ochronną2
  • nawilża skórę3
  • zapobiega odparzeniom2
  • łagodzi podrażnienia już po 1. dniu stosowania4
  • szybko zmniejsza dyskomfort4
  • redukuje zaczerwienienie4

1. Czarnecka-Operacz M, ET AL. Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 15: 49-50.
2. Dzięki zawartości tlenku cynku
3.
 Dzięki zawartości lanoliny, Kacelak-Rzepka A. i wsp. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008;54(3): 54–57
4. Goldman M, ET.AL. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappy rash. British Journal of Nursing 2016; 25(8)

SUD-PL-00058

Ulgę przy odparzeniu pupy przyniesie też kąpiel w krochmalu. Do szklanki zimnej wody wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej, wymieszaj, potem zagotuj pół litra wody i wlej do niej tę mieszankę. Wymieszaj, zagotuj, potem przelej do wanienki i uzupełnij wodą. Kąpiel niemowlaka w krochmalu wysusza zmiany zapalne i łagodzi odparzenia skóry.

Dobry krem na odparzenia pupy to podstawa

Kupując preparat na odparzenia u niemowlaków, sprawdź skład. Powinien on zawierać zarówno substancje łagodzące podrażnienia skóry (np. lanolina), oraz zabezpieczające skórę niemowlaka przed przesuszeniem. Tak działają lanolina, alantoina oraz emolienty, np. oliwa z oliwek, gliceryna czy oleje roślinne. Tlenek cynku łagodzi stany zapalne, działa wysuszająco oraz przeciwzapalnie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE