5 skutecznych sposobów na pieluszkowe problemy

2023-04-12 13:32

Odparzenia pupy u niemowlaka to bolesna i uciążliwa dolegliwość. Przy odpowiedniej pielęgnacji można ich uniknąć, co jednak, gdy odparzenia pupy u niemowlaka już się pojawiły? Na szczęście są sposoby, dzięki którym można złagodzić odparzenia.

mama przewijająca dziecko, widok z góry
Autor: Getty images Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów na pieluszkowe problemy

Odparzenia pupy u niemowlaków to częsta przypadłość. Radzimy jak prawidłowo pielęgnować i przewijać niemowlę, by uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry? Co zrobić, gdy odparzenia już się pojawiły u niemowlaka.

Spis treści

  1. Odparzenia pupy niemowlaka: dokładne mycie skóry
  2. Delikatne osuszanie pupy niemowlaka
  3. Wietrzenie pupy niemowlaka
  4. Odparzenie pupy: kąpiel i kremy
  5. Dobry krem na odparzenia pupy to podstawa
M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?

Odparzenia pupy niemowlaka: dokładne mycie skóry

Przy przewijaniu niemowlaka i zmianie mokrej pieluszki możesz użyć wacików namoczonych w wodzie lub roztworze rumianku (jeśli malec nie jest alergikiem). Gdy dziecko zrobiło kupę, umyj skórę niemowlaka pod bieżącą wodą, używając płynu do mycia. Skórę można też przemyć jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.

Delikatne osuszanie pupy niemowlaka

Odparzona skóra pupy niemowlaka narażona jest na nadkażenie bakteriami, dlatego podczas przewijania najbezpieczniej osuszyć ją jednorazowym papierowym ręcznikiem, lekko go przykładając.

Wietrzenie pupy niemowlaka

Jeśli wystąpiło odparzenie pupy niemowlaka to kilka razy dziennie na pół godziny układaj malca na golasa na kocyku rozłożonym na podłodze. Skóra nieowinięta pieluszką nie jest wilgotna i lepiej się regeneruje.

Zobacz również: Uwaga, odparzenia! Wybieramy najlepsze kremy na odparzenia pupy dla niemowląt

Kąpiel niemowlaka - aktualne zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci

Odparzenie pupy: kąpiel i kremy

Smarowanie kremem na odparzenia pupy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Cienka warstwa preparatu na odparzenia u niemowląt, pieluszkowe zapalnie skóry złagodzi ból. Krem wmasuj go bardzo delikatnie, omijając śluzówki.

Ulgę przy odparzeniu pupy przyniesie też kąpiel w krochmalu. Do szklanki zimnej wody wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej, wymieszaj, potem zagotuj pół litra wody i wlej do niej tę mieszankę. Wymieszaj, zagotuj, potem przelej do wanienki i uzupełnij wodą. Kąpiel niemowlaka w krochmalu wysusza zmiany zapalne i łagodzi odparzenia skóry.

Polecamy: Jak zrobić krochmal? Kąpiel w krochmalu na odparzenia i wysypki u niemowląt

Dobry krem na odparzenia pupy to podstawa

Kupując preparat na odparzenia u niemowlaków, sprawdź skład. Powinien on zawierać zarówno substancje łagodzące podrażnienia skóry (np. lanolina), oraz zabezpieczające skórę niemowlaka przed przesuszeniem. Tak działają lanolina, alantoina oraz emolienty, np. oliwa z oliwek, gliceryna czy oleje roślinne. Tlenek cynku łagodzi stany zapalne, działa wysuszająco oraz przeciwzapalnie.

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"