Ulewanie u dziecka: 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej

2014-12-12 18:29 Katarzyna Hubicz
Ulewanie u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Ulewanie u dziecka zwykle mija z wiekiem, ale może być uciążliwe. Jak sobie poradzić z ulewaniem pokarmu? Oto 8 sposóbów na zapobieganie ulewania u niemowląt.

Ulewanie u dziecka pojawia się praktycznie u każdego niemowlaka. Jeśli ulewanie niemowlaka Cię niepokoi, zawsze poproś o opinię pediatrę. Strużka pokarmu wypływająca z ust niemowlaka nawet godzinę po jedzeniu zawsze niepokoi rodziców. Zazwyczaj przy ulewaniu nie ma jednak powodu do obaw - chyba, że dziecko ulewa z dużą siłą, to znaczy pokarm wydalany jest na sporą odległość. Wtedy konieczna jest konsultacja u pediatry, który oceni, czy dziecko nie wymaga leczenia z powodu refluksa u niemowlaka. W pozostałych przypadkach można poradzić sobie samodzielnie. Oto sprawdzone sposoby na ulewanie u dziecka.

Ulewanie u dziecka: 1 rada

Ułóż malca w pozycji półleżącej. Główka dziecka powinna być nieco wyżej, niż reszta ciała – dzięki temu mleko od razu będzie spływało do żołądka. I zapobienie to ulewaniu.

Ulewanie u dziecka: 2 rada

Aby zapobiegać ulewaniu u dziecka dawaj niemowlakowi jeść częściej, za to mniejsze porcje. Żołądek strawi je szybciej, jest więc większa szansa na to, że niemowlę przestanie ulewać.

Ulewanie u dziecka: 3 rada

Karmiąc niemowlę, aby ograniczyć ulewanie rób przerwy na złapanie oddechu. Co jakiś czas (np. co trzy – pięć minut) odstaw butelkę albo wyjmij pierś z buzi niemowlaka, a potem delikatnie unieś go do pozycji pionowej, przytrzymując główkę, lub oprzyj na swoim ramieniu. Delikatny ucisk na brzuszek pomoże pozbyć się powietrza, jakie niemowlak połknął podczas karmienia. Potem kontynuuj karmienie.

Ulewanie u dziecka: 4 rada

Jeśli ulewanie u dziecka jest bardzo dokuczliwe możesz spróbować zageszczać pokarm jeśli karmisz piersią. Gęściejsze mleko nie będzie się tak łatwo cofać z żołądka do przełyku. Pokarm możesz odciągać i zagęszczać je kleikiem ryżowym, mączką z ziaren chlebowca świętojańskiego lub specjalnym preparatem Nutriton (do kupienia w aptekach).

Ulewanie u dziecka: 5 rada

Sprawdź otwory w smoczku. To ważne, jeśli karmisz butelką. Przed zbyt duże otwory mleko płynie szybko, a niemowlę zjada go więcej, niż jego żołądek może przyswoić, co potem wywołuje ulewanie pokarmu.

Ulewanie u dziecka: 6 rada

Jeśli niemowlę mocno ulewa zmień mieszankę na gęściejszą. Najlepiej po konsultacji z pediatrą, który doradzi odpowiednie mleko. Takie mieszanki oznaczone są symbolem AR i zawierają substancje, które zagęszczają pokarm w żołądku pod wpływem kwasu żołądkowego (zazwyczaj jest to mączka z ziaren chlebowca świętojańskiego).

Ulewanie u dziecka: 7 rada

Zadbaj o to, by niemowlakowi po jedzeniu zawsze się odbiło. Po karmieniu można go unieść do pozycji pionowej (przytrzymując główkę) i oprzeć na swoim ramieniu. Skutecznym sposobem jest ułożenie dziecka na brzuszku na swoich kolanach. Można też kołysać dziecko, oklepując mu plecy. Jeśli maluszkowi się nie odbije, ułóż go na boku tak, by górna część ciała była nieco wyżej niż dolna. W takiej pozycji mleko szybciej przedostaje się z żołądka do dwunastnicy, co zmniejsza ryzyko późnego ulewania u dziecka pokarmu (czyli 20–30 minut po karmieniu).

Ulewanie u dziecka: 8 rada

Pod materacyk w łóżeczku niemowlaka podłóż gruby koc. Górna część ciała dziecka będzie wtedy wyżej, co pozwoli zminimalizować ryzyko ulania się pokarmu podczas snu.

Ulewanie u dziecka: by buzia nie bolała

Samo ulewanie u dziecka, choć nieprzyjemne, bolesne nie jest. Jednak ulany pokarm jest już zmieszany z kwasami żołądkowymi, a jego kwaśny odczyn może podrażnić skórę wokół ust. By uniknąć piekących podrażnień, dziecku któremu się ulało warto od razu przemyć buzię wacikiem zmoczonym w wodzie (czasem też szyję i miejsca za uszami, dokąd ścieka ulane mleko). Po delikatnym osuszeniu natłuść ją niewielką ilością oliwki, maści albo kremu ochronnego (może to być ten sam preparat, którego używasz do pielęgnacji okolic okołopieluszkowych).

Polecamy wideo: ulewanie u niemowląt: zapobieganie i przyczyny

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE