Usłyszeli, że ich synek ma refluks żołądkowy. Prawda była o wiele gorsza

2023-12-04 13:02

Niespełna dwuletni chłopiec był leczony na refluks żołądkowy. Miał problemy nie tylko z karmieniem, ale i ze snem, a także pojawiały się u niego nieskoordynowane ruchy mięśni. Diagnoza lekarzy okazała się szokiem dla całej rodziny.

U niespełna dwuletniego chłopca lekarze zdiagnozowali guza mózgu
Autor: Getty Images/ Jake Hogg Myśleli, że ma refluks, a zdiagnozowali guza mózgu

Beth Olone i Jake Hogg z Middlesbrough są rodzicami 20-miesięcznego Masona Hogga. Kobieta w ciąży doświadczyła stanu przedrzucawkowego, dlatego lekarze zdecydowali się wykonać cesarskie cięcie. Tuż przed zabiegiem tętno dziecka zaczęło spadać, a lekarze zdiagnozowali odklejanie łożyska. Chłopiec urodził się sześć tygodni przed terminem, z niską masą urodzeniową.

Badania przesiewowe noworodków - rodzaje chorób

Lekarze podejrzewali refluks

Po porodzie chłopiec trafił do inkubatora. Gdy rodzice wreszcie mogli zabrać go do domu, okazało się, że dziecko dziwnie się zachowuje. Miało napady drgawkowe, wykonywało nieskoordynowane ruchy, których rodzice nie potrafili zrozumieć. Kilkukrotnie udawali się z nim do szpitala, a lekarze zaczęli podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Chłopiec miał też problemy ze snem. "Wydawało się, że odczuwa ból, wykonywał niezdarne ruchy, miał wygięte plecy. Po prostu nie był sobą" - tłumaczyli rodzice.

Diagnoza była szokiem

Pewnego dnia dziecko nie reagowało po wybudzeniu ze snu. Rodzice natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe, a tam się okazało, że chłopiec ma bardzo niski poziom sodu. Lekarze odstawili leki przeciw refluksowi, ale stan chłopca nie uległ poprawie. 

W szpitalu wykonano dodatkowe badania. Tomografia komputerowa wykazała guza głowy. Lekarze wiedzieli, gdzie jest umiejscowiony, ale nie znali jego rozmiarów ani dokładnej struktury. "Zdecydowaliśmy się na biopsję i operację na otwartym mózgu. Guz miał średnicę 28 mm" - powiedział ojciec chłopca Jake.

Dalsza diagnostyka wykazała, że chłopiec ma hamartoma podwzgórza - nienowotworowy guz mózgu, który może dawać napady śmiechu, przyspieszać dojrzewanie i powodować opóźnienie w rozwoju.

Dziecko zostało wpisane na listę osób oczekujących na operację. Zabieg może zmniejszyć objawy i ułatwić chłopcu funkcjonowanie.

Czytaj: Jak rozpoznać objawy refluksu u niemowlaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza