Wady postawy powstają już u niemowląt. Najczęściej popełniane błędy

2012-07-17 13:31

Wady postawy powstają latami i równie dużo czasu potrzeba, by się ich pozbyć. Ich źródłem mogą być błędy popełnione jeszcze w okresie niemowlęcym. Czego nie należy robić, by dziecko nie miało w przyszłości krzywego kręgosłupa albo płaskostopia?

Z danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że wady postawy ma aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Młodych ludzi najczęściej dotykają wady kręgosłupa – plecy płaskie (kręgosłup jest wówczas zbyt prosty, co nie pozwala na odpowiednią amortyzację wstrząsów powstających podczas chodzenia i biegania), plecy okrągłe (gdy głowa jest pochylona, co może zaburzać pracę znajdujących się w szyi naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu), a także plecy wklęsłe (dziecko ma mocno wypięty brzuch) oraz plecy wklęsło-okrągłe (brzuch wypięty, a plecy pochylone do przodu). Tak poważne schorzenia jak skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) bądź kifoza (łukowate wygięcie) rozwijają się u 1–2 proc. dzieci, a interwencji chirurgicznej wymaga jeden na 1000 przypadków. Bardzo częste jest też u dzieci płaskostopie. Te wszystkie wady nie biorą się z niczego. Przynajmniej część z nich ma swój początek w czasach niemowlęcych, a powstały na skutek błędów popełnianych przez rodziców. Konkretnie – dostarczania maluszkowi negatywnych bodźców, które zakłóciły rozwój aparatu ruchu. Odpowiednio postępując, możesz tych błędów uniknąć.

Wady postawy: nie kładź niemowlęciu poduszki pod głowę

To nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Są za to powody, by tego nie robić. Nawet niewielkie podwyższenie zmienia ułożenie główki wobec tułowia i przeszkadza w jej swobodnych ruchach.

Wady postawy: nie spiesz się z nosidełkiem

W pierwszych miesiącach życia pozycja pionowa jest dla malca zbyt obciążająca – nosząc dziecko na rękach, najlepiej układać je w pozycji półleżącej. Jeśli malec nie ukończył 3 miesięcy, może być noszony pionowo najwyżej kilkanaście minut w ciągu dnia, do odbicia. W nosidle zawieszanym na piersiach rodzica można nosić dopiero dziecko, które samodzielnie potrafi usiąść i siedzi bez podparcia.

Wady postawy: nie noś dziecka w chuście cały dzień

Chusta jest odpowiednia już dla noworodków – malca trzeba w niej układać w pozycji naturalnej (leży wtedy jak fasolka), przodem do ciała rodzica. Nie przesadzaj jednak z czasem, przez jaki nosisz dziecko w ten sposób, bo niemowlę musi mieć możliwość zmiany pozycji i okazję do swobodnego machania nóżkami. Pamiętaj również, że chusta jest niewskazana dla dzieci mających dysplazję stawów biodrowych.

Wady postawy: nie zamieniaj gondoli na fotelik

Wielu rodziców decyduje się na zakup wózka trzyfunkcyjnego, w komplecie z fotelikiem samochodowym. Ale o ile fotelik jest niezbędny podczas jazdy samochodem, o tyle wpinanie go w stelaż wózka i stosowanie podczas spacerów, jako zamiennika gondoli, jest złym pomysłem. Niemowlęta, które jeszcze nie siedzą, nie powinny przebywać w pozycji półsiedzącej, a taką właśnie wymusza fotelik.

Wady postawy: nie przesadzaj dziecka za wcześnie do spacerówki

Niemowlę można przesadzić do składanego wózka dopiero wtedy, kiedy potrafi już samo usiąść i siedzieć bez podparcia, a więc zwykle nie wcześniej niż w 7. miesiącu życia. Ale nawet wtedy nie kupuj najtańszej spacerówki – tzw. parasolki. Niemowlę może podróżować wyłącznie w spacerówce z solidnym oparciem, które można rozłożyć zupełnie płasko.

Nie sadzaj niemowlęcia zbyt wcześnie

Malec skończył pół roku i nadal sam nie siada? Nie próbuj sadzać go na siłę, bo to nie nauczy go, jak ma to robić, za to źle wpłynie na kręgosłup i bioderka. Zamiast tego o swoich obawach powiedz pediatrze, który oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija. W większości przypadków wszystko jest w porządku, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Nie używaj za wcześnie krzesełka do karmienia dziecka

Niektórzy rodzice kupują je razem z wyprawką, inni sadzają dziecko w nim wówczas, kiedy zaczynają rozszerzać dietę, czyli w 5.–6. miesiącu. To za wcześnie. Specjaliści są zdania, że malec może w nim siedzieć dopiero wtedy, kiedy sam potrafi usiąść. Do tego czasu lepiej karmić go w pozycji półleżącej, ewentualnie – jeśli krzesełko ma taką funkcję – rozkładać je do pozycji leżaczka.

Nie kupuj chodzika

O sprzętach tego typu mają złe zdanie wszyscy ortopedzi i rehabilitanci dziecięcy bez wyjątku. Chodzik zaburza naturalny rozwój dziecka – zmienia obciążenie miednicy, tułowia i nóg, sposób obciążania stóp, a niemowlę włożone do chodzika nie potrafi wyczuć podłoża, ocenić przestrzeni ani bezpieczeństwa. To fatalnie odbija się na jego postawie. Dziecko korzystające z chodzika nabiera również złego nawyku chodzenia na palcach, co potem jest bardzo trudno zmienić.

Nie poganiaj dziecka, by zaczęło chodzić

Kiedyś niemowlęta prowadzano za rączki, żeby szybciej zaczęły chodzić. Dziś wiadomo, że to pomysł tak samo zły jak wkładanie dziecka do chodzika, w dodatku z bardzo podobnych powodów. Dlatego nie rób tego i nie pozwalaj, by robił to ktoś inny – kiedy dziecko będzie do tego gotowe, samo wyruszy w drogę.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza