Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców

2022-02-25 10:24

Wady postawy powstają latami i równie dużo czasu potrzeba, by się ich pozbyć. Ich źródłem mogą być błędy popełnione jeszcze w okresie niemowlęcym. Czego nie należy robić, by dziecko nie miało w przyszłości krzywego kręgosłupa albo płaskostopia?

 Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców
Autor: Getty images Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców

Spis treści

  1. Jakie wady postawy są najczęstsze?
  2. Jakie błędy rodziców przyczyniają się do powstania wad postawy?

Z danych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że wady postawy ma aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.

Jak się okazuje, takie problemy mogą powstawać już w okresie wczesnego dzieciństwa i są często skutkiem nieświadomych błędów popełnianych przez rodziców. Jakie błędy mogą przyczynić się do powstania wad postawy w okresie niemowlęcym?

Jakie wady postawy są najczęstsze?

Młodych ludzi najczęściej dotykają wady kręgosłupa – plecy płaskie (kręgosłup jest wówczas zbyt prosty, co nie pozwala na odpowiednią amortyzację wstrząsów powstających podczas chodzenia i biegania), plecy okrągłe (gdy głowa jest pochylona, co może zaburzać pracę znajdujących się w szyi naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu), a także plecy wklęsłe (dziecko ma mocno wypięty brzuch) oraz plecy wklęsło-okrągłe (brzuch wypięty, a plecy pochylone do przodu).

Tak poważne schorzenia jak skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) bądź kifoza (łukowate wygięcie) rozwijają się u 1–2 proc. dzieci, a interwencji chirurgicznej wymaga jeden na 1000 przypadków. Bardzo częste jest też u dzieci płaskostopie. Te wszystkie wady nie biorą się z niczego.

Przynajmniej część z nich ma swój początek w czasach niemowlęcych, a powstały na skutek błędów popełnianych przez rodziców. Konkretnie – dostarczania maluszkowi negatywnych bodźców, które zakłóciły rozwój aparatu ruchu. Odpowiednio postępując, możesz tych błędów uniknąć.

Jakie błędy rodziców przyczyniają się do powstania wad postawy?

Odpowiedź znajdziesz w naszej galerii

Rozwój dziecka w 1. roku życia

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza