Wady postawy - jak im zapobiegać, kiedy reagować?

2021-08-17 12:33

Wady postawy u dzieci trzeba diagnozować jak najszybciej. Zdarza się, że ich pojawienie się jest poprzedzone błędami w opiece nad niemowlęciem. Jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy już powstaną?

wady postawy u dzieci
Autor: Getty Images wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci można diagnozować prawie od urodzenia - ich początkiem są zaburzenia neurorozwojowe, które można już wykryć w pierwszysch miesiącach życia - dlatego tak ważne jest, by dziecko jak najwcześniej miało kontakt z doświadczonym fizjoterapeutą.

Spis treści

  1. Kiedy diagnozować wady postawy u dziecka?
  2. Zapobieganie wadom postawy u dziecka - czego nie wolno robić?
  3. Podejrzenie wad postawy u dziecka - co trzeba robić
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Kiedy diagnozować wady postawy u dziecka?

Po urodzeniu dziecko najpierw wypycha plecy do tyłu (to dlatego, że w brzuchu mamy miał tzw. pozycję embrionalną, czyli jego kręgosłup swym kształtem przypominał literę “c”), a gdy uczy się chodzić wypina brzuszek do przodu. Te zmiany sylwetki związane są z łapaniem równowagi.

Zobacz także: Wady postawy u dzieci: skolioza, lordoza, kifoza

Około 6. roku życia kręgosłup zaczyna przyjmować prawidłowy kształt - z profilu przypomina dwie rozciągnięte, stojące na sobie litery “s” - ale tak naprawdę ostatecznie ukształtuje się około 18. roku życia. Gdy dziecko idzie do szkoły, dla kręgosłupa zaczyna się trudny czas.

Zapobieganie wadom postawy u dziecka - czego nie wolno robić?

Do skrzywień kręgosłupa często dochodzi w pierwszych miesiącach życia. By im zapobiec:

  • Nie kładź dziecka stale na plecach. Gdy kładziesz je na brzuszku - podnosi główkę i ćwiczy mięśnie grzbietu. Leżąc na plecach, nie ma takich możliwości.
  • Nie noś dziecka stale na tej samej ręce. Żeby zachować równowagę, automatycznie będzie się przechylało tylko w jedną stronę i skrzywienie gotowe.
  • Nie kupuj do łóżeczka zbyt miękkiego materacyka. Nie wkładaj też dziecku pod głowę wysokiej poduszki.
  • Nie nakłaniaj malucha do przedwczesnego wstawania i chodzenia. Pionowa pozycja zbyt forsuje słaby jeszcze kościec i może spowodować deformacje kręgów. Zachęcaj natomiast malca do raczkowania, które wzmacnia mięśnie.
  • Nie unikaj słońca. Latem, gdy doskwiera upał, ustawiaj wózek w półcieniu. Promienie ultrafioletowe sprawiają, że w skórze dziecka wytwarza się niezbędna dla kości witamina D. Brak tej witaminy sprzyja krzywicy.
  • Nie woź dziecka w spacerówce typu składana parasolka. Nieusztywnione oparcie powoduje, że kręgosłup malucha stale przybiera nienaturalny kształt litery C.

Sprawdź także: Co zrobić, by zapobiegać wadom postawy u niemowląt?

Podejrzenie wad postawy u dziecka - co trzeba robić

  • Zapisz dziecko na gimnastykę korekcyjną. Ortopeda dobierze ćwiczenia do stopnia i rodzaju wady. Czasami może też zalecić rehabilitację

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza