Wady postawy - jak im zapobiegać, kiedy reagować?

2021-08-17 12:33

Wady postawy u dzieci trzeba diagnozować jak najszybciej. Zdarza się, że ich pojawienie się jest poprzedzone błędami w opiece nad niemowlęciem. Jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy już powstaną?

wady postawy u dzieci
Autor: Getty Images wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci można diagnozować prawie od urodzenia - ich początkiem są zaburzenia neurorozwojowe, które można już wykryć w pierwszysch miesiącach życia - dlatego tak ważne jest, by dziecko jak najwcześniej miało kontakt z doświadczonym fizjoterapeutą.

Spis treści

  1. Kiedy diagnozować wady postawy u dziecka?
  2. Zapobieganie wadom postawy u dziecka - czego nie wolno robić?
  3. Podejrzenie wad postawy u dziecka - co trzeba robić
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Kiedy diagnozować wady postawy u dziecka?

Po urodzeniu dziecko najpierw wypycha plecy do tyłu (to dlatego, że w brzuchu mamy miał tzw. pozycję embrionalną, czyli jego kręgosłup swym kształtem przypominał literę “c”), a gdy uczy się chodzić wypina brzuszek do przodu. Te zmiany sylwetki związane są z łapaniem równowagi.

Zobacz także: Wady postawy u dzieci: skolioza, lordoza, kifoza

Około 6. roku życia kręgosłup zaczyna przyjmować prawidłowy kształt - z profilu przypomina dwie rozciągnięte, stojące na sobie litery “s” - ale tak naprawdę ostatecznie ukształtuje się około 18. roku życia. Gdy dziecko idzie do szkoły, dla kręgosłupa zaczyna się trudny czas.

Zapobieganie wadom postawy u dziecka - czego nie wolno robić?

Do skrzywień kręgosłupa często dochodzi w pierwszych miesiącach życia. By im zapobiec:

  • Nie kładź dziecka stale na plecach. Gdy kładziesz je na brzuszku - podnosi główkę i ćwiczy mięśnie grzbietu. Leżąc na plecach, nie ma takich możliwości.
  • Nie noś dziecka stale na tej samej ręce. Żeby zachować równowagę, automatycznie będzie się przechylało tylko w jedną stronę i skrzywienie gotowe.
  • Nie kupuj do łóżeczka zbyt miękkiego materacyka. Nie wkładaj też dziecku pod głowę wysokiej poduszki.
  • Nie nakłaniaj malucha do przedwczesnego wstawania i chodzenia. Pionowa pozycja zbyt forsuje słaby jeszcze kościec i może spowodować deformacje kręgów. Zachęcaj natomiast malca do raczkowania, które wzmacnia mięśnie.
  • Nie unikaj słońca. Latem, gdy doskwiera upał, ustawiaj wózek w półcieniu. Promienie ultrafioletowe sprawiają, że w skórze dziecka wytwarza się niezbędna dla kości witamina D. Brak tej witaminy sprzyja krzywicy.
  • Nie woź dziecka w spacerówce typu składana parasolka. Nieusztywnione oparcie powoduje, że kręgosłup malucha stale przybiera nienaturalny kształt litery C.

Sprawdź także: Co zrobić, by zapobiegać wadom postawy u niemowląt?

Podejrzenie wad postawy u dziecka - co trzeba robić

  • Zapisz dziecko na gimnastykę korekcyjną. Ortopeda dobierze ćwiczenia do stopnia i rodzaju wady. Czasami może też zalecić rehabilitację

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza