Pneumokokowe zapalenie płuc u niemowląt i dzieci: czy można je leczyć w domu, czy konieczne jest leczenie szpitalne?

2014-01-22 14:10

Zapalenie płuc u niemowląt  i dzieci to groźna choroba. Mogą ją wywołać bakterie, wirusy, a także grzyby. Szacuje się, że blisko 25-30 proc. zachorowań wywołują pneumokoki. Jak się objawia zapalenie płuc wywołane przez te groźne bakterie i czy w każdym przypadku zapalenia płuc leczenie szpitalne jest konieczne?

Szacuje się, że na skutek pneumokokowego zapalenia płuc rocznie umiera na świecie ok. 1 mln ludzi. Blisko 40 proc. przypadków przypada na zapalenia płuc u dzieci i niemowląt, podobnie jest u osób w podeszłym wieku i chorych na AIDS.

Dowiedz się więcej o szczepionce przeciwko pneumokokom

Zapalenie płuc wywołane pneumokokami

Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie przenikną przez nos czy gardło do dolnych dróg oddechowych. Pojawiają się wtedy duszności, gorączka z dreszczami, kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny i ból w klatce piersiowej.  W przebiegu zapalenia płuc zamiast powietrza w pęcherzykach płucnych pojawia się płyn, który utrudnia oddychanie, czyli wymianę gazową. Osłuchując małego pacjenta, lekarz słyszy charakterystyczne szmery. Aby potwierdzić rozpoznanie, zleca prześwietlenie. Zwykle jednak stan chorego dziecka jest na tyle zły, że konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia.
Charakterystyczne objawy zapalenia płuc u dzieci to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), dreszcze, ogólne osłabienie, potliwość, kaszel suchy, następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny, ból w klatce piersiowej i duszność. Najczęściej stosuje się antybiotyki o tzw. szerokim spektrum działania, ponieważ pneumokoki nie są wrażliwe na wszystkie leki. Ważne jest także usuwanie wydzieliny za pomocą oklepywania pleców chorego dziecka. Należy to robić kilka razy dziennie przez 5–15 minut.

Przeczytaj także: ANTYBIOTYKI u niemowlaka - 12 zasad stosowania antybiotyków

Kiedy jest konieczne i jak długo trwa leczenie szpitalne zapalenia płuc?

 W przypadku zapalenia płuc leczenie szpitalne konieczne jest tylko u niemowląt. Jest to spowodowane koniecznością podania niemowlęciu antybiotyku dożylnie - po pierwsze dlatego, że ten sposób podawania leku jest mniej szkodliwy dla przewodu pokarmowego. Po drugie, kuracja dożylna daje większą pewność wyleczenia, bo niemowlak nie potrafi połykać leków. Kuracja trwa od 10 do 14 dni
Leczenia zapalenia płuc w domu stosuje się przeważnie u starszych dzieci. Wskazaniem do leczenia szpitalnego starszego dziecka zawsze jest ciężki przebieg choroby, objawiający się złym stanem ogólnym i poważną dusznością.

Zobacz jakie prawa ma rodzic podczas pobytu z dzieckiem w szpitalu

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE