Czy trzeba kupować gondolę dla noworodka?

2022-03-01 8:31

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy warto kupować gondolę dla dziecka, która posłuży raptem kilka miesięcy? Może lepiej pierwszy okres przeczekać i kupić od razu spacerówkę, albo spacerować z dzieckiem w tym czasie, używając wygodnego fotelika samochodowego?

Czy trzeba kupować gondolę dla noworodka?
Autor: Getty images Czy można zaoszczędzić na gondoli?

Szykując wyprawkę dla noworodka przyszli rodzice mają różne wątpliwości. Często pytają, czy można zrezygnować z zakupu gondoli, która jest sporym wydatkiem, a niestety służy dziecku tylko przez chwilę? Na niekorzyść gondoli przemawia także fakt, że nie można jej kupić osobno, ale właśnie w zestawie ze spacerówką, która nie zawsze jest wygodna dla dziecka. Wolą kupić spacerówkę osobno, taką jaka im się podoba i za mniejsze pieniądze. Czy jednak rezygnacja z zakupu wózka głębokiego to dobry pomysł? Sprawdziliśmy, co na ten temat sądzą pediatrzy.

Przeczytaj: Wyprawka noworodka lekarskim okiem [wywiad]

Spis treści

  1. Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?
  2. A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?
  3. Na spacery w foteliku samochodowym?
  4. Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?

Zdaniem lekarek Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan, autorek nowo wydanej książki “Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem” gondola jest podstawowym zakupem, z którego lepiej nie rezygnować. Ma płaską powierzchnię, która sprawia, że pod kręgosłupem dziecka jest równo, a więc optymalnie dla jego rozwoju. Żaden inny wózek i sprzęt nie da dziecku takiego komfortu jak gondola.

“Ze spacerówki dziecko zacznie korzystać, dopiero kiedy będzie samodzielnie siedzieć, czyli średnio w 5.-7. miesiącu życia (i nie powinno tego robić wcześniej). Jak przez ten czas wychodzić na spacery?” - piszą. Nie warto przez tak długi czas pozbawiać dziecka spacerów, które są ważne dla budowania jego odporności i rozwoju psychospołecznego.

Przeczytaj: Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców

A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?

Noworodka można wprawdzie nosić w chuście, ale jak podkreślają lekarki dziecko nie powinno w niej przebywać długo, gdyż jest nieruchome. Tymczasem maluszki powinny się jak najwięcej ruszać.

Z nosidłami zaś sprawa wygląda tak, że są one przeznaczone dla dzieci, które już potrafią siedzieć. Także w pierwszych miesiącach życia maluszka stają się bezużyteczne. Zaś moment, kiedy będzie można ich użyć zbiega się z czasem, w którym możemy swobodnie zacząć korzystać ze spacerówki.

Polecamy: Nosidełko dla niemowląt - które najbezpieczniejsze? Wywiad z fizjoterapeutą

Na spacery w foteliku samochodowym?

Zdaniem Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan to rozwiązanie również nie jest najfortunniejsze. “Pozycja dziecka w foteliku jest bezpieczna w czasie jazdy (w przeciwieństwie do pozycji leżącej), jednak zdecydowanie nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi organizmu dziecka w pierwszych miesiącach życia” – piszą. Podkreślają przy tym, że zbyt długie przebywanie maluszka w foteliku może powodować: asymetrię ułożenia, skrzywienie kręgosłupa, ograniczanie ruchów oraz zwiększenie ryzyka tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Fotelik to sprzęt, w którym dziecko powinno przebywać jak najkrócej i tylko w trakcie jazdy samochodem. W czasie dłuższych podróży zalecane są przerwy co 2 godziny.

A co z fotelikami, które rozkładają się na płasko? To rozwiązanie wydaje się lepsze od tradycyjnego fotelika, ale nadal dziecko nie leży w nim całkowicie płasko, a powinno. Dodatkowo zapięte pasy ograniczają swobodę jego ruchów.

Przeczytaj: Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?

Producenci wózków szybko odpowiedzieli na potrzeby rodziców i na rynku pojawiły się także spacerówki z funkcją gondoli. Czy jednak dorównują one wózkom głębokim? Zdecydowanie nie. Często łączenie podłoża (punkt, w którym spacerówka ma zgięcie) wypada właśnie pod kręgosłupem dziecka, a powinno tam być płasko i równo.

Z gondoli zatem nie wato rezygnować, ale jeśli chcemy oszczędzić pieniążki, warto pomyśleć o zakupie używanej.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza