Czy trzeba kupować gondolę dla noworodka?

2022-03-01 8:31

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy warto kupować gondolę dla dziecka, która posłuży raptem kilka miesięcy? Może lepiej pierwszy okres przeczekać i kupić od razu spacerówkę, albo spacerować z dzieckiem w tym czasie, używając wygodnego fotelika samochodowego?

Czy trzeba kupować gondolę dla noworodka?
Autor: Getty images Czy można zaoszczędzić na gondoli?

Szykując wyprawkę dla noworodka przyszli rodzice mają różne wątpliwości. Często pytają, czy można zrezygnować z zakupu gondoli, która jest sporym wydatkiem, a niestety służy dziecku tylko przez chwilę? Na niekorzyść gondoli przemawia także fakt, że nie można jej kupić osobno, ale właśnie w zestawie ze spacerówką, która nie zawsze jest wygodna dla dziecka. Wolą kupić spacerówkę osobno, taką jaka im się podoba i za mniejsze pieniądze. Czy jednak rezygnacja z zakupu wózka głębokiego to dobry pomysł? Sprawdziliśmy, co na ten temat sądzą pediatrzy.

Przeczytaj: Wyprawka noworodka lekarskim okiem [wywiad]

Spis treści

  1. Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?
  2. A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?
  3. Na spacery w foteliku samochodowym?
  4. Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?

Zdaniem lekarek Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan, autorek nowo wydanej książki “Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem” gondola jest podstawowym zakupem, z którego lepiej nie rezygnować. Ma płaską powierzchnię, która sprawia, że pod kręgosłupem dziecka jest równo, a więc optymalnie dla jego rozwoju. Żaden inny wózek i sprzęt nie da dziecku takiego komfortu jak gondola.

“Ze spacerówki dziecko zacznie korzystać, dopiero kiedy będzie samodzielnie siedzieć, czyli średnio w 5.-7. miesiącu życia (i nie powinno tego robić wcześniej). Jak przez ten czas wychodzić na spacery?” - piszą. Nie warto przez tak długi czas pozbawiać dziecka spacerów, które są ważne dla budowania jego odporności i rozwoju psychospołecznego.

Przeczytaj: Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców

A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?

Noworodka można wprawdzie nosić w chuście, ale jak podkreślają lekarki dziecko nie powinno w niej przebywać długo, gdyż jest nieruchome. Tymczasem maluszki powinny się jak najwięcej ruszać.

Z nosidłami zaś sprawa wygląda tak, że są one przeznaczone dla dzieci, które już potrafią siedzieć. Także w pierwszych miesiącach życia maluszka stają się bezużyteczne. Zaś moment, kiedy będzie można ich użyć zbiega się z czasem, w którym możemy swobodnie zacząć korzystać ze spacerówki.

Polecamy: Nosidełko dla niemowląt - które najbezpieczniejsze? Wywiad z fizjoterapeutą

Na spacery w foteliku samochodowym?

Zdaniem Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan to rozwiązanie również nie jest najfortunniejsze. “Pozycja dziecka w foteliku jest bezpieczna w czasie jazdy (w przeciwieństwie do pozycji leżącej), jednak zdecydowanie nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi organizmu dziecka w pierwszych miesiącach życia” – piszą. Podkreślają przy tym, że zbyt długie przebywanie maluszka w foteliku może powodować: asymetrię ułożenia, skrzywienie kręgosłupa, ograniczanie ruchów oraz zwiększenie ryzyka tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Fotelik to sprzęt, w którym dziecko powinno przebywać jak najkrócej i tylko w trakcie jazdy samochodem. W czasie dłuższych podróży zalecane są przerwy co 2 godziny.

A co z fotelikami, które rozkładają się na płasko? To rozwiązanie wydaje się lepsze od tradycyjnego fotelika, ale nadal dziecko nie leży w nim całkowicie płasko, a powinno. Dodatkowo zapięte pasy ograniczają swobodę jego ruchów.

Przeczytaj: Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?

Producenci wózków szybko odpowiedzieli na potrzeby rodziców i na rynku pojawiły się także spacerówki z funkcją gondoli. Czy jednak dorównują one wózkom głębokim? Zdecydowanie nie. Często łączenie podłoża (punkt, w którym spacerówka ma zgięcie) wypada właśnie pod kręgosłupem dziecka, a powinno tam być płasko i równo.

Z gondoli zatem nie wato rezygnować, ale jeśli chcemy oszczędzić pieniążki, warto pomyśleć o zakupie używanej.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?