Jaki chodzik wybrać - chodzik pchacz czy zwykły chodzik?

2021-08-05 14:40

Rodzice, którzy zastanawiają się, jaki chodzik wybrać, powinni odpowiedzieć sobie na podstawową kwestię – chodzik pchacz czy zwykły chodzik? Od jakiegoś czasu specjaliści nie polecają klasycznych chodzików, wskazując na zalety chodzika pchacza. Dowiedz się, który model będzie lepszy dla dziecka i poznaj nasze propozycje.

pchacz
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jaki chodzik wybrać?
  2. Zalety chodzika pchacza:
  3. Jaką pieluszkę do nauki chodzenia wybrać?
  4. Pierwsze kroki w butach czy na boso?
  5. Nie zmuszaj dziecka do chodzenia!
  6. Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania 
  7. Chodziki pchacze - bestselery:

Chodzik pchacz to w ostatnich latach jedna z podstawowych zabawek niemowląt. Chętnie kupowana przez członków rodziny na prezent dla nowo narodzonego dziecka. Zanim jednak podamy ją swojej pociesze, warto dowiedzieć się, jaki model chodzika sprawdzi się najlepiej w nauce chodzenia. .

M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Jaki chodzik wybrać?

Klasyczne chodziki mogą przyczyniać się do kontuzji, ponieważ nieprawidłowo ustawiają miednicę i obciążają stopy dziecka. Specjaliści zalecają, aby wybierać chodziki pchacze.

Dziecko uczy się utrzymywać równowagę, chwytając się mebli lub trzymając mamę za rękę. To dobry sposób, podobnie jak trening przy tzw. pchaczach (to zabawka na kółkach, z oparciem, za które dziecko się trzyma). Tego typu akcesoria dla dzieci są bardzo popularne, a dodatkowo spełniają funkcję zabawki.

Specjaliści nie zalecają natomiast wkładania malca do klasycznego chodzika. Nie ćwiczy w nim przenoszenia ciężaru z nogi na nogę ani trzymania równowagi, może za to uszkodzić sobie stawy biodrowe i kolanowe, a także skrzywić kręgosłup na skutek obciążenia odcinka lędźwiowego pleców.

Można natomiast skorzystać z szelek do nauki chodzenia, które opasują dziecko w pasie i w kroku, a dając swobodę rączkom, umożliwiają mu lepsze balansowanie ciałem.

Zobacz: Kiedy dziecko zaczyna chodzić: etapy nauki chodzenia niemowląt

Dobrze wiedzieć

Zalety chodzika pchacza:

  • dziecko zachowuje prawidłową postawę ciała podczas samodzielnego stawiania pierwszych kroków,
  • w chodzikach pchaczach umieszczone są zabawki na panelach, które dodatkowo stymulują rozwój dziecka,
  • uczy dziecko utrzymywania równowagi,
  • spełnia funkcję zabawki.

O czym warto pamiętać przy wyborze pchacza

Przy wyborze chodzika należy zwrócić uwagę na odpowiednie atesty oraz na stabilność wykonania – chodzik nie powinien być zbyt lekki dla dziecka, a koła muszą dobrze przylegać do podłoża. 

Jaką pieluszkę do nauki chodzenia wybrać?

Ważna jest też odpowiednia pieluszka, która nie tylko nie będzie go uciskać. W trakcie nauki chodzenia malec wykonuje tysiące ruchów (podnosi i zgina nogi, robi rozkroki, przysiady, opada na pupę itd.). W tym czasie pieluszka nieustannie przesuwa się na jego ciele. Jeśli będzie źle dobrana lub wykonana ze złych materiałów, może prowadzić do bolesnych otarć. Dlatego wybierając pieluchę dla ruchliwego maluszka, warto sprawdzić, czy jej boki, przylegające do ud i pachwin, są elastyczne, miękkie i czy wilgoć jest dobrze odprowadzana.

Pierwsze kroki w butach czy na boso?

Pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci są zdania, że dzieci powinny uczyć się chodzić boso. Dotykanie podłoża gołą stopą pomaga w prawidłowym kształtowaniu się jej mięśni. Dziecku łatwiej też utrzymać równowagę, bo stopa bez obuwia dopasowuje się do podłoża, paluszki się podkurczają itd.

Oczywiście nie o każdej porze roku, nawet w mieszkaniu, możemy pozwolić dziecku na bieganie boso. Dlatego warto kupić skarpetki antypoślizgowe, które na podeszwach mają gumowe „bieżniki”. To jedne z akcesoriów dla dzieci, które są bardzo ważne przy nauce chodzenia. Zapewniają nie tylko ochronę przed zimnem, ale również zapobiegają poślizgnięciu się.

Przeczytaj również: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Dobrze wiedzieć

Nie zmuszaj dziecka do chodzenia!

Niektóre dzieci zaczynają chodzić około 1. roku życia, inne dwa, trzy miesiące później. Nie wolno namawiać malucha do stawania na nóżkach lub na siłę uczyć go chodzenia. Dziecko samo wykona pierwszy krok, jeśli poczuje się pewnie, a jego mięśnie i kręgosłup będą gotowe na taki wysiłek.

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania 

Zanim dziecko nauczy się pewnie stąpać, musi zaliczyć kilka upadków. Trzeba mu na nie pozwolić, bo każdy z nich jest cennym doświadczeniem. Nie biegnij do maluszka, gdy klapnie na pupę, tylko pozwól mu samodzielnie wstać, to również jest ćwiczenie. Samodzielność dziecka jest jednak jeszcze ograniczona i warto zabezpieczyć mieszkanie tak, żeby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Osłoń rogi stołów i szafek gumowymi nakładkami, aby dziecko w razie upadku na mebel nie rozcięło sobie głowy. Przyczep dywany do podłogi specjalnymi taśmami, by maluch nie poślizgnął się na nich. Jeśli dziecko trenuje chodzenie na zewnątrz, sprawdź, czy na podłożu nie ma kamieni, rozbitego szkła czy wystających przedmiotów.

Chodziki pchacze - bestselery:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza