Kokon dla niemowlaka - czy w ogóle jest potrzebny i jaki wybrać?

2021-06-17 8:17

Kokon dla niemowlaka inaczej nazywany jest gniazdkiem niemowlęcym. Wyglądem kokon dla niemowlaka przypomina nieco ponton - ma wyższe boki wypełnione silikonową włókniną, dzięki czemu maluszek czuje się bezpiecznie i przytulnie. Jaki kokon do spania dla niemowlaka wybrać? Podpowiadamy.

Kokon dla niemowlaka
Autor: Getty images Kokon dla niemowlaka

Kokon dla niemowlaka to jeden z elementów wyprawki dla niemowlaka. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy maluszek będzie spał w łóżeczku, a nie mniejszym koszu Mojżesza. Niemowlęcy kokon to nie to samo co otulacz, becik czy rożek, z których obecnie korzysta się coraz rzadziej.

Kokon dla niemowlaka można stosować zarówno w dziecięcym łóżeczku, kładąc dziecko w ciągu dnia na kanapie czy podczas spaceru - o ile dziecko jest małe i kokon dla niemowlaka zmieści się w wózku.

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Spis treści

  1. Kokon dla niemowlaka - kiedy się przyda?
  2. Kokon dla niemowlaka - wybrać mały czy większy rozmiar?
  3. Z jakiego materiału kokon niemowlęcy?
  4. Kokony dla niemowlaka - wybór redakcji

Kokon dla niemowlaka - kiedy się przyda?

Gniazdko dla niemowlaka to dla wielu mam must have na wyprawkowej liście. Jednak to, czy na pewno się przyda, w dużej mierze zależeć będzie od dziecka i tego, jakie oczekiwania wobec kokonu będą mieli jego rodzice. W pewnym sensie kokon niemowlęcy zastępuje łóżeczko - można położyć go na łóżku rodziców (o ile planujesz spać z dzieckiem). Maluch będzie w nim bezpieczny.

Kokon świetnie sprawdza się przy malutkich dzieciach. Wtedy możesz włożyć go nawet do wózka. Dziecko delikatnie otulone jego bokami będzie spokojniej spać.

Kokon dla niemowlaka przyda się także wtedy, gdy sporo podróżujecie. W nowym miejscu będzie namiastką domu, zastępując zajmujące w bagażu więcej miejsca łóżeczko turystyczne.

Kokon niemowlęcy wyposażony jest w materacyk, dlatego można w nim kłaść dziecko także na dywanie. W przypadku ruchliwych dzieci ułatwi także zmianę pieluchy. Nie musisz martwić się o to, że maluch, który nie umie siadać wydostanie się z niego - boki gniazdek niemowlęcych są na tyle wysokie, że maluch nie powinien ich sforsować.

Zobacz także: Letnia wyprawka niemowlaka - co się przyda?

Kokon dla niemowlaka - wybrać mały czy większy rozmiar?

Być może od razu wolałabyś kupić większy kokon dla niemowlaka, po to, by dłużej posłużył. Tym bardziej, że wydatek nie jest mały, bo dobry kokon dla niemowlaka kosztuje nawet ponad 300 zł. Jeśli zależy ci na dużym obniżeniu kosztów możesz samodzielnie uszyć taki kokon.

Prawda jest jednak taka, że im mniejszy kokon, a raczej - im bardziej otula dziecko, tym lepiej. Większe rozmiary kokonów sprawdzają się wyłącznie w przypadku dużych niemowląt.

Nie ma sensu kupować kokonu na wyrost - 12-miesięczne dziecko już nie będzie g potrzebować. Tak naprawdę kokon dla niemowlaka kupuje się na pierwsze miesiące życia.

Zobacz także: Ochraniacz do łóżeczka - czy jest potrzebny? Poznaj opinie

Z jakiego materiału kokon niemowlęcy?

Kupując gniazdko niemowlęce zawsze sprawdzaj, czy materiały użyte do jego uszycia są bezpieczne dla dziecka. Powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Boki kokonu najczęściej wypełnia się materiałem syntetycznym (gąbką, granulatem silikonowym, włóknem poliestrowym) i jest to dobry wybór, ponieważ takie wypełnienie posiada właściwości antyalergiczne.

Zwracaj uwagę na jakość bawełny - zwykle najtańsze kokony, które w zestawie mają także dodatkowe akcesoria, jakością nie grzeszą. Dlatego lepiej kupić droższy i taki, który łatwo uprać. Cała tapicerka powinna dać się zdjąć do prania - tylko wtedy utrzymasz czystość niemowlęcego gniazdka.

Kokony dla niemowlaka - wybór redakcji

Czy jesteś gotowa na poród?

Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?