Poduszki do karmienia piersią: jak wybierać? Opinie

2014-12-10 13:01 Agnieszka Roszkowska

Wybór poduszek do karmienia piersią jest ogromny. Przeczytaj, czy warto mieć specjalną poduszkę do karmienia i czym się kierować przy jej wyborze, by dobrze spełniała swe zadanie. Poduszki do karmienia OPINIE.

Nie ma wątpliwości: przy karmieniu piersią poduszka bardzo pomaga. Trzymanie dziecka cały czas na rękach albo nachylanie się nad nim (przy karmieniu piersią w pozycji na leżąco) bardzo męczy mamę i skutkuje bólami pleców, ramion, szyi i karku. Poza tym gdy malec leży na poduszce, mama ma wolne ręce, co jest naprawdę bezcenne. Ale czy musi to być specjalna poduszka do karmienia? Ten wynalazek pojawił się u nas ok. 10 lat temu, wcześniej nie było takich akcesoriów dla mam i kobiety też sobie radziły. Czy warto zatem wydawać pieniądze na poduszkę do karmienia? Naszym zdaniem – tak. Poduszki do karmienia opinie, ceny i modele poduszek.

>> Jakie poduszki do karmienia piersią polecają mamy na forum Mjakmama24.pl? >>

Poduszki do karmienia piersią opinie

Lepiej kupić specjalną poduszkę do karmienia piersią. Nie jest to oczywiście produkt niezbędny, bo i na zwykłej poduszce odpowiednich rozmiarów można ułożyć dziecko podczas karmienia. Jednak taka specjalnie zaprojektowana poduszka do karmienia jest zdecydowanie lepsza, bo uszyto ją właśnie w tym celu. Modele poduszek do karmienia są często stworzone we współpracy ze specjalistami od laktacji, ergonomii i karmiącymi mamami. Ponadto poduszka do karmienia niemowlaka uszyta jest z najlepszej jakości atestowanych materiałów, łatwa do uprania itp. Obecnie, gdy coraz więcej niemowląt ma nadwrażliwą, alergiczną skórę, ważne jest, by miały one kontakt z bezpiecznymi, antyalergicznymi materiałami, a zwykłe poduszki często nie spełniają tego wymogu. Innym argumentem za zakupem specjalnej poduszki do karmienia jest fakt, że poduszki, na których śpimy, często są dość miękkie, mało zwarte, a w związku z tym - mało stabilne. Tymczasem stabilność to jedna z najważniejszych cech poduszki do karmienia - musi ona zapewniać plecom i głowie dziecka dobre podparcie, nie może więc być zbyt miękka, „pusta”, zapadająca się pod ciężarem ciała dziecka. 

Poduszka do karmienia: jak wybierać?

Idealna poduszka do karmienia powinna mieć kilka ważnych cech: odpowiedni rozmiar, stabilność, powinna być wykonana z przewiewnego, antyalergicznego materiału i łatwa w czyszczeniu. Radzimy na co zwracać uwagę kupując poduszkę do karmienia.

Po pierwsze poduszka do karmienia nie może być zbyt mała. Z małej, wąskiej poduszki do karmienia dziecko może się zsuwać, zwłaszcza jeśli będzie mało stabilna. Ale jeśli jest sztywna i ma wyprofilowane brzegi (jak np. poduszka do karmienia marki Balboa Baby), powinna spełnić zadanie.

Wypełnienie poduszek do karmienia: styropian, gąbka, włókna silikonowe

Ważną cechą poduszki do karmienia jest stabilność, to czy poduszka jest stabilna zależy od rodzaju i ilości wypełnienia. Najczęściej poduszki do karmienia wypełniane są styropianowymi kulkami lub włóknami silikonowymi skrętnie karbikowanymi (małe kuleczki pozwijane w sprężynki). Chodzi o to, by nie było ich za mało, bo wtedy wypełnienie poduszki będzie zbyt luźne i poduszka może wymykać się spod ciała dziecka. Dobrym pomysłem jest możliwość dosypywania wypełnienia według własnego uznania (np. poduszka do karmienia firmy Theraline). Poduszka do karmienia Mombo firmy Bright Starts po jednej stronie jest sztywniejsza, wzmocniona, żeby zapewnić plecom dziecka wsparcie podczas karmienia, a po drugiej – miękka na czas relaksu. Jeśli chodzi o wypełnienie kulkowe poduszek do karmienia, lepsze od styropianu są włókna silikonowe. Wewnątrz tych włókien znajduje się kanał powietrzny, który zapewnia poduszce zarówno dobrą sprężystość, jak i świetną wentylację. Styropian nie przepuszcza powietrza tak dobrze, poza tym przy przesypywaniu się wydaje dość głośny szelest, co może budzić śpiące niemowlę.

Dobrym rozwiązaniem są poduszki do karmienia piersią sztywne, wykonane w całości z twardej pianki, np. polska poduszka do karmienia Fikimiki czy amerykańska poduszka do karmienia My Breast Friend. To właściwie małe materacyki, zapewniające bardzo stabilne podparcie całemu ciału niemowlaka podczas karmienia piersią.

Kolejną ważną cechą jest wysokość. Poduszka do karmienia musi mieć odpowiednią wysokość – co najmniej kilkanaście centymetrów. Ma to znaczenie podczas karmienia piersią na siedząco, gdy niemowlaka układa się np. na oparciu fotela – poduszka zbyt płaska nie zapewni dziecku należytej wysokości (przy piersi) i mama będzie musiała się schylać, by je nakarmić.

Idealna poduszka podczas karmienia powinna cały czas pozostawać we właściwym miejscu, a nie przesuwać się przy najmniejszym ruchu. Poduszka do karmienia powinna mieć też zdejmowany pokrowiec, najlepiej z bawełny, który można łatwo wyczyścić i uprać.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE