Dieta niemowlaka bogata w tłuszcze. Karmienie niemowlaka

2013-07-22 14:27

Dieta niemowlaka powinna zawierać tłuszcze. Tłuszcze w diecie dziecka pełnią one ważną rolę. Niemowlę z dnia na dzień staje się coraz większe. By rozwijało się prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia dieta. Nie powinno zabraknąć w niej tłuszczów. Co prawda lekarze alarmują, że tłuszcze w diecie dzieci zajmują zbyt dużo miejsca, co prowadzi do otyłości, ale uwagi te nie dotyczą niemowląt. Niemowlaki powinny otrzymywać nawet o 20 procent więcej energii z tłuszczów niż dzieci starsze. Sprawdź, jakie tłuszcze powinna zawierać dieta niemowlaka i w jakich ilościach.

Karmienie niemowląt: Dieta niemowlaka bogata w tłuszcze
Autor: Jupiterimages Dieta niemowlaka bogata w tłuszcze

Spis treści

  1. Kwasy tłuszczowe w diecie niemowlaka 
  2. Karmienie niemowlat piersią: naturalnie i idealnie dobrane tłuszcze w diecie niemowlaka
  3. Karmienie butelką: dobra mieszanka zapewni właściwe tłuszcze w diecie niemowlaka
  4. Polecamy wideo: Nasz ekspert przedstawia zalety karmienia piersią 

Tłuszcze w diecie niemowlaka są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Początkowo niemowlę otrzymuje je wraz z mlekiem matki bądź odpowiednio dobrane w mleku modyfikowanym. I choć lekarze coraz częściej ostrzegają – polskie dzieci jedzą zbyt dużo tłustych potraw, przez co mogą mieć w przyszłości problemy ze zdrowiem, to te ostrzeżenia nie dotyczą jednak najmłodszych. Dowiedziono, że dieta niemowlaka powinna być tak ułożona, by tłuszcze dostarczały nawet 50 proc. energii (starszym dzieciom – najwyżej 30 proc.). W życiu człowieka nie ma bowiem drugiego okresu, w którym organizm rozwijałby się tak intensywnie jak w ciągu pierwszego roku.

Przeczytaj również: 15 faktów o MLEKU KOBIECYM: najzdrowszy pokarm dla niemowlaka

Kwasy tłuszczowe w diecie niemowlaka 

W tym czasie przeciętne niemowlę przybiera na wadze z 3–4 do 10–12 kilogramów, zaś jego mózg trzykrotnie zwiększa swoją masę. W ciągu sekundy w komórkach nerwowych mózgu powstają trzy miliardy nowych połączeń między neuronami, dzięki czemu z dnia na dzień funkcjonuje on coraz sprawniej. Wszystkie te zmiany pochłaniają mnóstwo energii, dlatego pokarm dla niemowlaka musi być kaloryczny. Jednak tłuszcze to nie tylko energia. Niektóre z nich, jak nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy i alfa-linolenowy) oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwane LCPUFA, są także budulcem błon wszystkich komórek organizmu. To dzięki nim komórki mają odpowiednią budowę i prawidłowo pracują. Kwasy te występują też w dużym stężeniu w tkankach nerwowych – korze mózgowej i siatkówce oka. Pełnią ważną rolę w procesach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają pracę mózgu i ostrość widzenia. Organizm człowieka jednak ich nie wytwarza – trzeba mu ich codziennie dostarczać wraz z pokarmem. Jak więc zapewnić dziecku odpowiednie ilości tych kwasów tłuszczowych?

Przeczytaj również: Dieta małego dziecka: niezbędne kwasy tłuszczowe LCPUFA

Karmienie niemowlat piersią: naturalnie i idealnie dobrane tłuszcze w diecie niemowlaka

Pokarm kobiecy jest wyjątkowo bogaty w tłuszcze – ich udział w wartości energetycznej wszystkich składników odżywczych mleka to blisko połowa, a więc dokładnie tyle, ile potrzebuje dziecko. Ale tylko pod warunkiem, że kobieta karmiąca prawidłowo się odżywia, a w jej diecie znajdują się pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe. Jeśli więc karmisz malucha piersią, musisz dbać, by twoja dieta była bogata w jaja i ryby morskie (makrela, halibut, dorsz). Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły bowiem, że w pokarmie jest wtedy więcej cennych kwasów LCPUFA. Powinnaś również używać w swojej kuchni dużo oliwy z oliwek, oleju arachidowego i słonecznikowego (np. do sałatek), gdyż wtedy twój pokarm będzie bogatszy w kwas linolowy.

Przeczytaj również: Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami

Karmienie butelką: dobra mieszanka zapewni właściwe tłuszcze w diecie niemowlaka

W niektórych mieszankach dla niemowląt również znajdują się kwasy tłuszczowe. Ich profil oraz zawartość w mleku określa specjalna dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią, w każdej mieszance mleka do karmienia butelką jest ponad 40 proc. kwasów tłuszczowych nasyconych, ok. 40 proc. kwasów jednonienasyconych oraz ponad 10 proc. kwasów wielonienasyconych. Pochodzą one przede wszystkim z olejów roślinnych – sojowego, palmowego, kukurydzianego i kokosowego. Od niedawna do niektórych mieszanek dodawane są również kwasy LCPUFA, pozyskiwane z morskich alg i ryb. Jeszcze kilka lat temu można je było znaleźć wyłącznie w mleku dla wcześniaków, jako że większość przedwcześnie urodzonych maluchów ma niedobory tych kwasów, przez co są słabsze i częściej mają kłopoty ze wzrokiem. Najnowsze badania wykazały jednak, że dzieci karmione piersią, dzięki kwasom LCPUFA znajdującym się w mleku matki, rozwijają się lepiej, szybciej się uczą i mają większe zdolności językowe od maluchów karmionych mieszankami. Dlatego, by maksymalnie upodobnić sztuczne mleko do pokarmu kobiecego, kwasy LCPUFA zaczęto dodawać również do niektórych mieszanek. Można je kupić w aptekach bez recepty. Pamiętaj jednak, że decyzję o zmianie mleka powinien podjąć pediatra, który zna dziecko i jego stan zdrowia, i może ocenić, czy takie mleko jest dla niego konieczne.

Przeczytaj również: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Polecamy wideo: Nasz ekspert przedstawia zalety karmienia piersią 

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza